Haber Detayı
29 Haziran 2020 - Pazartesi 15:36
 
Kıdem Tazminatıma Dokunma
Malatya'da birçok sendika temsilcileri ve üyeleri, kıdem tazminatında yapılmak istenen değişikliklere yönelik tepkilerini dile getirmek amacıyla bir araya geldi.
Gündem Haberi
Kıdem Tazminatıma Dokunma

Malatya tren istasyonu önünde TÜRK- İŞ sendikası tarafından gerçekleştirilen, "Kıdem Tazminatıma Dokunma" açıklamasına farklı kollardan birçok sendikada destek verdi.

"ÇALIŞMA HUZURU BOZULDU"

Sendikalar adına bir açıklama yapan Malatya Demiryol-İş Sendikası Başkanı Hikmet Kazgan; "Bildiğiniz üzere son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatı kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama odada paylaşılan bir taslak yok. Sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına İlişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir, İşsizlik baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur." dedi.

 "GÖRÜŞÜMÜZ NET"

Kazgan açıklamasının devamında ise; "Görüşümüz net. Kıdem tazminatı koşullan ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına İlişkin olarak yıllardan beri Süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK -İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK- İŞ'in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, Süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş ait ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına Yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devanı edeceğiz. Bugün Türkiye'nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımı, posterlerle donatılacaktır." Şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kıdem, Tazminatıma, Dokunma,
Yorumlar
Haber Yazılımı