Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 16:13
 
“İş Var Ama Rağbet Yok”
Malatya Organize Sanayi Bölgesindeki firmaların işçi sıkıntısı çektiğini belirten İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman; “Organize Sanayi Bölgemizde gençlere yönelik birçok alanda iş var ama gençler bu işlere rağbet göstermiyor” dedi.
Video Haber Haberi
“İş Var Ama Rağbet Yok”

 

Malatya İŞKUR Müdürlüğü, 2018 yılı faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda İŞKUR Malatya il Müdürü Vahap Toman, kurum çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdi. İŞKUR’a kayıtlı işçi sayının 31 bin olduğunu belirten Toman, özellikle Organize Sanayi bölgesindeki firmaların işçi aradığını ama gençlerin bu işleri tercih etmediğini belirtti.

“İŞÇİ TALEBİ VAR GENÇLERİMİZ GİTMİYOR”

Düzenlenen Faaliyet toplantısında çalışmalar hakkında bilgiler veren Toman, “Kurumumuza kayıtlı iş arayanların sayısı 2018 yılı Temmuz ayı itibarı ile 31 bin 861 kişidir. Kurum veri tabanında kayıtlı olan iş arayanların öğrenim durumlarına göre dağılımına bakıldığında; İş arayanların yüzde 44,6’sı İlköğretim mezunudur. İlköğretim mezunlarını sırasıyla yüzde 29 ile lise, yüzde 13 ile lisans ve yüzde 10,1 ile ön lisans mezunları takip etmektedir. Kurumumuza kayıtlı 31 bin 861 iş arayanların yüzde 96,9’u normal statüde iş arayanlardır. Engelli statüsünde iş arayanların oranı yüzde 2,5 iken, eski hükümlülerin oranı ise yüzde 0,5’tir. Kurumumuza kayıtlı iş arayanların çok büyük bir kısmı genç işsizlerden oluşmaktadır. 15-24 yaş aralığında değerlendirdiğimiz bu gruptaki işsizlerin 10 bin 468 kişi toplam işsizler içindeki oranı yüzde 32,9 dur. Erkeklerde işsizliğin en fazla görüldüğü yaş grubu yüzde 13,3 ile 20-24 yaş grubu olurken ikinci sırada yüzde 8,5 ile 25-29 yaş grubu gelmektedir. Kadınlarda en yüksek oranın görüldüğü yaş grubu yüzde 10,8 ile 20-24 yaş grubu olup ikinci sırada yüzde 8 ile 25-29 yaş grubu yer almaktadır. 2018 yılında toplam 11 bin 898 açık iş alınmış olup, söz konusu açık işlerin 6 bin 130’u istihdam edilmiştir. 2018 yılı Temmuz ayı itibariyle İl Müdürlüğümüzce özel sektörde 6 bin 130 kişi, kamu sektöründe 17 kişi olmak üzere toplam 6 bin 147 kişi işe yerleştirilmiştir. Organize sanayi bölge müdürlüklerimizde ve ilimizde ciddi işçi talepleri mevcut. Ancak kayıtlarımızda bulunan 31 bin kişi bir kişilik grubu buraya yönlendirme noktasında ciddi sıkıntı ve problemler yaşamaktayız. Çünkü gençlerimiz, organize sanayide bulunan işlere rağbet göstermemektedir. Birkaç açık iş talebi için binlerce insanı talep etmemize rağmen, geçlerimiz bu işlere yönelik rağbet göstermemektedir” ifadelerinde bulundu.

“HER ŞEY SİSTEM ÜZERİNDEN YAPILIYOR”

Kamuya işçi alımlarını değerlendiren Toman; “Bildiğinizi gibi taşeron işçilerin artık kadroya geçmesi ile birlikte kamu kurumlarına alımlar yeniden değişti. Kanunen artık 1 Ocak’tan itibaren, hiçbir kamu kurumu Türkiye İŞKUR İl Müdürlülüğüne bir gün dahi olsa talep vermeden işçi alması mümkün değildir. Hiç kimse kamu kurumundaki talepler için Valimizi, Vekillerimizi ve başka kanalları rahatsız edip onlardan taleplerde bulunmasınlar. Bizlere direk geldiklerine göreceklerdir ki, bu işin herkese açık olduğu ortadadır. Kamu kurumlarının işçi talepleri en az 10 gün askıda kalmaktadır. Zaten başvurduklarında sistem üzerinde kendileri de göreceklerdir” dedi.

“BİRÇOK ALANDA ÇALIŞMALAR YAPTIK”

İŞKUR olarak meslek edindirme gibi birçok alanda çalışmalar yapıldığına değinen Toman; “İstihdam edilenlerin meslek gruplarına göre dağılımı aşağıdaki gibi olup, işe yerleştirilenlerin cinsiyetlerine göre meslek grupları irdelendiğinde en yüksek istihdamın gerçekleştiği meslek grubunun erkeklerde ve kadınlarda nitelik gerektirmeyen meslekler ile büro hizmetlerinde çalışan elemanlar olduğu görülmektedir. 2018 yılı Temmuz ayı itibariyle, İl Müdürlüğümüzce 498 engelli 29 eski hükümlü işe yerleştirilmiştir. İl Müdürlüğümüzce 2018 yılında Temmuz ayı sonu itibariyle 730 İşbaşı Eğitim programı, 37 Girişimcilik, 7 MEK İstihdam Garantili, 2 Engelli Kursu, 13 MEK İstihdam Garantisiz ve 34 MEK/Özel Politika olmak üzere 823 kurs ve program düzenlenmiş olup, bu projelerde toplam 5 bin 379 iş arayana mesleki eğitim verilmiştir. 2018 yılında 3 bin iş arayan TYP kapsamında istihdam edilmiştir. İşsizlik Sigortası kapsamında 2018 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle Kuruma başvuran 855 kişiden 478’i işsizlik ödeneği almaya hak kazanmıştır. 377 kişinin başvurusu işsizlik ödeneği hak etmemesi nedeni ile reddedilmiştir. Hali hazırda işsizlik ödeneği alan işsiz sayısı 2 bin 647’dir. 2018 yılı Temmuz ayı itibariyle İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetlerinden faydalanan 31bin 121 kişidir” ifadelerinde bulundu.

"İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI SÜRÜYOR"

Toman, yapılan iş başı eğitim programları için ise; “Programlarımıza katılan vatandaşlarımıza program süresince günlük 61,65 TL’ye kadar zaruri gider ödüyoruz. Ay içerisinde 26 fiili gün programa katılan kişilere net bin 603 TL ödeme yapılmaktadır. Aynı zamanda katılımcıların iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılıyoruz. İstihdam şurası sonrasında Milli İstihdam Seferberliği kapsamında programlarımızın süresini Bilişim ve İmalat sektörlerinde 3 aydan 6 aya uzattık. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18- 29 yaş arası gençlerimiz için işbaşı eğitim programlarımızın süresini 9 aya kadar uzatıyor ve programa katılan gençlerimize günlük 75 TL cep harçlığı veriyoruz” dedi.

“400 TL YARDIM”

2-5 yaş çocuğu olanlar için yapılan yardımlara da değinen Toman;“Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek İşbaşı Eğitim Programlarına ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara, bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş çocukları için aylık 400 TL’lik bakım desteği sağlıyoruz. Bakım desteğinden yalnızca 2-5 yaş arasındaki (2 ve 5 yaş dâhil) çocuğu kreşe/gündüz bakımevine (özel veya kamu) devam eden kadın kursiyer/katılımcılar yararlanabilecektir. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen en az yüzde 50 istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarında bakım desteği verilecektir. Ödeme miktarı aylık en fazla 400 TL olacaktır. Bu destek 1 Nisan 2018 ve sonrasında açılacak kurs/programları kapsamaktadır” ifadelerine yer verdi.

“UYGUN ZAMAN EĞİTİM SAĞLANACAK”

Mesleki Eğitimde Kupon Yönetiminin faydalarından bahseden Toman; “Kupon sisteminin temel hedefleri; kursiyerlere eğitim almak istedikleri kurum seçiminde özgürlük sağlamak, bireyin kişisel gelişiminde kendi kararlarının belirleyicisi olmasını sağlamak, eğitim kurumları arasında dinamik bir rekabet ortamı sağlayarak eğitimde kaliteyi hedeflemek ve fırsat eşitliğini sağlayacak biçimde bireylerin eğitime erişimini yaygınlaştırmaktır. Özellikle temininde güçlük çekilen ve nitelikli işgücü gerektiren mesleklerde gençlerin akredite edilmiş mesleki eğitim sağlayıcılarından kendilerine uygun zaman ve şartlarda eğitim almaları sağlanacaktır” dedi.

ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜ DESTEĞİ

Son olarak engelli ve eski hükümlülere yönelik çalışmalardan bahseden Toman;“Kendi işinin patronu olmak isteyen engellilerimize hibe desteği sunuyor, hayallerini gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. Proje başına 36 bin TL’ye kadar sağlamış olduğumuz hibe desteğimizin tutarını 50 bin TL’ye yükselttik” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “İş, Var, Ama, Rağbet, Yok”,
Yorumlar
Haber Yazılımı