Haber Detayı
20 Ocak 2018 - Cumartesi 10:05
 
‘İthal Yerine Yerli Kullanılmalı’
Malatya Mahrukatçılar Oda Başkanı Orhan Özbek, İthal kömür alımlarına değinerek, ithal kömür yerine ülkemiz yataklarında bulunan yerel kömürlere daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.
Gündem Haberi
‘İthal Yerine Yerli Kullanılmalı’

Malatya Mahrukatçılar Oda Başkanı Orhan Özbek, ülkede satılan kömürlerin Rusya’dan, Afrika’dan geldiğini ifade ederek ithal kömür yerine yerli kömür kullanılması gerektiğini belirtti. Ülkemizde değerli kömürlerin bulunduğunu vurgulayan Özbek, sosyal yardımlaşma kapsamında dağıtılan kömürlerin de esnaf satışlarını düşürdüğünü aktardı.

“PROJE GÜZEL AMA…”

Yardım kapsamında dağıtılan kömürler ile ilgili Özbek, “Odun ve kömür satışlarımız, geçmiş yıllara göre bayağı düştü. Doğalgaz kullanımının artması ve Devletimizin, sosyal yardımlar kapsamında, yardıma muhtaç vatandaşlara kömür dağıtımı yapılması ile birlikte esnafımızın işleri bayağı düştü. Biz kömür dağıtılmasına karşı değiliz ama gönül isterdi ki bizim esnaflardan alınsın kömürler. Tabi belediye de bizdeki kömürlerin biraz daha pahalı olduğunu biliyor. Sosyal yardımlaşma tarafından dağıtılan kömürler, devletin vermiş olduğu kömürlerdir. İlimize tren ile getirilip, sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından, yardıma muhtaç vatandaşlarımız dağıtılan kömürlerdir. Bizimle alakası yoktur. Esnaflarımızdan alınan kömürler değildir. Gönül ister ki, devletimiz, esnafımızdan kömürleri alıp, yardıma muhtaç vatandaşlarımıza dağıtsın. 1 tonunu, yarım tonu bizlerden alınsın. Bu, sosyal devletin bir projesidir ve bu yapılan proje gerçekten güzel bir projedir. Fakat devletimizi de ekonomik yönden düşünmek gerekli. Esnafımızı düşündüğümüz kadar, devletimizin de belirli bir yapım gücü var. Sadece Malatya değil, 81 ilde yapılan bir yatırım programı o yüzden maliyeti de düşünmek gerekli” dedi.

“ANALİZLERİ YAPILIYOR”

Ülkeye gelen kömürlerin kontrollerden geçtiğini ifade eden Özbek, “Bizlere gelen kömürler katı yakıt belgesi ile geliyor, analizleri yapılıyor. Hava kirliliği yaratıyor mu, kükürt oranı ne diyerek, ölçümleri yapıldıktan sonra esnaflarımıza gelip satışa sunuluyor. Kükürt oranı yüksek olan kömürler kesinlikle ve kesinlikle bizlere gelmez” diye konuştu.

KÖMÜRLER HEP İTHAL

İthal edilen kömürlere de değinen Özbek, şunları söyledi: “Bizim sattığımız kömürler hep, ithal kömürler. Bu kömürler Rusya’dan, Afrika’dan gelen kömürler. Bizim de yer altı zenginliklerimiz var, kaynaklarımız var. Enerji bakanımızın dediği gibi yer altı kaynaklarımızdan daha fazla yararlanmamız lazım. Yeraltında, kalorisi yüksek kömürlerimiz var. İthal olarak almak yerine kendi kaynaklarımızı kullansak, paramız içeride kalır diye düşünmekteyim, Yeri malı, Yurdun malı demektir.”

“DEĞERLİ KÖMÜRLERİMİZ VAR”

Özbek, yerli kömürlerin kaliteli olduğunu kaydederek , “Kömür yatağı kaynaklarımız, Zonguldak, Ermenek, Şırnak, Tunçbilek, Tavşanlı gibi birçok yerlerde çıkartılan kömürlerimiz var. Bu kullanılan kömürler, kaliteli kömürler.  Örneğin demircilerin kullandıkları kömürler, Zonguldak kömürüdür.  Kalorisi 8 bin civarında yüksek olan kömürlerdir. Bunlara biraz daha ağırlık verilip, çıkartılması noktasında daha fazla çalışma yapılırsa, gerçekten güzel olur. Bizim de çok değerli kömürümüz var. Ama ben bu konuda çalışma yapılacağını düşünüyorum, Sayın Bakanımızın söylemleri zaten bu doğrultuda” şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘İthal, Yerine, Yerli, Kullanılmalı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı