Haber Detayı
26 Temmuz 2017 - Çarşamba 09:58
 
“Kayısıdan Vazgeçmemiz Mümkün Değil”
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya kayısısının Avrupa Birliği'nden coğrafi işaret tescili almasına ilişkin basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.
Gündem Haberi
“Kayısıdan Vazgeçmemiz Mümkün Değil”

Coğrafi işaret tescil belgesini almak için 2014 yılında müracaat ettiklerini söyleyen Erkoç: “Üç yıla aşkın bir süre sonrasında coğrafi işaret, tescil belgesini 7 Temmuz itibari ile aldık. Üreticinin alın terini, emeğini, göz nurunu çok ucuza satıyoruz. Hatta bir ifademde,  meyve suyu fabrika sahiplerinin, Malatya kayısı üreticileri ile alay ettiğini ifade ettim. Bir tarafta seviniyoruz.  Kayısımız Avrupa tescil belgesini aldı, diğer taraftan da kayısının ciddi anlamda fiyat istikrarını yakalamama anlamından dolayı üreticinin mağduriyetini dile getirdik. Kayısı Malatya’nın vazgeçilmezi, evet son dönemde sanayileşen, ticari alt yapısını genişleten bir alt yapıda olmamıza rağmen, kayısıdan vazgeçmemiz mümkün değil. Yaklaşık 110 ülkeye kayısı ihracatımızı gerçekleştiriyoruz.  Ben burada bir kez daha ihracatçılarımızın emeğine, yüreğine sağlık diyorum, kayısıyı 110 ülkeye satıyorlar. Özellikle bu yıl kayısının bol olmasından dolayı, kayısı ihracatı yapan firmalarımıza özellikle ricamız; üreticinin mağduriyetinin önüne geçme noktasında biraz daha fiyatı kırmamaya duyarlı hareket etmeleri, üreticimizi ve bizleri de sevindirir” dedi.

Malatya’da tüketiciden üreticiye kadar herkesin üzerine düşen görevleri olduğunu vurgulayan Erkoç,bu görev sürecinde hareket edildiği  takdirde kayısının istenildiği noktaya  ulaşacağını ifade etti.

 ‘DENETİM MEKANİZMASI ŞART’

2002 yılında Türk patent enstitüsüne müracaat ederek,  Türkiye coğrafi işaret belgesini aldıklarını hatırlatan Erkoç konu ile ilgili şunları söyledi: “Avrupa tescili için müracaat da bulunduk ve uzun uğraşlardan sonra Avrupa Coğrafi işaret belgesini de tarım ürünleri içerisinde ikinci ürün olarak aldık. Birinci ürün bildiğiniz gibi Aydın’ın inciri, ikinci tarım ürünü olarak ta, Malatya kayısı olarak tescil aldık, yani bizim ürünümüz artık koruma altında, bundan sonra yapacaklarımız var, önümüzdeki süreçte kayısı ile ilgili atılacak adımlar var coğrafi işaret belgesinden dolayı.  Öncelikle bir denetim mekanizmasını oluşturmamız lazım, başka coğrafyalarda üretilen kayısının Malatya kayısı ile karıştırılmaması noktasında bunun önüne geçmek için bir denetim mekanizması oluşturmamız lazım.”

Erkoç, 350 milyon dolar civarındaki kayısı ihracatını 1 milyar dolara çıkartmak istediklerini bunun için sadece TSO değil, Malatya’nın tüm kurumları dahil herkesin bu konuda hassas davranması gerektiğini vurguladı. Erkoç, son olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci’nin öncülüğünde, İstanbul ve Ankara’da bir tanıtım programı yapmayı düşündüklerini belirtti.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Kayısıdan, Vazgeçmemiz, Mümkün, Değil”,
Yorumlar
Haber Yazılımı