Haber Detayı
20 Aralık 2017 - Çarşamba 09:12
 
İnşaat Sektörüne ‘Demir’ Darbe
Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Kırteke, aratan Demir -Çelik fiyatlarına tepki göstererek, Demir-Çelik fiyatlarının yükselmesinin üllke kalkınmasına da zarar verdiğini belirtti.
Gündem Haberi
İnşaat Sektörüne ‘Demir’ Darbe

Demir fiyatlarındaki durdurulamayan artış, müteahhitlerin tepkisini çekti. Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Mustafa Kırteke, artan Demir- Çelik fiyatlarına dikkat çekerek fiyatların İnşaat Sektörünü ve piyasayı büyük şekilde etkilediğini söyledi.

“DEMİR FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

Artan demir fiyatları ile ilgili konuşan Kırteke, “Türkiye piyasasının ve ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe 2017 yılı başlarından itibaren büyük bir düşüş gösteren ve İnşaat sektörünün olmazsa olmazlarından biri olarak bilinen Demir-Çelik fiyatındaki yükseliş sektörü ve piyasayı büyük bir şekilde etkisi altına almıştır. 2016 yılı başlarında bin 760 lira olan inşaat demiri fiyatları Kasım ayının son günlerinde 2 bin700 liraya kadar yükselmiş durumda. Demiri, yüzde 150’ye yakın zamla alıyoruz " dedi.

 “İŞTEN ÇIKARMALARA NEDEN OLDU”

Fiyat yükselişini Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile de görüştüklerini dile getiren Kırteke, “Demir -Çelik fiyatlarının yükselişiyle Malatya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetimi ile Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci ile bir görüşmemiz oldu. Sayın Bakanımız ,"Yılbaşından sonra demir fiyatlarında düşüş olacağını ve İnşaat Sektörümüzü azda olsa bir rahatlama sağlayacağını" söyledi. Malatya’da Organize Sanayiler hariç hangi iş sektöründe çalışan işçi sayısı inşaat sektöründe çalışan işçi sayısı kadar işçi istihdam ediyor.  Ama şu sürece baktığımız da İnşaat sektöründe Demir Çelik fiyatlarının yükselişi çalışan işçilerin işten çıkarılmalarına ve evine ekmek götürememelerine neden oluyor" dedi.

“GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI”

Kırteke, son olarak ülkedeki demirin daha çok iç piyasaya yönlendirilmesi gerektiğini de ifade ederek, “Demirimiz ihracata gidiyorsa İhracat yapan firmaların vergilerin arttırılması ve iç piyasaya yönlendirilmesi ve KDV 'nin eksik alınması gibi alternatif yapılabilir. Hükümetimizden bir an önce gerekli tedbiri alması gerekiyor” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İnşaat, Sektörüne, ‘Demir’, Darbe,
Yorumlar
Haber Yazılımı