Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 18:24
 
Kemer Sıkacağız
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Belediyenin borcunun bulunduğunu vurgu yaparak; " Belediyenin var olan bütçenin borç ve faizle sarmalandığını gördük ve biz de eski parayla 1 kat trilyon 778 milyar 257 milyon 667 bin 23 liralık borç ile teslim almış bulunmaktayız. Böyle bir borç sarmalı içerisinde bulunan belediyenin bu dönemdeki hizmetlerinin kolay olmayacağını düşünüyoruz" dedi ve en az 1 yıl kemerlerin sıkılacağını işaret etti.
Video Haber Haberi
Kemer Sıkacağız

 İlk Oturuma Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İlçe Belediye Başkanları ile meclis üyeleri katıldı. Göreve geldiği günden beri finansal tedbirler içerisine girdiklerini dile getirenBaşkan Gürkan, israftan kaçınacaklarına vurgu yaptı. Ayrıca eski belediye başkanlarından Belediye’yi, 1 Milyar 778 Milyon 257 bin liralık borç ile devraldığını belirten Gürkan, belediyenin borç ve faiz salmalı içerinde olduğuna dikkat çekti.

"HİZMETLER NOKTASINDA AKSAKLIK OLACAK"

Borçlardan dolayı hizmetlerde aksamalar yaşacağını ifade eden Gürkan; “Huzur haklarının ücretlerini 1 liraya düşürdük, Mesaileri iptal ettik, kiralık araçların sözleşmesini iptal ettik, Müşavirlik hizmetlerini iptal ettik. Bunları takibi noktasında sürekli takibatını yapıyoruz. Sosyal denge tazminatlarını da durdurduk. Belediyenin var olan bütçenin borç ve faizle sarmalandığını gördük ve biz de eski parayla 1 kat trilyon 778 milyar 257 milyon 667 bin 23 liralık borç ile teslim almış bulunmaktayız. Böyle bir borç sarmalı içerisinde bulunan belediyenin bu dönemdeki hizmetlerinin kolay olmayacağını düşünüyoruz. Özellikle araç iptalleri ile ilgili hem binek, hem de iş makineleri noktasında bir yoğunluk var. Tabi biz, geçtiğimiz tecrübe esasına dayanarak şunu ifade etmek istiyorum, bizler Battalgazi belediyesine geldiğimiz de orada 30 tane iş makinemiz vardı. Bu 30 iş makinesiyle biz o bölgenin 102 mahallesinde yolların asfaltlarını tamamlamışız. Ancak buradaki tablo şu şekilde, hepimiz kemer sıkacağız. Yani buraya gelirken makam aracımızla gelmeyeceğiz, gerekirse kendi aracınızla geleceksiniz. Hizmetler noktasında bazı aksaklıklar olacak ama biz bunu telafi etmeye çalışacağız” dedi.

"MALATYA'YI MAZİSİNE KAVUŞTURACAĞIZ"

Birlik ve beraberlik içerisinde Malatya'yı mazisine kavuşturacaklarını ifade eden Gürkan;“Önümüzde sene Malatya’yı mazisine hazırlama noktasında sizlerle birlikte elimizden gelen gayreti göstereceğiz.  Biz biliyoruz, bir yerde dürüst ve erdemli hareket edildiği vakit, oradaki bereketli kavramının miktarını ifade eder misiniz? Dolayısıyla bizim buradaki yaklaşımımız özellikle milletin, fakirin, garibin, yetimin hak ve hukukunu koruma noktasında azami hassasiyeti göstereceğiz. Farklı birimlerde bir yanlış olduğu zaman muhakkak uyarı görevinizi yerine getirmenizi ve görevi yerine getirmenin bir vebali sorumluluk olduğunun altını çizmek istiyorum. Aldığımız kararlar doğru, isabetli, tarafsız olduğu takdirde o zaman geleceğe kötü bir miras bırakmamış oluruz. Gittiğiniz yeri ihya etme olgunluğu içerisinde olmanız lazım, yani biz gittiğimiz yeri yukarıya çıkarmamız lazım, güzel hizmetler yapmamız lazım. Her zaman güzel miraslar bırakmak gibi bir sorumluluğumuz var. Aldığımız kararlarda da, alacağımız kararlarda da her güzel mirası kendimize rehber etmek gibi bir sorumluluk içerisinde olmamız gerektiğini buradan ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLALIM"

tüm meclis üyeleri ile birlikte güzel çalışmalara imza atıp Türkiye'ye örnek olalım diyen Gürkan; “Şu hastalık kurtulmanız lazım, 600 tane iş makinesinin ihalesini iptal ettik, 600 tane iş makinesinin buraya gereği yok. Zaten 99 tane belediyenin kendi iş makinesi var. Bu iş makinesi Malatya’ya fazlasıyla yeter ve artar. Buradaki birlik ve beraberlik, dirlik ve düzen ben inanıyorum ki önümüzü daha da açacaktır. Burada bu parti şu parti düşüncesini bırakacaksınız. Bunlar eğitimli insanların vasfı değildir. Eğitimli insanların vasfı memleket sevdası, memleket faydası üzerinedir. Bu konuda da arkadaşlarımızdan ricamız budur ki, burada bir yanlış varsa karşı çıkın, yani bize yanlışa evet diyelim ki, buradaki kararları öyle bir şey yapalım ki Türkiye’ye örnek olsun. Türkiye’nin örnek büyükşehir meclisi Malatya Büyükşehir Meclisi olsun istiyorum. Burada grup başkanlarımıza büyük görev düşüyor" ifadelerinde bulundu.

 BAŞKAN VEKİLLERİ SEÇİLDİ

 Yapılan konuşmalardan sonra, Mecliste görüşülen maddelerde 2 asil, 2 yedek meclisi katibi, meclis 1. Ve 2. Başkan Vekili, 5 Encümen üyenin seçimi gizli oyla seçildi. Meclis başkan vekilliğine Selim Pilten ve Murat Alabaş oy birliği ile seçildi. Katipliğe Özlem Pelitoğlu, İbrahim Aydoğan, Encümen azalığına ise, Murat Alabaş, Hasan Demez, Mehmet Çolak, Zafer Kırçuval, İbrahim Aydoğan gizli oy ile seçildi.

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kemer, Sıkacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı