Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 17:42
 
“Kapya Biber Yetiştiriciliği” Projesi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve kırsal alanlardaki kadın çiftçilere yönelik olarak "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi" kapsamında, Doğanşehir ilçesi Savaklı Mahallesinde “Kapya Biber yetiştiriciliği” projesi hasat etkinliği uygulamaya başladı.
Gündem Haberi
“Kapya Biber Yetiştiriciliği” Projesi

Doğanşehir Savaklı Mahallesi'nde düzenlenen hasat programına Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük İl Tarım Müdürü Tahir Macit Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, İl Tarım Orman şube müdürlerinden Şevket Başyiğit Demet Köksal, Doğanşehir Kaymakam vekili Metin unutkan,   katıldı.

 “DOĞANŞEHİR’İMİZİN HERŞEYİ GÜZEL”

Yapılan etkinlikte ilk olarak konuşan Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap küçük ise; “Çok güzel bir tablomuz var bayan çiftçilerine yönelik bir Biber tarlasında burada bir tatbikat yapılmış. Tarım İl Müdürlüğü'nün kontrolü altında Hanım kızlarımızın kontrolü altında böyle salakla mahallemizde bu işi yaptıkları için Tarım İl Müdürlüğü başta olmak üzere bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum.  İnşallah Bunun devamı gelecektir.  Bunun şehri çiftçilerimiz de bunları örnek alarak bütün ürünleri burada yerleştirmek lazım. Çünkü Doğanşehir’imizin havası güzel suyu güzel her şeyi güzel Onun için bu biber yetiştiriciliğinde önem vermemiz lazım. Tarım İl Müdürlüğünün de bunu her zaman destekleyeceğini veya çiftçilerimizin yanında olacağını ümit ediyorum.  Bu tür çalışmaların daha da ileriye dönük olarak daha yeni ürünler varsa Doğanşehir’imizde bunları getirmelerini bekliyor Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“KENDİ EKONOMİLERİNE KATKI SAĞLAYACAK”

Tarla günü etkinliği için bir başka değerlendirme yapan Tarım Orman İl Müdürü Tahir Macit ise; “Burada kapya biberinin tarla gününde bir araya geldik. Doğanşehir iklim anlamında havası suyu temiz insanları çalışkan bir ilçemiz. Ya da diğer ülkelere nazaran çok çeşitli tarım yapılıyor çeşitli tarım ürünleri yetiştiriliyor. Bu bölgede Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yayın projesi. Tamamını bakanlığımız finanse ederek çiftçimize etmek amaçlı yapılan bir projedir. Mutsuz bir kadın çiftçimize önce teorik eğitim ardından da arazide uygulamalı eğitim yaparak kapya biber yetiştiriciliğinin öğretmeye çalıştık.  Kapya biber taze sofralık olarak tüketildiği gibi sanayide de yaygın olarak kullanılıyor.  Hem Pazar değeri yüksek olan hem de sanayiye kullanılan bir ürün.  Ayrıca kursiyerlerimiz burada sadece kapya biber yetiştirmek de kalmadı. Tarım il müdürlüğündeki uzman arkadaşlarımız nezaretinde kapya biberinden neler yapılabilir Bunlar daha nasıl verimli kullanılabilir konusunda eğitim verdiler. Bundan sonraki çalışmalarda İnşallah bu eğitime katılan kadın çiftçilerimiz kendi ev ekonomilerine Katkı sağlamak amacıyla kendi arazilerinde öğrendiklerini uygulayarak burada bir pazar oluştururlar.  Malatya'nın biber üretiminin çoğunluğu Doğanşehir de yapılıyor. Hem suyunun bol oluşu temiz olursa havasının temiz ve uygun oluşu nedeniyle sebzeciliği yaygın olarak yapıldığı bir alandır. Biz buradaki ürünü çeşitlendirerek pazarı olan pazar değeri olan ürünleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Ayrıca Doğanşehir belediye başkanımız var küçüğüm vermiş olduğu desteklerden dolayı da kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Macit açıklamasının devamında ise ; “Bakanlığımızca kırsal alanlardaki kadın çiftçilerimize yönelik olarak "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi" uygulanmaktadır. 2018 yılında Bakanlığımızca onaylanan " Kapya Biber Yetiştiriciliği Projesi" Doğanşehir İlçemizin Savakı Köyünde çiftçi şartlarında uygulanıyor. Demonstrasyon alanı 1 adet ve 1 dekar. Projeye 3 köyden katılan 31 kadın çiftçilerimiz 20-21 Nisan tarihlerinde aldıkları teorik eğitimlerin ardından üretimin her aşamasına (ekim, bakım, hasat, değerlendirme çalışmalarına bizzat katıldılar.

Kapya biber son dönemlerde Malatya ve çevre illerinde iç piyasada oldukça fazla talep görmektedir. Kapya biber gerek taze gerekse de işlenmiş olarak değerlendirilebilen bir üretimdir. Hasat sonrasında katma değerini arttırmak için üreticiler elde ettikleri ürünlerini farklı şekillerde de değerlendirebilmektedir. Salça olarak, kurutularak, közlenip salamura yapılarak ve turşusu kurularak değerlendirilebilmektedir. iç piyasada fazla talep gören bu ürününün yetiştiricilik sistemlerinin çiftçiler ve yayım elemanlına ulaştırılması son derece önem arz etmektedir.

Bölgedeki kadın üreticilerin işletmeleri genelde küçük aile işletmeleri şeklindedir. Kapya biber üretiminde gerekli altyapı ve bilgi eksikliklerinin giderilmesi durumunda kadın üreticilerin çok büyük olmayan alanlardan yüksek gelir elde etmeleri mümkündür. Özellikle kayısı hasat ve bakım işlemleri ile farklı bir dönemde uygulanabilecek olması işgücünün daha efektif kullanılması açısından olumludur. Kadınlar sosyal yapıda kapya biber üretimi ile gelir elde edecekler, ayrıca bölgelerinde önder çiftçi olarak değerlendirtecektir

Programın sonunda katılımcılara kapya biber dolması ikram edildi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Kapya, Biber, Yetiştiriciliği”, Projesi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Kapya Biber Yetiştiriciliği” Projesi
Yorumlar
Haber Yazılımı