Haber Detayı
31 Ocak 2017 - Salı 09:36
 
‘Kayıt Dışı Esnaf Kayıt Altına Alınsın!’
Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre yaptığı açıklama da ‘Kayıt dışılığa’ dikkat çekti.
Gündem Haberi
‘Kayıt Dışı Esnaf Kayıt Altına Alınsın!’

Malatya Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre yaptığı açıklamada ‘Kayıt dışılığa’ dikkat çekerek, “Kayıt dışı esnafın bir şekilde kayıt altına alınmasını istiyoruz” dedi.

“DENETLENMESİ PROBLEM”

Emre, “Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu olarak hep birlikte iki yıl boyunca olgunlaştırdığımız bir çalışma sonucunda vergi de devletin gelirini nasıl artırabiliriz, vergideki kaçaklar ve vergideki adaletsizlik gibi konuları federasyon başkanımız Ali Karaca başkanlığında, Gelirler İdaresi Başkanlığında bir toplantı yaptık. Buradaki gündemimiz perakende de denetimdi. Bu zincir öyle bir zincir ki bir yerde maliye kaydı olmadığı zaman denetimi de olmuyor. Çünkü kaydı yok. Kayıtlı olmayan bir şeyin denetlenmesi problem. Maliye açısından problem, ürünün maliyesinin girdisi çıktısının denetimi açısından problem. Buradaki kayıt dışılık denetimsizliği de beraberinde getiriyor. SSK ve BAĞKUR’un zararını beraberinde getiriyor. Düzenli vergisini ödeyen mükellef esnafın zararına oluyor. Durum böyle olunca vergide adaletsizlik oluyor. Toplantıda ki ana konu başlığımız buydu. Toplantımız gayet olumlu geçti. Malatya’mızda da kayıt dışılık problem. Kayıt dışılık örneğin konfeksiyon dalında olsun, elektronik’te olsun büyük problem. Bu kayıt dışılık denetim altına alınırsa üretici açısından, tüketici açısından ve aracı esnaf açısından çok olumlu sonuçları olacaktır. Bununla ilgili kurumlar arası istişare çok önemli. Maliye bir esnafın mükellefiyetini sonlandırdığı zaman önce belge istiyordu. Şu anda onu istemiyorlar. O belgeyi tekrardan isteseler işini adresini kaç esnafım var bunu biliyorum aslında bu güvenliği dahi etkileyecek bir durum. Bizler oda başkanları olarak maliye bizimle çalışmak isterse birer neferleri oluruz. Bunun ekonomimize yansıması olur. Vergisini düzenli ödeyen esnafımızla ödemeyen arasında ki adaletsizlik giderilir. Satılan malın menşei belli olur. Bunun inşallah yansımalarını birkaç ay içerisinde gerek Malatya da, gerekse de Türkiye’de göreceğiz inşallah” diye konuştu.

“PAZARCI ESNAFI 30 GÜN HİÇ ÇALIŞMAZ”

Kayıt dışıların denetim altına alınmasını isteyen Emre sözlerini şöyle sürdürdü:  “Biz burada çok sıkıntı çekiyoruz. Pazarcı esnafı 30 gün hiç çalışmaz. En fazla çalıştığı 20 gündür. Çünkü çalışma şartları müsait değildir. Tezgahı müsait değildir ya da her gün yer tahsis edilmemiştir. Ama vergisini sürekli 30 gün üzerinden verir. Pazarcı esnafının fire olayı da var. Esnaf bir gün Malatya merkez de açıyor tezgahını öbür gün gidip Hekimhan’a tezgah açıyor. Ama vergisi aynı vergi değişen hiçbir şey yok. Ona müteakip öyle esnaflar var ki kamyon’unun muayenesi yok, ruhsatı yok ama ticari olarak kullanıyor. Burada sadece sattığı ürün değil aynı zamanda aracı da kayıt dışı olmuş oluyor. Hususi aldığı aracı yıllarca kullanıyor. Yanında çalıştırdığı işçi de kaçak durumuna düşüyor. Kayıtlı olduğu zaman sattığı ürünün kaydı olacak ve menşei belli olacak. Nereden çıktığı bizim ya da bağlı olduğu oda tarafından bilinecek. Kayıtlı esnaf vergisini ödüyor. İşçisini kaçıramıyor, kullandığı arabasını kaçıramıyor. Ama bunun öyle bir sorumluluğu olmadığı için ürünü değerinin altında satabiliyor. Kaçak, eksik, ayıplı mal satabiliyor. Bizim yetkililerden isteğimiz Pazar içinde veya Pazar dışında kayıt dışı esnafın kayıt altına alınması ve bu anlamda esnafımızın mağdur olmamasını istiyoruz. Benim esnafım mağdur olmadığı gibi yerleşik esnaf da mağdur oluyor bunu sadece seyyar esnaf bazında ele almamak lazım. Durum böyle olunca kayıtlı esnaf benim kabahatim ne demek durumunda kalıyor. Kayıt dışı esnafın bir şekilde kayıt altına alınmasını istiyoruz.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Kayıt, Dışı, Esnaf, Kayıt, Altına, Alınsın!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı