Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 09:19
 
“İnsan Müzik Olmadan Yarım Yaşar”
Yıllarını Müziğe vermiş, bilgi ve birikimi ile birçok insanı eğitmiş ve sürekli müzikle iç içe yaşayan duayen bağlama ustası Kazım Tatar, İnsanın Müzik olmadan yarım yaşayacağını Vurgulayarak, "Herkesin evine en az bir müzik aleti girmeli" dedi.
Yaşam Haberi
“İnsan Müzik Olmadan Yarım Yaşar”

Duygu ve düşüncelerin en iyi anlatım yöntemi olduğunu ifade eden, Malatya'da yıllardır müzik sektöründe uğraş veren Kazım Tatar, Müzik ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

 “GENÇLERİMİZE MÜZİĞİ AŞILAMAYA ÇALIŞTIK”

Malatya'da müzik ile ilgili işyerlerinin olduğunu söyleyen Tatar, müzik öğrenmek isteyenlere yardımcı olduklarını ifade ederek;  “Yaklaşık 45 yıldır bu işi yapıyorum. Burada müzik alanında her çalışmayı yapıyoruz.  650 üzerinde gençlerimize hep müzik öğretmeye çalıştık. Malatya’da başladığımızda geleneksel halk müziği ile başladık. Daha sonra çağdaş müzik, klasik müzik diye devam ettirdik. Müziğe olan tutkum çocukluktan beri var. Ana çalgım bağlamadır. Geleneksel halk müziği ve geleneksel aşıklık üzerine araştırmalarım var” dedi.

“İNSAN MÜZİK OLMADAN YARIM YAŞAR”

Müzik, İnsan yaşamının bir parçasıdır diyen Tatar; “İnsan müzik olmadan yarım yaşar.  Gelişmiş ülkelerde özellikle Japonya’da her sabah yarım saat okul korosu vardır. Herkes okul korosundan sonra derslere katılır. Japonya’da mutlaka her evde bir müzik aleti var. Bu Almanya’da, İngiltere’de, Fransa’da da böyle aslında. Dünyanın gelişmiş ülkeleri sanatla hep ilgileniyor. Müzik geçmiş ve gelecek yılların vazgeçilmez insan ruhuna hitap eden sanat dalıdır. Bilimsel bir daldır. İnsanların moral gücü, insanların geleneksel kültürü, insanların bulunduğu çağdaki kültürün ses ile sözlerle yoğrulmasıdır.  Mozart der ki ‘müzik insan ruhunun yücelmesidir’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te bunu söyler. Sanat insan ruhunu olgunlaştırır toplumla bütünleştirir sosyal toplumu birbiri ile kaynaştır” ifadelerini kullandı.

Tatar, gençlerin mutlaka müzikle ilgilenmesi gerektiğini aktararak, “Sadece gençler değil herkes müzikle ilgilensin. En az bir müzik aletinin eve girmesi lazım. Ülkemizde müziğe yatırım yeni yeni var. Özellikle son dönemlerde var. Ama devletin bir müziğe yatırımları olmasa da insan müziğe yönelmeli. Eskiden yoktu ama aşıklar çoktu. Halk müziği gelişmişti. Türkçeyi bütün ülke sanatına yayan aşıklık geleneğidir.  Yetenekler eğitimle desteklendiğinde bir potansiyel oluşur. Edison’un bir sözü var; “Dehanın Yüzde 99’u ter, yüzde biri hünerdir. Biz ne kadar hünerli de olsak milletçe alt yapıdan bir destek almamız şart” şeklinde konuştu.

“MALATYA MÜZİK ALNINDA BİRÇOK İLDEN İYİ”

Müziğe her zaman ihtiyaç olduğunu söyleyen Tatar, Malatya halkının müziğe olan ilgisi ile ilgili şunları söyledi: “Malatya’da diğer illere oranla bir potansiyel var. Bir gelişmişlik var. Türkiye’nin  diğer illerinden de buraya talep var.  Malatya da müziğe yoğun talep var. Çünkü müziğe her zaman ihtiyaç vardır. Savaş zamanlarında bile bu hissedilmiş. Müzik bir toplumun, bir ülkenin doğasıdır. Müziksiz olmaz.  Malatya aşıklık konusunda da kendini geliştirmiş. Özellikle Hekimhan ve Arguvan’ın bu konularda festivalleri bile var. Mükemmel bir kültürü vardır. Malatya bu konuda çok değerli adamlarda yetiştirmişidir.  Malatya’da en çok tercih edilen bağlama. Daha sonra gitar ön plana çıkıyor. Keman ve piyanoya da ilgi talep var tabi. Gençlerimizi bu alanlara yönlendirmeli ,teşvik etmeliyiz. Kendilerine zarar verecek yollardan korumalıyız. Sanat yönlendirmeliyiz. Toplum olarak her dalda ileri gitmeliyiz" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İnsan, Müzik, Olmadan, Yarım, Yaşar”,
Yorumlar
Haber Yazılımı