Haber Detayı
13 Aralık 2017 - Çarşamba 08:23
 
Kazanan Çiftçiler Olacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımına başlayacağı konusunu değerlendiren Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, “TMO devreye girerse kazanan tüccarlar değil, artık çiftçiler olacak” dedi.
Gündem Haberi
Kazanan Çiftçiler Olacak

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin Toprak Mahsulleri Ofisi’nin  (TMO), kayısı alımına ilişkin açıklamasının değerlendirerek devreye girmesi halinde kayısının tüccarların elinden kurtulacağını belirtti.

TÜCCARLARA MAHKÛM OLMAYACAK

Üreticiyi sadece ihracatçıların veya diğer tüccarların eline bırakmayacaklarını dile getiren Bakan Tüfekci, “Biz lisanslı depoyu yaptıktan sonra TMO’ya kayısı da aldıracağız. Bundan sonra TMO'da inşallah kayısı alımını yapacak. Bu sene depo olmadığı için alamadık ama 2018'de depoyu bitirdiğimizde, biz bu noktada TMO'ya kayısı aldırarak üreticimizi sadece ihracatçıların veya diğer tüccarların eline bırakmayacağız devletin TMO'sunu da devreye sokacağız” açıklamasını yapmıştı.

‘KAYISI FİYATINI TÜCCAR BELİRLİYOR’

Kayısı fiyatlarının tüccarlar tarafından belirlendiğini aktaran Solmaz ise şunları söyledi: “Malatya’daki kayısı alımını şuanda tüccar belirlemekte. Kayısı hasadı bittiğinde ucuz bir şekilde tüccarların eline düşüyor. Biz, çiftçilerimize daha önce de seslenmiştik. Kayısınızı hemen satmayın diye ama zor durumda olan çiftçiler olduğu için hali ile satan oldu. Özellikle şu zamanlarda kayısı fiyatları yükselmeye başladı. Çünkü çiftçinin elinde kayısı kalmadı.”

KAZANAN ÇİFTÇİLER DEĞİL TÜCCARLAR

TMO’nun kayısı alımı başladığında çiftçilerin rahatlayacağını dile getiren Solmaz, “TMO aldığı zaman bu belli başlı tüccarın elinde çıkmış olacak. Zamanında toplanan kayısılar çiftçilerin borçlarından dolayı hemen satıldı. Daha doğrusu çiftçi satmak zorunda kaldı. İşçilerin parası, mazot parası, elektrik parası gibi borçların altından kalkmak için çiftçi hemen satmak zorunda kaldı. O zaman tabi belli bir ücrete satıldı. Kayısı çok ucuza gitti. Şuan şire pazarına giderseniz kayısı fiyatlarının da arttığını göreceksiniz. Şuan kazanan çiftçiler değil tüccarlar oluyor. 13- 14 TL’ye kadar satıldığını göreceksiniz.  Fiyat, bakıldığı zaman kayısı için güzel bir rakam ama şuan çiftçilerin, kayısı üreticilerinin elinde kayısı kalmadı. Hepsi zamanda tüccarlara satmak zorunda kaldı. Tüccarlar seneye de kayısının az olacağını bildiği için planını ona göre yapıyor” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kazanan, Çiftçiler, Olacak,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kazanan Çiftçiler Olacak
Yorumlar
Haber Yazılımı