Haber Detayı
08 Ekim 2018 - Pazartesi 15:53
 
İslam Tarihi Dersleri Başladı
Malatya Büyükşehir Belediye Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından İslam Tarihi Dersleri programı başlatıldı. İlk dersin panel olarak gerçekleştirildiği program kapsamında 5 derste Hz. Ebubekir anlatılacak.
Eğitim Haberi
İslam Tarihi Dersleri Başladı

Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Salonunda düzenlenen “Nübuvvetten Hilafete İmamet Tartışmaları” konulu panele 5 profesör konuşmacı olarak katıldı. Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay’ın moderatörlüğünü yaptığı panelin ilk konuşmacısı Prof. Dr. Metin Bozan oldu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği panelde bir selamlama konuşması yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, “2 yıl sürdürdüğümüz Siyer derslerinden sonra üçüncü bölüm olarak Hz. Peygamber’den sonraki dönemi anlatan süreçle başlıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat adına başta panelist hocalarımız olmak üzere tüm katılımcılara hoş geldiniz diyorum” dedi. Torun, “İslam Tarihinin en problemli meselesi imamet tartışmaları, bütün ihtilafların da başlangıç noktasını oluşturuyor. Dolayısıyla kıymetli hocalarımız bu hususta bizleri aydınlatacaklar” diye konuştu.

Panelin açış konuşmasını yapan ve programın düzenlenmesinde katkı sunan Prof. Dr. M. Mahfuz Söylemez ise “Programımızın üçüncü yılına girmiş olduk. Hatırlanacağı üzere ilk 2 yılı Hz. Peygamberi (s.a.v) konuşmuş idik. Peygamberimiz (s.a.v) bir düşünce inşa etmiş, inandığımız değerlerin banisi konumundadır. Peygamber Efendimiz; Kur’an’ın şarihi, müfessiri, bedene bürünmüş formu, biçimi, şeklidir” ifadelerini kullandı.

Prof. Bozan, Şia’nın ihtilafının epistemolojik olduğunu belirterek, “Hz. Peygamber sonrası vuku bulan hadiseler bazı temel problemleri ortaya çıkarmış ki bunlardan birisi hilafet meselesidir. Halifenin kimliği, halife olmanın şartları, halifeyi kimin atayacağı, halifenin azlinin mümkün olup olmadığı gibi tartışmalar ortaya çıkmış ve aşağı yukarı Şii mezheplerin dışındakiler bu konuların hepsinde görüş beyan etmişlerdir. Zeydilikbir ara formdur” dedi.

"ÜMMET İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP"

Prof. Dr. Adnan Demircan ise Allah Resulünün vefatının Ümmet için büyük bir kayıp olduğunu anımsatarak, “O dönemde yaşayan Müslümanlar için çok büyük bir kayıptır.  Bugünden baktığımızda da görüyoruz. Hele hele onu fiilen yaşayan, Allah’la iletişimlerini kuran Peygamber aradan çıkınca Müslümanlar kendi başlarına kaldılar; ellerinde kitap, tabi hepsi aynı düzeyde anlamıyor, aynı düzeyde yorumlayamıyor, o imkanları yok. Herkes bir çaba içerisine girdi. Ve Müslümanlar bir sürü sorunla karşı karşıya kaldı. Bir anlamda bu sorunlar maç bittikten sonra yapılan yorumlarla mezheplere dönüştü. Kavgalar, mücadeleler, haklı haksız yere şeyler oldu ve maç bitti. Aslında biz de buradan konuştuğumuz zaman bir sonuç üzerinden konuşuyoruz. Yani sonuçları biliyoruz. O süreci yaşayan insanların durumu farklı idi. Yanlışı yaptıkları zaman yanlışı bilerek yapmadılar elbette, doğru yapmak üzere yaptılar; sonu yanlış oldu. Biz yanlışı bildiğimiz için yanlış olarak değerlendirmek suretiyle onlar hakkında yargıda bulunuyoruz” diye konuştu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: İslam, Tarihi, Dersleri, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı