Haber Detayı
20 Şubat 2019 - Çarşamba 15:05
 
İlaçlar Zamlı Satılamaya Başladı
Malatya 22. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, her yıl Şubat ayı içerisinde yapılan, ilaçlardaki kur düzenlemeleri hakkında bilgiler verdi. 19 Şubat itibari ile ilaçların zamlı oranda satılacağını kaydeden Özelçi, zam uygulamasının eczaneler tarafından belirlenmediğinin altını çizdi.
Video Haber Haberi
İlaçlar Zamlı Satılamaya Başladı

Oda binasında Gazetemiz Malatya Söz'e bir değerlendirmede bulunan Malatya 22. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, hem ilaç  kurları, hem de ASM hastalarının bekledikleri ilaç sıkıntıları hakkında bilgiler paylaştı.

"19 ŞUBATTA UYGULAMAYA GEÇTİ"

İlk olarak İlaçlarda döviz kuru ayarlamasında kaynaklı bazı ilaçların bulunamamasını değerlendiren Özelçi; "Sağlık Bakanlığının 2004 yılında yayımlamış olduğu ilaç fiyat kararnamesi gereği her yıl şubat ayında Euro kuruna bağlı olarak yeniden ayarlanıyor. Malumunuz  olmak üzere son günlerde ilaç fiyatındaki artışlar sebebiyle piyasa da birçok ilacın piyasa da olmadığı bütün ulusal basında ve halkımız tarafından görülmektedir. Yaklaşık 400 ilaç firmalar tarafından piyasaya sunulmuyordu. Ama en son yapılan ayarlama ve kurundaki düzenleme ile 14 Şubat da, sağlık bakanlığı sektörün temsilcileri ile bir araya gelerek, Euro kurunu 2.69’dan 26, 1’e arttırarak tekrar sektörün bu ihtiyaçlarına cevap vermiş oldu. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte sektörün bu tür ilaçları piyasada yok,  satmayacağını eczanelere ulaştırabileceğini, dağıtım kanallarına ulaştırabileceğini ve halkımıza daha hızlı bir şekilde ilacın ulaşılabilir olacağını düşünüyoruz. Piyasada ve halkımızda oluşan algı eczanelerin sanki bu ilacın zammı ile alakalı olduğu şeklinde bir algı var. Ben şunu belirtmek istiyorum Biz eczacılar olarak ilaç fiyatıyla hiç ilgilenmiyoruz hatta devletimizin menfaati ilaç fiyatlarına zam gelmesin de istemiyoruz. Çünkü ilaç fiyatları ve eczanelerimize ve eczacılıklarımıza yansımıyor. İlaç fiyatları arttığı zaman eczacının bir ıskontosu düşüyor ve dolayısıyla karlılık oranı düşüyor. Bu üretici firmalarla sağlık bakanlığının arasında yaşanan bir sorundur. Eczanelerde ilaç bulamama sıkıntısı bitecek. Bitmesi ve bitecek olması bizleri de sevindirdi. Çünkü 14 Şubatta alınan bu kararın uygulanması 19 Şubat da uygulamaya geçecek ve sanırım uygulamaya geçtikten sonra biç çok ilaç da bu sıkıntı giderilmiş olacak." dedi.

"MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK"

ASM Hastalarının ilaç mağduriyetlerini dile getiren Özelçi; "ASM hastalarının ilaçları sağlık bakanlığının tarafından ruhsatlandırılmadığı için ilaçlara ulaşmakta zorluk çekiyorlar. Fakat sağlık bakanlığımız bu tür ilaçların ruhsatlandırılmasını gerçekleştirdi. Ruhsatlandırma gerçekleştirilmesi sadece ilacın geri ödenmesi için yeterli değildir. Sosyal güvenlik kurumunun bünyesindeki kurulmuş olan geri ödeme komisyonunda da geçmesi lazımdı. Biz zaman, zaman bu insanların mağduriyet yaşadıklarını dile getirdik ve bunun bir an önce devlet tarafından ödenmesi gerektiğini ifade ettik. SGK yetkilileri de geri komisyonda da ödeme şeklinde hızlı bir şekilde ele aldılar ve bu ilaçların devlet tarafından geri ödemesi için gerekli adımları attılar. Geri ödeme kapsamına alındı. ASM hastalarının mağduriyetlerini çok yakında giderileceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: İlaçlar, Zamlı, Satılamaya, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı