Haber Detayı
30 Haziran 2017 - Cuma 09:42
 
Kanser Tedavisinde ‘Linac’
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şimay Gürocak Radyoterapi ve radyoterapide kullanılan nitelikli cihazlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Sağlık Haberi
Kanser Tedavisinde ‘Linac’

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şimay Gürocak “Radyasyon Onkolojisi, kanser tedavisinin üç temel ayaklarından biri olan radyoterapiyi yapan bir anabilim dalıdır. Kemoterapi bölümü, medikal onkoloji bölümü veradyoterapi yapan radyasyon onkolojisi bölümü olan bu üç ayak ile birlikte kanser tedavisini en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Gürocak, açıklamasının devamında, “Kendi alanımızda dünyada olan gelişmeleri takip edip en son teknolojileri de buraya getirmeye çalıştık ve başardık. Bu cihazların en önemlileri tomoterapi ve linearactuatar (LİNAC). Tıp merkezimizde tomoterapi 2013 yılından beri vardı ve modern bir tedavi aletidir. Tomoterapi ile istediğimiz organları istediğimiz şekilde koruyarak tedavi yapabiliyoruz. Ancak tomoterapi ile birkaç çeşit hastalığı tedaviye alamıyorduk. Bunlardan birisi de meme kanseri olan hastalardı.Bu tarz hastalıkların tedavisinin linearactuatöre girmesi uygun olur diye linearactuatore de dışarı merkezlere gönderiyorduk. Artık LİNAC cihazımızın da kurulumu tamamlandı ve hasta almaya başladık. Hastalarımız dış merkeze gitmeden tanı ve tedavilerini tıp merkezimizden alabilecekler.

Kanser hastaları radyoterapi tedavisinin yüzde 60’ lık bölümünü tedaviyle geçirmektedir. Her hastada radyoterapi yapılırken farklı bir hedefler ediniyoruz. Bazılarından radyoterapiyle sadece ameliyatsız tek başına iyileştirdiğimiz oluyor. Bazı hastalarda ise ağrıları azaltmak, kanama, öksürük gibi rahatsız edici semptomları azaltmayı hedefliyoruz. Burada esas amacımız hastalığı iyileştirmek değil semptomları azaltmaktır. Bazen de ameliyat edilmiş bir hastadan ameliyat sonrası mikroskopik kalıntı hastalık olduğunu düşünüyoruz ve o bölgenin tedavisini yapıyoruz ki hastalık bir daha yenilemesin. Bu üçündede farklı amaç güdüyoruz ama hepside hastalığın yararına amaçlardır. Şuan İnönü üniversitesi Radyasyon Onkolojisi 10 seneye aşkın süredir hizmet vermektedir. Ben dahil 4 doktor arkadaşımız ile birlikte hastalara modern tedavi uyguluyoruz.

Kanser atık çaresi değil, kanser hastaları arasında iyileşen çok hastalarımız oluyor. Hastalarımızın iyileştikten sonra hastalıkla yaşamalarını istemiyoruz. Bu hastaları hiç tedavi olmamış insanlarla yakın bir şekilde sağlıklı yaşamalarını istiyoruz. Tedavilerin sekel bırakmasını istemiyoruz. Önceki makinelerde sekel bırakma durumu varken bizim yeni makinelerimizde mimimum sekel durum oluyor. Yaşan kalitesi bizim hastalarımız için çok önemli, yaşarken mutlu bir şekilde herhangi bir sakatlık rahatsızlık yaşamadan hayatta olması bizim için çok önemlidir. Linearaktuator (LİNAC) ile özellikle meme hastaları çok daha iyi tedavi edilecekler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kanser, Tedavisinde, ‘Linac’,
Yorumlar
Haber Yazılımı