Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 15:06
 
Kalıplarınıza Sığmayacağız
25 Kasım; “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” nedeniyle CHP Kadın Kolları tarafından açıklama gerçekleştirildi. CHP Kadın Kolları Güllü Tunçer; " Biz kadınlar, içine tıkmaya çalıştığınız kalıplara sığmayacağız. Yaşamımıza ve haklarımıza sahip çıkacağız. Bize biçtiğiniz roller için değil, hak ettiğimiz yaşam için var olmaya devam edeceğiz" dedi.
Video Haber Haberi
Kalıplarınıza Sığmayacağız

Kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve uluslararası dayanışma günü nedeniyle CHP Kadın Kolları tarafından CHP İl binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ile İYİ Parti Malatya İl Başkanı Gökmen Kenan Özdal ve ADD Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları'da destek verdi.

"EŞİT DEĞİLSİNİZ DEDİKÇE ÖLÜYORUZ"

"Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe kız kardeşlerimiz öldürülüyor" diyen CHP Kadın Kolları Güllü Tunçer; "Bundan tam 59 yıl önce Dominik Cumhuriyetinde diktatörlüğe karşı özgürlük ve hak mücadelesi veren Mirabel kız kardeşler, yönetimin askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra katledildiler. 1981 yılında Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında 25 Kasım; “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. Geçen 25 Kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet yine artarak devam etti. Kadınlar, her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğradı. 2019’un ilk on ayında 384 kadın öldürüldü. Son 2 yılda 2861 canımız gitti. Pankartlarımızda gördüğünüz isimler son 2 ayda öldürülen kadınlarımızdan sadece bir kısmı. Ama onlar sadece isim değil her biri yaşamdan koparılan canlarımızdır. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Cinayetler kadınların en yakınları tarafından işlendi. Bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürdü. Yani Devlet kadını korumadı. İşte bu yüzden Kadın Cinayetleri Politiktir. Biliyoruz Ki; Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe kız kardeşlerimiz öldürülüyor. Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe kazanımlarımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Onlar “Eşit değilsiniz” dedikçe emeğimiz yağmalanıyor. Bunlar yetmezmiş gibi, önümüzdeki günlerde yasalaşması konuşulan yargı paketine göre, “Nafaka Hakkımız” kısıtlanmak isteniyor.  Amaç; kadının erkeğe bağımlı yaşaması, şiddetin her türlüsüne ses çıkaramaz hale gelmesi. “Biz Eşitiz, Varız, Uğradığımız şiddete karşı Susmayacağız, Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin Mücadele Edeceğiz Ve Kazanımlarımızdan Asla Vazgeçmeyeceğiz” Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz bu günde biz daha çok Bir Olacağız, İri Olacağız, Diri Olacağız. Mirabel kardeşlerden günümüze şiddete, tacize ve tecavüze uğrayan, kahkahası yasaklanan, emeği değersizleştirilen kısacası şiddetin her türlüsüne maruz kalan kadınlar için mücadele ediyoruz ve edeceğiz"

"İYİ HAL İNDİRİMİNE SON VERİLMELİ"

Kadına şiddeti önlemek adına yasaların düzenlenmesini talep eden Tunçer; "Kadına yönelik şiddetin son bulması için 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanmasını İyi hal indirimlerine son verilmesini Sığınma evlerinin sayısının artırılmasını, Ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek ile yasal yardımın yapılmasını, Kadın istihdamını artırmak için güvenceli iş olanakları yaratılmasını, Kadınların işe alım ve yükselmelerinde cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmesini, Kadın – erkek arasında yaşanan ücret eşitsizliğinin giderilmesini, Medyanın, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçilmesini talep ediyoruz. Kısacası Biz Yaşamak İstiyoruz. Evde, sokakta, toplumsal yaşamda bizleri yok saymak için her gün yeni bir saldırı ile karşımıza çıkanlar umutlanmasın. Kadınlar dün haklarını almak için nasıl meydanları boş bırakmadılarsa bugün de meydanlarda olacak. Sokaklarda yürümemizi ve kahkaha atmamızı iffetsizlik sayanlara, Uğradığımız taciz ve tecavüzü etek boyumuzla ölçmek isteyenlere Cinsel yönelimlerimize ve kimliğimize göre ölümü reva görenlere, Tecavüzde rıza arayanlara karşı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz! Kadınlar için yaşamsal olan 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamamak için her yolu deneyenler karşılarında dayanışmamızın gücünü bulacak! Biliyoruz yolumuz uzun. Ama inanıyoruz ki mücadeleyi büyüttükçe yarınlarımız daha özgür olacak. Ve bugün 2019’un Türkiye’sinde bütün değerleri ile yağmalanmış bu memlekette, intihar haberlerinin, krizin, savaşın, hayatlarımızı ve haklarımızı hedef alan yasa tasarılarının ve artarak devam eden kadın ölümlerinin ortasında, 25 Kasım’ı Emine Bulut’un son sözleriyle anıyoruz.  “ölmek istemiyorum” Biz kadınlar, içine tıkmaya çalıştığınız kalıplara sığmayacağız. Yaşamımıza ve haklarımıza sahip çıkacağız. Bize biçtiğiniz roller için değil, hak ettiğimiz yaşam için var olmaya devam edeceğiz. Gelecek güzel günler hepimizin olsun. Yaşasın şiddetsiz toplum" dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kalıplarınıza, Sığmayacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı