Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 12:16
 
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin
İl Müftü Yardımcısı İhsan Mesut Akbaş;"Ramazan ayı dinimizce yüce ve kutsal kabul edilmiş bir aydır. On bir ayın sultanıdır. Onun bu kutsiyet ve fazileti Kur'an-ı Kerim'de ve hadis-i şeriflerde belirtilmiştir" dedi.
Yaşam Haberi
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

İl Müftü Yardımcısı İhsan Mesut Akbaş, içerisinde bulunduğumuz ve idrak ettiğimiz Ramazan ayı, zekat, fitre gibi konularda bilgiler paylaştı.

"BU YILKİ TEMA RAMAZAN VE İNFAK "

Akbaş, 2019 yılının teması Ramazan ve infak diyerek şu açıklamalarda bulundu;"İnsanlara doğru yolu gösteren, hidayeti ve hakkı batıldan ayırmayı açıklayan Kur'an Ramazan ayında indirildi." (Bakara, 185)   Bu mübârek Ramazan ayında gönlünü Allâh’a, bedenini ibadete vererek, oruç, terâvih, mukabele, istiğfar, fitre, zekât, şefkat ve merhametle  vakitlerini ihyâ edenler, bütün bir yıl bunun bereketine nâil olurlar. Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılının Ramazan temasını "Ramazan ve İnfak"olarak belirlemiştir. Böylelikle müminleri maddi ve manevi anlamda infakta bulunmaya, yarım hurmayla da olsa korunmaya, arınmaya ve gönüllerimizi buluşturmaya davet ediyoruz. Türkiye Diyanet Vakfı olarak da “Kardeşlerini Unutma! Beklenen Sensin” çağrısıyla sınırları aşan bir iyilik hareketine vatandaşlarımızı davet ediyoruz.  Vatandaşlar, TDV’ye Ramazan ayı boyunca zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlarını www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden, il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapabilecekler. Ayrıca, bağışçılar, tüm GSM operatörlerine bağlı faturalı ve faturasız hatlardan 5601’e SMS göndererek fitre bağışında bulunabilecek. Bir SMS ücreti, bir Fitre bedeli olan 23 TL’dir. Ayrıca Türkiye Diyanet Vakfı’nın yeni hizmeti  olan zekat hesaplama sistemi “zekat.tdv.org” faaliyete geçmiştir.  

 SADAKA 23 TL

Bu yılki sadaka (fitre) ücretlerini değerlendiren Akbaş;"Sadaka-i Fıtır: Halk arasında “fitre”, “can sadakası” veya “beden sadakası” denilen sadaka-i fıtır, Ramazan ayının sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka, artıcı olma ve üzerinden bir yıl geçme şartı aranmaksızın nisap miktarı mala sahip bulunan her Müslüman’ın vermesi vacip olan mali bir ibadettir. Sadaka-i fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan bedeninin zekâtı kabul edilmiştir. Sadaka-i fıtır, Ramazan Bayramı’nın birinci günü tan yerinin ağarmasıyla vacip olmakla birlikte, Ramazan ayı içinde de verilebilir. Hatta fakirlerin bayram ihtiyaçlarını karşılamaları için, bayramdan önce verilmesi daha iyidir. Ancak Bayram sabahına kadar sadaka-i fıtır verilmemiş ise, Bayram günlerinde ödenmesi gerekir. Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fitreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından belirlenen Sadaka-i fıtır miktarı 2019 Yılı için 23.00 TL‘dir" dedi.

Son olarak ta zekatla ilgili de bir değerlendirmede bulunan Akbaş; "Zekatın Ramazan Ayında Verilmesi: Zekât vermenin belli bir zamanı olmayıp, farz olduğu andan itibaren verilmesi gerekir. Bunun için belli bir ayı veya Ramazanı beklemeye gerek yoktur. Diğer taraftan Peygamberimiz(s.a.s)’in müjdesine istinaden Ramazan ayında  işlenen hayır ve hasenatların diğer aylarda bir farz işlemiş gibi olması, O ayda işlenen bir farzın ise diğer aylarda yetmiş farz işlemiş gibi kabul edilmesi (Bkz.et-Tergîb, II, 94. ) halkımız Zekat verme zamanı olarak Ramazan ayını benimsemesine sebep teşkil etmiştir. Bunun böyle olmasında da dinimizce hiçbir sakınca yoktur. Milletimizin ve İslam aleminin Ramazan Ayını tebrik eder hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Hüseyin Canbay
Etiketler: Kardeşlerini, Unutma, Beklenen, Sensin,
Yorumlar
Haber Yazılımı