Haber Detayı
13 Aralık 2017 - Çarşamba 08:49
 
“İpe Un Seren Yetkililer de Suç Ortağıdır”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın, Derme Sulama Birliği ile ilgili sorularına, bakanlıktan yanıt geldi. Bakanlık, birlik başkanının görevden alınması ile ilgili bugüne kadar idari ve mali denetim yapılmadığını belirtti.
Gündem Haberi
“İpe Un Seren Yetkililer de Suç Ortağıdır”

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü İç Denetim Birimi Başkanlığı tarafından 30.11.2015 tarihli İç denetçi Altan Yılmaz tarafından hazırlanan müfettiş raporunda, sulama birliği başkanının, ilgili yönetmeliği 39.maddesi c fıkrasında “Birliğin uygun bir şekilde yönetilmediği ve sulamanın başarısızlığına neden olunduğu denetim raporu ile belgelenmesi durumunda, DSİ bölge Müdürlüğü’nün teklifi ve Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın onayı ile başkanlık görevinin sona ereceği ” hükmü nedeniyle, birlik başkanının görevden alınması talep edilmişti. Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na hem DSİ Genel Müdürlüğünün hem de Malatya Valiliği’nin yaptığı denetimlerde görevden alınmaları istenen Derme Sulama Birliği Başkanı ve müdürünün neden hala görevde olduklarını sormuş, Derme Sulama Birliği ile ilgili ilki Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü İç Denetim Birimi Başkanlığı tarafından 30.11.2015 tarihli, diğeri Malatya Valiliği tarafından 07.04.2017 tarihli 2 rapor hazırlandığını belirmişti.

AĞBABA SORULARI SIRALADI

Ağbaba, hem 2015 hem 2017 yıllarında yapılan iki ayrı denetim raporunda da birlik başkanının ve birlik müdürünün görevden alınması talebinin olduğu ancak bu talebin yerine getirilmemesinin Malatya ilinde tartışmaları beraberinde getirdiğini belirterek Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından cevaplandırılmasını istemiyle şu soruları yöneltmişti; “Derme Sulama Birliğinin 2015 yılı denetiminde ortaya çıkan usulsüzlükler nelerdir? Bu usulsüzlüklerle ilgili Bakanlığınız tarafından nasıl bir işlem başlatılmıştır? Bakanlığınıza bağlı müfettişlerin görevden alınmasını istediği birlik başkanı hangi gerekçelerle 2,5 yılı aşkın süredir hala koltuğunda oturmaktadır? Madem hiçbir işlem yapılmayacak neden teftiş yaptırıyorsunuz? Başkanının 2013-2016 yılları arasında 57 kez uçakla seyahat  yaptığı, seyahatlerle ilgili herhangi bir çalışma davetiyesini rastlanmadığı  doğru mudur? Birlikte çalışan personellerin başkanın özel işlerinde çalıştırıldıkları doğru mudur?

AĞBABA’YA CEVAP VERİLDİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın soru önergesine verilen yanıt skandalın bir başka boyutu olarak değerlendiriliyor. Bakanlıktan verilen  cevapta tüm iddialara rağmen Derme Sulama Birliği Başkanının görevden alınması ile ilgili idari ve mali denetim yapılmadığı ortaya çıktı. Eroğlu önergeye verdiği yanıtta; “Derme Sulama Birliği hakkında 2013-2014 yılları işlemlerine ilişkin 30.11.2015 tarihinde idari ve teknik denetim raporu düzenlenmiş olup, raporda eleştiri konusu yapılan hususlarda sulama birliği tarafından yapılan düzenlemeler denetçi tarafından uygun görülmüştür. Ancak birlik başkanının görevden alınması hususunda idari ve mali denetim yapılmaması nedeniyle işlem yapılmamıştır. Malatya Valilik Makamı tarafından 2013-2016 yıllarını kapsayan idari ve mali denetimi 2017 yılı içerisinde henüz yeni tamamlandığından, denetim raporunun neticesi beklenmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“SUÇA ORTAK OLMAKTIR!”

Bakanlığın verdiği yanıtın ardından bir değerlendirme yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Malatya milletvekili olarak Malatyalı üreticilerin yaşadıkları en büyük sorunun susuzluk olduğunu defalarca dile getirdim. Su sorununu sulama birliklerinden bağımsız düşünemeyiz. Malatya’nın en büyük sulama birliğinde yaşanılanları da görmezden gelemeyiz. TV Programlarında gerçekleri sorgulayan şehrin milletvekiline laf söyleyenler, sulama birliğinin binasına Ensar Vakfı’nın bez brandalı reklamını asarak ‘Ben de sizdenim’ mesajı verenler, önce teftiş raporlarındaki madde madde sıralanan usulsüzlüklere cevap vermelidir. Bunu kendileri yapmıyorsa, şehri yönetenler, DSİ Bölge Müdürlüğü, Genel Müdürlük ve nihayetinde bakanlık yapmalıdır. Unutulmasın ki müfettişler tarafından ortaya çıkarılan sayfalarca usulsüzlüğe rağmen idari ve mali denetim yapmamak suça ortak olmaktır” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “İpe, Un, Seren, Yetkililer, de, Suç, Ortağıdır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı