Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 16:48
 
‘Kadın Sağlık Ve Kalite’ Sempozyumu Yapıldı
Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) tarafından 8 Mart Kadınlar Günü çerçevesinde ‘Her şey kadınla başlar’ temalı ‘Kadın Sağlık ve Kalite’ konulu sempozyum gerçekleştirildi.
- Haberi
 ‘Kadın Sağlık Ve Kalite’ Sempozyumu Yapıldı

Üniversitenin Konferans Salonu’ndaki sempozyuma Vali Yardımcısı ve Yazıhan Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşen Gürcan, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, YÖK Başkan Danışmanı Prof.Dr. Sezer Şener  Komsuoğlu, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Aysun Bay Karabulut, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Ahmet Kızılay, Tarım ve Gıda Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin eşi Dr. Ahu Pakdemirli ile Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın eşi Nuran Safran ile birlikte Malatya il protokolünün eşleri, STK’lar da çalışma yürüten kadın yöneticiler, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademisyenler,  öğrenciler katıldılar.

İlk olarak bir konuşma gerçekleştiren Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Aysun Bay Karabulut; “ Kadın; Şehit tabutuna sarılmış gözyaşı döken şehit anasıdır. Kadın; bebeği sırtında Kurtuluş Savaşına mermi taşıyandır. En asil alın terinin en muhteşem sahibidir. İnsan olmanın vesilesidir.  Havva'dır kadın. Sevgilinin can damarı Amine'dir. Latife eş Hatice’dir. Bir iffet abidesi Meryem'dir. Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadının kimliği ve sorunları çeşitli platformlarda tartışılmaktadır. Ancak, aynı anda onlarca etkinlik yapılınca aslında sorunlar ve çözüm önerilire de aradan kayboluyor, sorunlarda unutuluyor, çözüm yolları da. Sempozyumu bugün yapmamızdaki gaye budur. ‘Her şey kadınla başlar’ dedik ve bu etkinlik Üniversitemizin düzenlemiş olduğu ilk sempozyum oldu.  Neden kadın, sağlık ve kalite, dedik?  Kadınların toplumsal hayattaki yeri ve konumu,  hiç tartışmasız bir ülkenin ne kadar geliştiğinin ve hangi çağdaş seviyede olduğunun göstergesidir. Kadın, kalite ve sağlık işte bu nedenle önemli" dedi.

"4 KADINDAN BİRİSİ İŞ HAYATINA ATILMIYOR"

 YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ise; “Türkiye’de 39 milyon 711 bin kadın var, yüzde 49.8. Kadınların 24.5 milyonu ilkokul mezunu, 2.5 k milyon kadın henüz okuma yazma bilmiyor. 8 milyon kadın okuma-yazmayı erişkinken öğrenmiş. Üniversite eğitimi alan kadın oranı yüzde 13. Üniversite mezunu her 4 kadından birisi iş hayatına atılmıyor. Aslında en önemli sorunlardan bir tanesi biz, kadınlar refah toplumunda yer almalılar diye gayret ediyoruz.  Kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 34.6, şirketlerde üst düzey ve orta kademe yönetici pozisyonunda ki kadın oranı yüzde 16.7. Kadınlarımızın iyi olduğu, rakamlar var. Ben iyi olduğumuz rakamları sık sık anlatıyorum. Akademisyenleri neredeyse yüzde 45’i kadınlardan oluşuyor. Bu Avrupa’daki  yüksek öğretim alanındaki en yüksek rakamlardan biri. Araştırma görevlilerinin 23 bin 812’si kadınlardan, 23 bin 228’i ise erkeklerden oluşuyor.  Öğretilerimize bakınca, bu da iftihar edeceğimiz bir rakam 4 milyon civarındaki öğrenci erkeklerden, 3 milyon 740 bini de kadınlardan oluşuyor. Yani üniversitede okuyan kızlarımın rakamı da tüm Avrupa’da en iyilerden biri.  Bir üniversite demek, bölgede imaj ve kimlik  demek,  istihdam ve  iş gücü gelişimi demek, danışmanlık demek,  teknolojiyi geliştirmek, turizmi, geliştirmek  demek ve doğrudan ekonomiye katkı demektir. Onun için iyi ki kuruldu ikinci devlet üniversitesi. Üniversite  bu görevlerini  yerine getirdikçe, kentle daha çok bütünleşip, bölgeye daha çok hizmet edecek” şeklinde konuştu.

  “KARAR MEKANİZMASINDA ETKİLİ”

Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ayşen Gürcan, Türk Kadının Kara mekanizmasında etkili olduğunu söyleyerek Şu açıklamalara  yer verdi;  “Anne erkil bir aile modellemesi Türkiye'de bu büyük çoğunluğu değil ama üçte birlik kısmını kapsıyor,  oran olarak.  O da şu kadın enerjili bir toplumuz biz. ‘Ya sen de gitme, ya da beni de götürle’ başlayan karar mekanizmalarında ki,  araştırmalarda da göreceksiniz bütün alınan kararlar da bir şekilde mutlaka işin içinde olan bir yapısı var Türk kadının,  özellikle Türk annesinin belirleyiciliği var. Ne yiyeceğimizi, ne giyeceğimizi, nereye gideceğimizi ve nasıl yaşayacağımızı belirlemede, bu anlamda kadının sağlık konusunda belki söyleyeceğimiz  şey sadece  biyolojik sağlık değil, ruh sağlığı, psikolojik sağlık, el yıkamadan, hijyen ortamı yada seçeceğimiz gıdaların  seçimine kadar belirleyici olan evimizdeki kadındır. Eğer sağlıklı bir yaşam istiyorsak kadının bilinçlenmesi bir anlamda bütün toplumu etkileyecektir.” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ise  günün anlamı için Malatya Turgut Özal Üniversitesi kampüs alanında dikilmek üzere 4 bin adet çeşitli fidanlar gönderdi.

Sempozyum nedeniyle Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ne bağlı Arapgir ve Yeşilyurt Meslek Yüksekokullarındaki öğrencilerin yapmış olduğu el işi ve modeller de sergilendi.  Sempozyum kapsamında atıklardan yapılmış metal eserlerde salonda sergilendi. 

 

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: , ‘Kadın, Sağlık, Ve, Kalite’, Sempozyumu, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı