Haber Detayı
05 Nisan 2016 - Salı 16:00
 
İkinci Üniversite Öğretmen Okulu Arazisine Yapılsın!
Balyanlılar Dernek Başkanı Şahin Doğan, Akçadağ Merkeze taşınan Öğretmen Okulu’nun boş kalan arazisine ikinci üniversitenin yapılmasını talep etti.
Gündem Haberi
İkinci Üniversite Öğretmen Okulu Arazisine Yapılsın!

Eşdeş, Karayazılı, Kırlangıç ve Karapınar köyleri adına açıklama yapan Balyanlılar Derneği Başkanı Şahin Doğan, Akçadağ İlçe Merkezine taşınan Öğretmen Okulu’nun arazisinin boş kaldığını ve bu arazinin yerine Malatya’ya yapılması düşünülen ikinci üniversitenin yapılmasını istediklerini söyledi.

Konuyla İlgili Malatya Söz Gazetesine açıklamalarda bulunan Doğan, ‘’1936 Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bilgisi dahilinde askerde çavuş, onbaşı ve okur yazar olan vatandaşlar altı aylık bir eğitim neticesinde eğitmen olarak köylere atanmaları tasarlanmıştır. Bu tasarı yılların, kaderine terk edilen köyleri tatmin etmekten uzak bir projeydi. Daha sonra Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un çalışmaları neticesinde Köy Enstitüleri tasarısı gündeme geldi. Bu cümleden sonra ilk olarak Akçadağ Aziziye ve Hamidiye kışlaları bu işe tahsis edilerek, bir ders yılı eğitim yapıldı. Ancak yeterli görülmeyerek Karapınar ve Kırlangıç arazisi uygun görüldü. Köyün ve çevrenin oluru alınarak toplumlaştırma niyetine eğitime tahsisi amacıyla verildi. Bu amaçlı veriliş belgeye bağlandı. Daha sonra taraf yöneticilerine ibraz edilerek satın alma şerhi ile kayıtlara geçti (4000) dönüm” dedi.

ARAZİ EL ALTINDAN SATILACAK!

Doğan ayrıca, açıklamasının devamında bahsettiği arazinin el altından satılacağını da iddia ederek, “Şimdi okul Akçadağ ilçesine taşınarak amacı dışına atıldı Bu taşınmazın sahiplerine iadesi gereği doğdu. Ancak el altından satılması planlandığı duyumunu aldık. Bu kadar geniş ve yapılı arazi sahiplerine iadesi mümkün değilse Malatya da açılması düşünülen Üniversiteye veya İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesine tahsisi en büyük tercihimizdir. Başka alternatif tercihleri kabullenmeyip yasal yollarımızı kullanacağımızı hususi ile iş bu sirkünün Malatya ve il köylerinde imza açacağımızın bilinmesini ilgililerin bilgilerine sunuyoruz’’ ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Balyanlılar, Dernek, Başkanı, Şahin, Doğan, Akçadağ, Merkeze, taşınan, Öğretmen,
Yorumlar
Haber Yazılımı