Haber Detayı
25 Aralık 2017 - Pazartesi 16:10
 
İnönü Memleketinde Anıldı
Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ölümünün 44’üncü yılında memleketi Malatya’da düzenlenen resmi törenle anıldı. Resmi tören sonrası anıt önünde basın açıklaması yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, İkinci Dünya Savaşı’nda ülkeyi savaşın dışında tutarak İnönü’nün önemli bir başarıya imza attığını söyledi.
Video Haber Haberi
İnönü Memleketinde Anıldı

Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ölümünün 44'üncü yılında memleketi Malatya'da düzenlenen resmi törenle anıldı.  İnönü Kapalı Çarşısı üzerinde bulunan İsmet İnönü Anıtı önünde düzenlenen törene; Malatya Vali Yardımcısı Mehmet Ali Aytaç, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün’ün yanı sıra siyasi partilerin temsilcileri, askeri ve mülki erkan katıldı.

 Valilik, Garnizon Komutanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Barosu, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından anıta çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Resmi tören sonrası anıt önünde basın açıklaması yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “Büyük devlet adamı, ikinci cumhurbaşkanımız, birinci başbakanımız, uzun yıllar partimizin genel başkanlığı görevini üstlenen, en önemlisi de hemşerimiz, onurumuz, gururumuz İsmet Paşa’mızı ölümünün 44.yılında anıyoruz. Ölümünün 44.yıldönümü olması Malatya açısından daha önemli bir anlam ifade ediyor. Malatya’ya denk gelen ölüm yıldönümünde İsmet Paşa’mızı bir kez daha rahmetle, şükranla, hasretle anıyoruz” dedi.

“ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATTI”

Kiraz, İsmet İnönü’nün, önemli bir asker olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:“Cepheden cepheye koşan önemli bir asker ama aynı zamanda Cumhuriyet’in kuruluşunda yer alan Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı olduğu gibi, siyasi arkadaşlığını üstlenen ve elinin tersiyle emperyalizmin dayatmış olduğu Sevr’i, paramparça ederek çöp kutularına göndermiştir. İsmet Paşa, Lozan’ı elini masaya vura vura emperyalizme imzalattıran, Türkiye’nin adeta tapusu olan Lozan’ı, imzalattırarak, ülkenin bağımsızlığını sağlamış önemli bir liderdir. Aynı zamanda dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde kendi rakibini yaratma kabiliyetini ortaya koyarak Çok Partili Sisteme geçme başarısını ortaya koymuş ve demokrasi adına bu önemli adımı atarak dünya tarihine ikinci defa adını yazdırmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nda ülkeyi savaşın dışında tutarak önemli bir başarıya imza atmıştır. Bu ülkenin çocuklarını babasız bırakmamıştır. Dürüstlüğüyle örnek olan önemli liderlerden birisidir. O gün burada Sümerbank Fabrikası’nda kendisine hediye edilen 3 metre bezin bile parasını ödeyecek kadar dürüst, namuslu bir liderdir.”

“MANİDAR GÖRÜYORUZ”

Kiraz, Atatürk’e ve İnönü’ye yapılan saldırıların da manidar olduğunu aktararak, “İsmet Paşa üzerinden Cumhuriyet’e, hatta Atatürk’e kadar uzanan saldırılarda söz konusu. Bunları da manidar görüyoruz. Bu saldırılara da asla geçit vermeyeceğiz. O saldırıyı yapanlar şunu bilmelidirler ki bu koltuklarda Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü sayesinde oturuyorlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: İnönü, Memleketinde, Anıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
İnönü Memleketinde Anıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı