Kasetler Ve Cd'ler Unutuldu
Haber
16 Eylül 2020 - Çarşamba 13:46
 
Kasetler Ve Cd'ler Unutuldu
2020 ile birlikte hızla gelişen teknoloji ile birlikte kaset ve CD'ler unutulmaya yüz tutmuş durumda.
Kültür Haberi
Kasetler Ve Cd'ler Unutuldu

Geçmiş yıllarda neredeyse Malatya'nın bütün cadde ve sokaklarında bulunan CD ve kaset satan dükkânlar, gelişen teknoloji ile kapandı. Kapanmayan dükkanlar ise unutulmama adına tarihe ve teknolojiye meydan okuyor.

"ÖZEL DOLUM İÇİN SIRA OLURDU"

Vatandaşlar sevdiklerine armağan etmek amacıyla ve sevdiği şarkılar ile şarkıcıları bir arada dinlemek amacıyla özel dolum yaptırırlardı "Bir zamanlar neredeyse her mahalle arasında seyyar satıcılarda görmeye alışık olduğumuz dolmuş ve minibüslerde sesini sıkça duyduğumuz müzik kasetleri, artık tarih oldu. Teknolojinin gelişmesi ile raflardan düşen kasetler, yerini CD’ye, CD’ler yerini mp3 çalarlara, flaş belleklere ve akıllı telefonlara bıraktı. Eskiden kasetlere ilgi fazla idi. Şimdi ne o kasetler kaldı, ne de o ilgiyi gösteren insanlar kaldı. Her sokak ve caddeden geçen arabada bu kasetler çalardı. Müslüm Gürses, Barış Manço, Ümit Besen, Ferdi Tayfur, Neşet Ertaş, Orhan Gencabay gibi sanatçıları hep bu kasetler ile tanıdık biz. Herkesin kendisine özel ya da bir sevdiğine özel kaseti olurdu. Sevdiği şarkıları sevdiklerine armağan etmek için vatandaşlar sıraya girerdi. Kasetlerin İçine belli sayıda şarkı girerdi. Bu nedenle özel dolum yapılırdı. Özel ilgi görürdü”

"DÜĞÜN KASETLERİ VAZGEÇİLMEZDİ"

Geçmişi unutturmamak adına işine devam ettiğini kaydeden“Müziği CD'den veya kasetten dinlemek yerine artık internetten dinlemek daha kolay ve daha cazip geldiği için kasetlerin ömrü bitti. Hal böyle olunca da sanatçılar bile artık albüm çıkartmıyor. Farklı yollara başvuruyor. Burada birçok kaset var. İçleri hep mazi dolu. Kimler yok ki burada. Şimdiki gençlerin adını bile duymadığı sanatçılar bu kasetlerin içinde. Bu kasetleri alan eski müşterilerim var sadece. Onlar da olmasa bu kasetlerin yüzüne bakan yok.  Genç kızlar eskiden düğün, nişanlarda özel bir oyun havası yükler çalarlardı. Bu kasetler ile mutlu olurlardı. Atmaz, hep saklardılar. Şimdiki gibi her şey kolay değildi. Kaset arıza verdi mi kalem ile düzeltmeye çalışırdık” dedi.

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kasetler, Ve, Cd'ler, Unutuldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı