Haber Detayı
23 Eylül 2017 - Cumartesi 14:13
 
İlk Sırayı İncir Aldı
Şu an tam mevsimi olan hem tatlı hem de faydalı olan incirin üretiminde en fazla ihracaatı yapan ülke Türkiye oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, 2016 yılı dünya toplam incir ihracatı 392 milyon dolar olurken, söz konusu yılda Türkiye yaklaşık 250 milyon dolarlık incir ihracatı gerçekleştirdi.
Ekonomi Haberi
İlk Sırayı İncir Aldı

Tüm semavi dinlerde kutsal meyve olarak kabul edilen, Hristiyanların Noel sofralarının vazgeçilmezi incir ve kuru incir ihracatta rekora koşuyor. Türkiye, 2016’da dünya incir ihracatının 63,7'sini gerçekleştirerek ilk sırada yer aldı. Sonbaharın lezzetli meyvelerinden biri olan incire dış ülkeler tarafından talep yoğun. Neredeyse  kendimiz yemiyoruz dış ülkelere ihraacatını yapıyoruz. Uzmanlar özellikle de kış aylarının vazgeçilmezi olan incirin mevsiminde tüketilmesi sağlığa da çok faydalı olacağını söylüyor. İhracaatta dış ülkeler kuru inciri tercih ederken taze incir 13 oranında kaldı. Kuru incire göre düşük kalan bu oran yabancı vatandaşların  taze inciri fazla tercih etmediklerini gösteriyor.

İLK SIRADA YER ALDI

Türkiye, 2016 yılında dünya incir ihracatının 63,7'sini  gerçekleştirerek ilk sırada yer aldı. Toplam incir ihracatında en yüksek paya sahip diğer ülkeler sırasıyla  4,9 ile ABD, 4,5 ile Hollanda, 4,1 ile İspanya, 3,8 ile Almanya ve  2,9 ile Yunanistan oldu.(BÜLTEN)

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlk, Sırayı, İncir, Aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı