Haber Detayı
06 Şubat 2018 - Salı 08:46
 
“İstediğimiz Bir Artış”
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın ‘İlaç firmaları kârdan feragat etti, yüzde 70 olan kur farkı etkisi yüzde 15 uygulanacak’ açıklamasını değerlendiren Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, “Bu bizim eczacı meslek grubu olarak istediğimiz, onayladığımız ve hatta daha düşük seviyelerde olmasını beklediğimiz bir artış” dedi.
Video Haber Haberi
“İstediğimiz Bir Artış”

İlaçta yaşanan kur farkının yüzde 15‘lere çekilmesini değerlendiren 22. Bölge Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, önemli açıklamalarda bulundu. Özelçi, “Sağlık Bakanlığının daha önce yayınlamış oluğu ilaç fiyat kararnamesi genelgesi gereği, ilaçtaki kur farklı yılda bir kere Şubat’ın 20’si itibariyle uygulanıyordu. Şuanda ilaçtaki kur farkı dövizdeki kur farkının yüzde 70 civarlarında olduğu için Devletimizin burada yüzde 70 kur farkını yansıtması mümkün değildi.  Dolayısıyla kur farkı oranı yüzde 15’ e düşürülerek, yüzde 12 ile 15 civarlarına çekilmiş oldu.  Bu bizim eczacı meslek grubu olarak istediğimiz, onayladığımız ve hatta daha düşük seviyelerde olmasını beklediğimiz bir artış. Çünkü biz ilacın yıllardır ucuz ama ulaşılabilir olmasını isteyen bir meslek grubuyuz. Hepimiz aynı geminin içerisinde yol aldığımız için devletimiz ve milletimiz ile birlikte ilaca fazla zam gelmemesi meslek grubu olarak bizim onay verdiğimiz bir durum” dedi.

“ECZANELER HALKA İLACI ULAŞTIRMAK İÇİN VARDIR”

 Bazı kanser ilaçlarının kur farkı nedeni ile piyasada bulunmadığı iddialarını da değerlendiren Özelçi, “İlaç fiyat artışları hiç bir zaman eczacıya her hangi bir fayda getirmez. Çünkü ilaç takip sistemi denilen bir sistem var. Sağlık Bakanlığının uyguladığı dolayısıyla ilaç takip sisteminde ilacın fiyatı her şeyi belli olduğu için çok fazla eczanelere bir etkisi olmaz. İlaç zammından en fazla ilaç üretici firmalar ve dağıtım kanalları faydalanır. Üretici firmalar zaten ilacın bir kısmını Şubatın 20’sini bekleyerek işi yokuşa düşürdüğünü eczanelere de vermediğini, depo dağıtım kanallarına vermediğini ve Şubat’ın 20’sini beklediğini görüyoruz. Bu halk sağlığı ile oynamak demektir.  Çünkü hiç bir zaman ilaç gibi stratejik bir ürünün halka ulaşımının engellenememesi gerekiyor ama maalesef böyle olaylara da şahit oluyoruz. Halkımız şunu iyi bilmelidir eczaneler halka ilacı ulaştırmak için vardır. 5 yıllık eğitimlerinin sonucu ve ettikleri yemin gereği ellerinde bir ilca varsa onları mutlaka halka ulaştırırlar. Hatta yoksa Türkiye’nin neresinde varsa bulur getirirler. Ama üretici firmalar tarafından piyasaya sunulmayan zammı bekleyen ilaçlar vardır ve stoklarındadır. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığının bu işi üretici firmalardan veya dağıtım kanallarından takip ederek çözmesi gerekiyor. Bu nedenle buna bir an önce çözüm bulunmalı diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “İstediğimiz, Bir, Artış”,
Yorumlar
Haber Yazılımı