Haber Detayı
07 Eylül 2019 - Cumartesi 11:25
 
Keşmir Halkı Yalnız Değildir
Kürecik Radar Üssüne Hayır İnisiyatifi tarafından Soykan meydanında, "Kürecik radar üssünün kapatılması ve Hindistan'ın Keşmir halkına yaptığı zulmü haykırmak" için açıklama yapıldı.
Video Haber Haberi
Keşmir Halkı Yalnız Değildir

Malatya Soykan Meydanında her ayın ilk Cuma günü NATO'ya bağlı üslerin kapatılması için açıklama yapan Kürecik Radar Üssüne Hayır İnisiyatifi tarafından bir açıklama daha gerçekleştirildi. Açıklamada Keşmir halkına yönelik zulmün durması da istendi.

"YASINIZ KABUL OLSUN"

İlk olarak Yas-ı Matem oruçlarının tutulması ile ilgili bir değerlendirme yapan İnisitiyatif üyesi Kemal Kemahlı; " Eylül ayının ilk cumasında ‘NATO’ya ve üslerine hayır’ demek için yeni bir basın açıklamasında daha sizlerin huzurundayız. Malumunuz olduğu üzere Hicri Kameri aylardan olan Muharrem ayına girmiş bulunuyoruz. Muharrem’in onunda yani Aşura gününde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’nın ciğer paresi Hz. İmam Hüseyin, ailesi, akrabaları ve arkadaşlarıyla beraber Kerbela çölünde lanetlik Yezid’in ordusu tarafından hunharca şehit edildi. İslam alemi ve milletimiz bu acılı günü yüzyıllardır matem ve yas günü olarak idrak etmekte ve Kerbela şehitlerine mersiyeler okuyup göz yaşı dökmektedir. Mateminizin, yasınızın ve göz yaşlarınızın dergahı ilahide kabul olmasını ve bu günün İslam aleminin ve insanlığın Tevhid-Nübüvvet-İmamet ve Adalet ekseninde dirilişine ve direnişine vesile olmasını yüce Mevla'mızdan niyaz ediyoruz"   

"ABD İLE GÜVEN KELİMESİ YAN YANA GELMEMELİ"

Konuşmasını ABD ile Nato'ya getiren Kemahlı; "Bilindiği gibi ülkemizin ABD ve NATO ile ilişki kurmaya başladığı ilk yıllardan bu yana, Türkiye bu ilişkiden hep zararlı çıkmıştır. Büyük Şeytan Amerika ve bir terör organizasyonu olan NATO, güvenilmez birer ortak olduklarını her defasında ispat etmelerine rağmen, rahmetli Necmeddin Erbakan hocamızın iktidar ortağı olduğu dönemler hariç, her dönemde devlet adamlarımız adeta celladına aşık bir mahkum psikolojisiyle hareket etmişlerdir. Bu bağlamda yöneticilerimiz yeni bir akıl tutulması yaşamaktadır. Suriye’nin Kuzeyinde ABD ile güvenli bölge oluşturmak sonuçsuz bir girişimdir. Şimdi biz sormak istiyoruz: ‘90’lı yıllarda Çekiç Güç tecrübesini yaşayıp ABD’nin ne kadar güvenilmez bir ülke olduğunu görmedik mi?’ ABD ile ‘Güven’ kelimesinin yan yana gelmesi mümkün değildir. ABD bu güne kadar Türkiye’ye verdiği hiçbir sözü tutmamıştır. Amerika sadece Siyonist İsrail’in, desteklediği terör örgütlerinin ve kendi menfaatinin peşinde koşar. ABD’nin Batı Asya’daki nihai hedefi Suriye, Irak, Türkiye ve İran’ı parçalamaktır. Coğrafyamızda yaşanan sorunlar bölge ülkeleri arasındaki diyalog ve işbirliği ile çözülebilir. Bunun dışındaki tüm girişimler bölgedeki kaosu daha da derinleştirir. Bu yüzden bölgede ABD’siz bir çözüm aranmalıdır" dedi.

"KEŞMİR ZULÜM ALTINDA"  

Hindistan'ın Keşmir'e yönelik zulmü de değerlendiren Kemahlı; "Hindistan, Keşmir halkına rağmen bölgede asker bulundurma tutumundan vazgeçmelidir. Hindistan bölgedeki tüm askerlerini ve para milis güçlerini geri çekmelidir. Aynı şekilde işgalci Hindistan yönetimi Keşmir halkına karşı kullandığı orantısız şiddete son vermelidir.  Halkın insanî hak talepleri karşısında güvenlik güçlerinin hukuksuz uygulamalarına fırsat vermemelidir. Hindistan, aynen Gasıp İsrail gibi Keşmir’deki demografik yapıyı lehine çevirme girişimlerinden vazgeçmelidir. ABD başta olmak üzere küresel güçler, Keşmir’de meydana gelebilecek çatışma ve gerilimler üzerinden çıkar hesapları yapmayı bırakmalıdır. Türkiye hükümeti, İslam ülkeleri ve İslam İşbirliği Teşkilatı Keşmir halkının sesine ses olmalı, Keşmir halkıyla dayanışma imkânlarını artırmalı, bölgede çözüme dair daha etkin bir politika izlemelidir. Keşmir halkının hak ve adalet taleplerinin ve bu yöndeki gösterilerinin Hindistan ya da başka aktörler tarafından terör faaliyeti olarak gösterilmesine engel olunmalıdır. Ayrıca Modi’nin başbakanlığı döneminde Hindistan’ın en büyük silah tedarikçisinin Siyonist İsrail olduğu unutulmamalıdır. Hindistan; Pakistan ve Keşmir topraklarına gerçekleştirdiği operasyonlarda korsan İsrail’in gelişmiş silah ve bombalarını kullanıyor  Filistin topraklarında terör estiren İsrail’in ırkçı başbakanı Binyamin Neyanyahu ile Keşmir’deki zulümlerin baş sorumlusu olan Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin son dönemde artan yakın ilişkileri dikkat çekerken,  Hindistan-İsrail yakınlaşması, yıkıcı etkisini, Keşmir sahasında en acımasız haliyle gösteriyor. En iyi uzlaştıkları konu Müslüman düşmanlığı olan iki başbakanın, geçtiğimiz iki yılda gerçekleştirdikleri karşılıklı ülke ziyaretlerini dev bütçeli ağır silah anlaşmaları, istihbarat ve askeri paylaşımları takip etmişti. Ayrıca Hindistan, ülkesindeki zalim Buhari yönetiminin işkence ve saldırıları sonucu yaralanarak tedavi amacıyla geçtiğimiz haftalarda Yeni Delhi’ye gelen Nijerya İslami Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zekzeki ve eşini Büyük Şeytan Amerika’nın emriyle öldürmek istemiş bunun üzerine Şeyh Zekzeki ve eşi Nijerya’ya geri dönmek zorunda kalmışlardı. Bu vesileyle zalim Nijerya yönetimini Şeyh İbrahim Zekzeki’yi ve eşini bir an önce serbest bırakması ve tedavi sürecini yurt dışında başlatması konusunda uyarıyoruz" dedi.

 

Kaynak: Editör: Servet Bozan
Etiketler: Keşmir, Halkı, Yalnız, Değildir,
Yorumlar
Haber Yazılımı