Haber Detayı
03 Kasım 2017 - Cuma 10:10
 
“İnşallah Ucuzlayacak”
7'nci Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak doğalgazın ucuzlayacağı müjdesini vererek, "Gaz inşallah daha da ucuzlayacak, şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak" dedi.
Ekonomi Haberi
“İnşallah Ucuzlayacak”

Doğalgaz sektörü ve temsilcilerini bir araya getiren Türkiye’deki önemli kongreler arasında gösterilen 7'nci Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı (INGAS 2017) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla başladı.

Kongrede doğalgaz piyasasının geliştirilmesi ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılması ile Türkiye’nin orta ve uzun vadede bir doğalgaz ticaret merkezi konumuna gelmesine ilişkin yeni projeksiyonların değerlendirilmesi gerekliliğine vurgu yapıldı. Kongrede konuşan Bakan Albayrak, doğalgazın ucuzlayacağı müjdesini verirken sondaj çalışmaları hakkında çıkan haberlerle ilgili de açıklamalarda bulundu.

"İNŞALLAH DAHA DA UCUZLAYACAK"

Şemdinli’de şehit düşen asker yakınlarına başsağlığı dileyerek teröre karşı kararlılık vurgusu yaparak sözlerine başlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “26 Türkiye bölgenin anahtar ülkesidir. Türkiye günlük siyasi tartışmalarla konjonktürel gelişmelerle ve ya geçici siyasi endişelerle bakılmayacak değerlendirilemeyecek kadar önemli bir bölgesel aktör ve güvenilir partnerdir. Özellikle enerji üretimi dağıtımı ve paylaşımı noktasında bölgesel ittifakların kurulması gereken coğrafyalarda ve bu ülkelerin daha önce çözümsüzlüğe dayalı yürüttükleri politikada ciddi anlamda olumlu yöne evrilmesi için yoğun diplomasi yürütüyoruz. Bu neden le enerji kaynakları çatışma kaynağı olarak değil, barış ve istikrarın kaynağı olarak görüyoruz. En kötü güne hazır olacağız. Kapımızdan savaş eksik olmuyor. Bir gün orada bir gün öteki tarafta o boru, kaza oldu, teknik sebep şu bu en kötü senaryoya Türkiye, A, B, değil Z senaryosuna hazır olacak bir stratejiyle yürümek zorunda. Doğalgazın ulaşmadığı il kalmayacak 3 ilimiz kaldı onları da tamamlayıp 81 ilin tamamına 2018’in sonuna kadar doğalgazı getiriyoruz. Bizim Türkiye olarak boşa harcayacak ne bir dakika vaktimiz var, ne sokağa atılacak bir kuruş paramız var. Ne de heba edecek bir gram enerjimiz var. Artık, satıcılardan ziyade alıcıların piyasayı domine ettiği bir yöne doğru gidiyoruz ve Türkiye, bu piyasada daha aktif oluyor. Gaz inşallah daha da ucuzlayacak, şehirlerde hane halkı da sanayi de daha ucuz gaz kullanacak dedi.

“GAZ BULSAK İLK BEN SÖYLERİM”

Son günlerde Türk sondaj gemisinin gaz bulduğuna yönelik çıkan haberlerle ilgili konuşan Bakan Albayrak, "Bu yıl bitmeden envanterimize katacağımız kendi sondaj gemimiz de Akdeniz’de artık 2018’de kuyularımızı sondaj çalışmalarını son sürat deva ettirecek bir Türkiye Petrolleri var. Bu birilerini haliyle rahatsız ediyor. O kadar ki daha biz sondaj yapmadan birileri geçen haber yapmış “Türkler gaz buldu, Tükler şöyle böyle” ben anlıyorum onları. Siyaseten manipülatif medya haberlerinin arkasında neler olduğunu biliyoruz. O gün gelecek, çünkü buna ihtiyacımız var. Özellikle Akdeniz özelinde kimse Akdeniz’i kendi babasının denizi, karasuları, zenginliği zannetmesin. Türkiye olarak gerek uluslararası hukuktan gerekse KKTC’nin ruhsatlı sahaları başta olmak üzere bu aramaları, sismik çalışmalarını, bu kuyuları kazacağız kimse kusura bakmasın. Allah nasip ederse gaz, petrol bu istikamete girdikten sonra bir gün inşallah onu da bulduğumuzda ilk müjdeyi biz paylaşacağız, dedikodularla değil. Gaz bulsak ilk ben söylerim, petrolümüzü ilk ben derim başkasına bırakır mıyım” şeklinde konuştu.

“NE ZAMAN YERLİ KÖMÜR DESEK KIYAMET KOPUYOR”

Yerli kömür üretimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, “Ne zaman yerli kömür desek kıyamet kopuyor. Çevrecilik maskesi altında bağırıyor, işin komik tarafı ne biliyor musunuz? İthal kömürle ilgili bir santral bir yatırım yapılacağı zaman ses yok, ben bir eylem görmedim. Kimse kusura bakmasın yılda 5 milyar dolara yakın bir rakam Bu iş olur mu? Artık siyaseten cenaze konumuna erişmiş bu zihniyet, milletin gündeminden düşmesi lazım. Ellerini açıyorlar dönüyorlar yurt dışına ağlıyorlar, aman dileniyorlar. Hiçbir demokratik seçimle yenemedikleri her türlü ahlaksızca ve aşağılık iftiralarla yıkamadıkları darbelerle sindiremedikleri bu milletin iktidarını son dönemde de sözde diktatör iftiralarıyla, haysiyetsizce dünyaya ve yurt dışına şikayet ediyorlar. Kullandıkları dil yurt dışındaki bu diaspora ve terör örgütlerinin aynısı yeni bir dil yok. Türkiye’de yeni bir antidemokratik bir operasyon olsa bunlar zil takıp oynayacaklar. Söz şu AK Parti gitsin de, Cumhurbaşkanı gitsin de nasıl giderse gitsin. Ülke batsın da nasıl batarsa batsın” dedi. 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: “İnşallah, Ucuzlayacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı