Haber Detayı
18 Ağustos 2018 - Cumartesi 16:01
 
“İhaleyle Satılık Köy”
Yeşilyurt Belediyesi'nin Cumhuriyet Örnek Mahallesindeki ait ortak kullanım alanlarını satışa çıkardığı iddiasına mahalle sakinleri tepki gösterdi. Mahalle sakinleri, mahalle girişine ‘Yeşilyurt Belediyesi tarafından ihaleyle satılık köy’ pankartı astı. Mahalle sakinlerinin tepkisine CHP’lilerde destek verdi.
Video Haber Haberi
“İhaleyle Satılık Köy”

Köy tüzel kişiliğine ait olan, Malatya’nın büyükşehir statüsü kazanması ile Yeşilyurt Belediyesi’ne geçen 21 dönümlük 8 arsanın satılığa çıkarıldığı iddiasına, mahalle sakinleri tepki gösterdi. İddiaya göre köy tüzel kişiliğine ait olan daha sonra Yeşilyurt Belediyesine geçen arsaları Belediye satışa çıkardı. Köylünün istimlak parası ile aldığı ve çarşı, sosyal tesis, park, pazar yeri, oyun alanı gibi ortak kullanım alanları için ayırdığı 8 parselin Yeşilyurt Belediyesi tarafından satışa çıkarılması iddiasına vatandaşlar tepki gösterdi ve olayı mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

Yeşilyurt İlçesi Cumhuriyet Örnekköy Mahallesinde bir araya gelen ve seslerini duyurmaya çalışan mahalle sakinlerine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ve partililerden destek geldi.

 

 

“BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Mahalle sakinlerine destek olduklarını söyleyen CHP İl Başkanı Enver Kiraz, “Örnekköy Mahallesine geldik ve köylüler haklı bir isyanını dile getiriyorlar. Köyün girişine bir afiş asarak satışa çıkarıldığını ifade ediyorlar. Burası yıllar önce köy kent projesi kapsamında köy olurken ve köyün kendi parasıyla almış olduğu ortak alanları olarak değerlendirilmesi gereken parseller bugün belediye tarafından satılığa çıkartılıyor. Tabi köylüler de karşı çıkıyorlar ve izin vermeyeceklerini ifade ediyorlar. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi örgütü ve CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile birlikte gelerek köylülere destek vermek istedik. Gerek hukuki anlamda gerekse eylemsellik boyutunda köylülerle birlikte olacağız. Buraların satılmaması noktasında köylülerle birlikte mücadele edeceğiz. Olayın takipçisi olacağız ve hukuki anlamada da üzerimize düşen ve takip etmemiz gereken ne varsa bunu takip edeceğiz, köyün ortak değerlerini birilerinin peşkeş çektirmeme noktasında bir çaba ve gayret içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı.

 “KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİL”

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise, “1970 yıllında köy kent projesi kapsamında ayrılan okul için, park için çarşı olarak ayrılan kamu alanları satışa çıkarılıyor. Bu anlamak mümkün değil, Yeşilyurt gibi büyük bir belediyenin Örnekköy’de ki 3- 5 parça araziye tenezzül etmesinde kabul etmek mümkün değil.  Biz bu süreç içerisinde hem hukuki anlam sizin yanınızda olacağız, bu işin çözülmesi için hem Yeşilyurt hem de Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçip sorunu ileteceğiz. Burası kimsenin babasının malı değil, Örnekköylü fakir, fukaranın babasında kalan malı, kendi paraları ile almış oldukları malı kimse kusura bakmasın satamaz Örnekköylü de sattırmaz.  Malatya'nın en değerli arazileri birilerine peşkeş çekildi başka şey kalmamış gibi köydeki kamu malları satılmaya çalışıyor” diye konuştu.

“KİMİN MALINI KİME SATIYORLAR”

Konu ile görüşlerini aldığımız mahalle sakinleri “Kimin malını kime satıyorlar” diye tepki gösterirken şunları söyledi; “Bizler o dönemlerde Ziraat Bankasına verdiğimiz 500’er lira istimlâk bedelleri ile köyde yer aldık. Aldığımız bu yerlerden de ortak kullanın alanlarımız için 8 parseli köy tüzel kişiliğine bağışladık. Büyükşehir olmamız nedeniyle, köy tüzel kişiliğine ait taşınmazlarda Yeşilyurt Belediyesine geçmiş. Bu parseller sahipsiz değil ki, Belediyeye veya başka bir kuruma nasıl devrederler. Arsalarımızı satacak olan Yeşilyurt Belediyesi yarında köyümüzde imar uygulaması yapacak ve arsalarımızdan KOP (Kamu ortaklık Payı) –DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) adı altında yüzde 40-45 yine kesinti yapacak. Köylüye yazık değil mi?  İmar uygulamasını şimdi yapsın. Bu parsellerli de KOP-DOP olarak düzenlesin. ifadeleriyle parsellerin satışı yerine yapılacak imar planıyla amacına uygun olarak (KOP-DOP) düzenlenmesini istediler" dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “İhaleyle, Satılık, Köy”,
Yorumlar
Haber Yazılımı