Haber Detayı
25 Ekim 2017 - Çarşamba 10:33
 
“İşçiyi Köle Görüyorlar”
CHP Malatya milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümetin taşerona kadro vermek değil, vermemek için çalıştığını iddia ederek, “Ülkeyi şirket, genel başkanı patron, işçiyi köle görüyorlar” dedi.
Siyaset Haberi
“İşçiyi Köle Görüyorlar”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, taşerona kadro konusunda her gün farklı açıklamalar yapılmasını eleştirerek, “Hükümetten kim erken kalkarsa basının karşısına geçip ‘Taşerona kadro müjdesi’ veriyor. Başbakan bir şey söylüyor, Maliye Bakanı başka bir şey, Çalışma bakanı bambaşka. 770 Bin emekçiyi ve   ailelerini ilgilendiren bir konunun bu kadar vurdumduymaz bir tavırla ele alınması kabul edilemez. Beceremiyorsa bıraksınlar biz çalışmayı bitirip kendilerine verelim” diye konuştu.

NE BİTMEK BİLMEZ ÇALIŞMAYMIŞ

Hükümetin ülkeyi şirket, genel başkanlarını patron, işçileri köle olarak gördüğünü öne süren Ağbaba, hükümetin taşerona kadro vermek için değil vermemek için çalıştığını iddia etti. 1 Kasım 2015 seçimlerinde ‘Taşerona Kadro’ vereceğiz diyenlerin aradan 2 yıl geçtikten sonra hala ‘çalışma yapıyoruz’ demesini eleştiren Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, “2 yıldır ne bitmek bilmez çalışmaymış anlamak mümkün değil. 1 Kasım seçimlerinin en popüler vaadini 2 yıldır gerçekleştirmemek bile başlı başına AKP’nin beceriksizliğini, yeteneksizliğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

“YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ”

Taşeron ile ilgili basına çok farklı formüllerin yansıdığını belirten Ağbaba,  “Kamuda 4a memur, 4b sözleşmeli personel, 4c geçici işçi ve 4d işçi olmak üzere 4 farklı statü var. Taşerona da beşinci statüyü vermek istiyorlar. AKP sayesinde kamuda çalışanların statüsü bu gidişle Z harfine kadar gidecek. Kamuya ait bir şirket kurulması, özel sözleşmeli personel, 3 yılda bir yenilenen sözleşmeler, işçi statüsünde kalıp işçi olmamak gibi ucube formüllerle işçinin karşısına geçmeyi planlıyorlar. Görünen o ki,  çok bilinmeyenli denklemler ile taşerona kadro yılan hikâyesine döndü” dedi.

İŞ CİNAYETİDİR, KÖLELİKTİR

Taşeron işçilerinin 1 Kasım 2015’ten beri aynı nakaratları dinlemekten sıkıldığını kaydeden Ağbaba, “Tüm taşeron işçiler, asıl- yardımcı ayrımı yapmadan, özel statü almadan, 657 ye tabi kadro istiyor. Bunun dışındaki hiçbir teklif taşeron işçiyi mutlu etmez. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. 770 bin taşeron işçi kadroya alınmadan Türkiye’de iş barışı sağlanmaz. Taşeron sistem varken Türkiye’de çalışma hayatında sorunlar son bulmaz. Çünkü, Taşeron Soma'dır, Ermenek'tir, Kozlu'dur, Tuzla'dır ! Taşeron İş Cinayetidir ! Taşeron Köleliktir ! Taşeron güvencesizliktir, yarınsızlıktır !” diye konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “İşçiyi, Köle, Görüyorlar”,
Yorumlar
Haber Yazılımı