Haber Detayı
25 Ocak 2018 - Perşembe 13:06
 
“Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir”
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" kapsamında Türkiye geneli çok sayıda etkinlik düzenledi. Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ise “kadına şiddet insanlığa ihanettir” konulu seminer gerçekleştirildi.
Video Haber Haberi
“Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir”

Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından ise “kadına şiddet insanlığa ihanettir” konulu seminer düzenledi. "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" kapsamında düzenlenen seminere Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, SGK İl Müdürü Yardımcısı Bekir Polat, Malatya Şiddet Önleme ve izleme merkezi Müdürü Berna Bal ile SGK Personeli katıldı.

“KADINA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ”

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından semineri değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Rasim Bulut, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddet; kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal yaşamda yerlerini alma haklarından çeşitli biçimlerde yoksun kalmalarına, bunun da ötesinde fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşamalarına, sakat kalmalarına ve hatta yaşamlarını yitirmelerine neden olmaktadır. Bakanlığımız, kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğu inancıyla çalışmalarını sıfır tolerans ilkesiyle; kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal çalışmalar, eğitim ve farkındalık artırma çalışmaları, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu artırma, şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesi başlıkları altında çok boyutlu ve tüm tarafların katkısı ile kararlılıkla sürdürmektedir. Bakanlığımız tarafından 2017 yılı içerisinde “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında kampanya sloganı olarak “kadına şiddet insanlığa ihanettir!”  belirlenmiş olup söz konusu gün kapsamında çeşitli etkinlikler yapılmıştır. Söz konusu etkinliklerimizden bir bahsetmek gerekirse; 26 Kasım 2017 Pazar günü “İstanbul Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Bakanımız Dr. Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımlarıyla kapsamlı bir organizasyon gerçekleştirilmiştir.  Malatya İli olarak Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerimiz ile birlikte bizler de katılım sağladık. İlimizde ise Belediyelerimizin de desteği ile Billboardlara günün anlam ve önemini içeren afişlerin asılmasını sağladık. 25 Kasım Cumartesi günü ilimizde gerçekleşen Evkur Yeni Malatyaspor – Beşiktaş futbol müsabakası esnasında yeni stadyumda da “kadına şiddet insanlığa ihanettir!” pankartımız ile birlikte yer aldık. 22-23-24 Kasım 2017 tarihleri arasında ilimizde 2018-2021 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı gerçekleştirilmiş ve sonunda 2018-2021 yıllarını kapsayan İl Eylem Planı oluşturuldu. İl eylem planı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon Kurulu tarafından kabul edilerek 1 Ocak 2018 itibariyle yürürlüğe girmiştir. 5 Aralık 2017 tarihinde Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde Battalgazi ve Yeşilyurt Merkez İlçelerimizin Muhtarlarına Yönelik olarak Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Semineri gerçekleştirdik. Ayrıca birçok farkındalık çalışmalarımız hâlihazırda devam etmektedir. İl Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen iş ve işlemler esnasında iş birliğine ihtiyaç duyduğumuz hizmetler konusunda bugüne kadar vermiş olduğunuz destekler nedeni ile sizlere teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

“CENNET ANALARIMIZIN AYAKLARINDA”

SGK İl Müdürü Yardımcısı Bekir Polat, ‘Her kadın bir ana ve her ananın Cennet ayaklarındadır’ diyerek, şunları söyledi: “Bir defa kadın, toplumumuz da çok önemli bir yere sahiptir. Gerek Çalışma Hayatımızda, gerek ailemizde, hepimiz bir annenin evlatlarıyız. Anne kadın demektir, dolayısıyla Peygamber efendimizin söylediği gibi cennet annelerimizin ayaklarındadır. Bu seminerin İl müdürlülüğümüze faydalı olacağı, personelimize faydalı olacağına inanmaktayım. Bu seminerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından Malatya Şiddet Önleme ve izleme merkezi Müdürü Berna Bal tarafından, SGK personeline eğitim semineri verildi. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Kadına, Şiddet,, İnsanlığa, İhanettir”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Kadına Şiddet, İnsanlığa İhanettir”
Yorumlar
Haber Yazılımı