İnce: "Depremden Sonra Esnafın İşi Durdu"
Haber
14 Şubat 2020 - Cuma 15:52
 
İnce: "Depremden Sonra Esnafın İşi Durdu"
Malatya Umumi Servis Araçları ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mesut İnce, yaşanan deprem sonrasında esnafın işlerinde durgunluk yaşadığını ifade etti. İnce, esnafa verilecek olan kredi için onay alındığını ifade ederek krediler için esnafın taleplerini iletti.
Gündem Haberi
İnce:

Elazığ sivrice depremi sonrasında, Malatya piyasasında durgunluk yaşandığını ifade eden Malatya Umumi Servis Araçları ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mesut İnce, esnafa verilecek olan krdilerin can suyu olacağını söyledi. 

DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR

Kredilerin onaylanması konusunda yapılan çalışmalara teşekkür eden İnce; "Öncelikle Elazığ ve Malatya'da yaşanan 6,8 şiddetindeki deprem sonrası devletimiz depremin ilk anından itibaren bölgede olarak vatandaşlarımızın tüm sorunlarını ve ihtiyaçlarını çözüm noktasında vatandaşlarımızla, depremzedelerimizin yanında olmuştur. Bu noktada özellikle Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, içişleri bakanımıza, maliye bakanımıza ve Ticaret bakanımıza teşekkür ediyorum.  Özellikle deprem sonrası Malatya ve Elazığ bir hayal şehir oldu. Ekonomik olarak büyük bir durgunluk yaşandı. Bu noktada esnafımızın sorunlarını gerek Sayın cumhurbaşkanımıza, gerek Hazine ve maliye bakanımıza, gerekse de Ticaret bakanımıza sorunlarımızı anlattıktan sonra da çözüm noktasında desteklerini istemiştik.  Bu noktada Ticaret bakanımızın Malatya ziyaretinde esnaflarımızın sorunları ve çözüm noktasında özellikle Malatya ve Elazığ'daki deprem sonrası ekonomi daha da kötü olacağı durumunu kendilerine ileterek, kamu bankalarına kalan bütün borçlarımızı en aşağı 1 yıl ertelenmesi noktasında destek istemiştik. Bu noktada Ticaret bakanımızın talebimize olumlu karşıladıktan birkaç gün sonra 50 bin TL faizsiz krediyi ve 1 yıl ödemesiz 50 bin TL faizsiz kredi noktasında onay almıştır.  Özellikle bu noktada Bendevi Palandöken’e teşekkür ediyorum. Esnaflarımızın sorunları ve çözüm noktasında bizlere destek vermiştir. 50 bin faizsiz kredi verilmesi sonrasında Malatya ve Elazığ ekonomi canlanacak esnafımıza rahat bir nefes alacaktır. Gerçekten depremden sonra Malatya şu an işlerimizin yüzde 40-50 durdurmuş vaziyettedir. Biz kendi alanımız olarak şoför esnaflarımızı iş noktasında Ortalama yüzde 50 iş oranında azalmıştır. Bu noktada ilerleyen aylarda ise işlerimizin daha da ekonomik olarak durgunluk olacağı ve sıkıntı yaşayacağımızı görmekteydik. Bu noktada 50 bin TL faizsiz kredi verilmesi Malatya ve Elazığ ekonomisine bir canlılık katacaktır" dedi.

"KÖTÜ GÜNDE YANIMIZDA OLMAYANIN YANINDA OLMAYACAĞIZ"

Bankalara seslenen İnce; "Diğer bir konu ise 50 bin TL faizsiz kredilerde esnafımızdan 2 kefil veya ipotek istenmesi. Esnaflarımızdan bir kefil olarak Kredi verilmesini Halk bankamızdan talep ediyoruz. Bu noktada bunu da Ticaret bakanımız desteklerini bekliyoruz. Özellikle esnaflarımızın en büyük sorunu ise kamu bankalarının erteleme yapmaması. Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi kamu bankalarında Halk Bankası gibi esnaflarımızın kredilerinin 1 yıl ödemesiz erteleyerek devam edilmesini talep ediyoruz. Çünkü esnafımız sadece Halk Bankası'na borçlu değildir. Diğer kamu bankalarında kredilerimiz mevcuttur. Ve diğer özel bankalarında depremden sonra yaşanacak krizin önüne geçmek ekonomiyi canlandırmak amacıyla onlarında En aşağı 6 aylık bir yıllık ertelemelerini özel bankalardan da bekliyoruz. Çünkü bugün esnafın yanında olmayanlar, rahatladığımız zaman bu bankaların yanında olmayacağımızı bir kez daha dile getirmek istiyorum" dedi.

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: İnce:, "Depremden, Sonra, Esnafın, İşi, Durdu",
Yorumlar
Haber Yazılımı