Haber Detayı
24 Ocak 2018 - Çarşamba 13:38
 
“Kimseye Baskı Yapmadık”
Cumhuriyet Halk Partisi'nde genel başkanlığa aday olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlık için zorla imza topladığını belirtmesine, Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’dan tepki geldi. Ağbaba, konu ile ilgili kimseye baskı yapılmadığını söyledi.
Video Haber Haberi
“Kimseye Baskı Yapmadık”

Gazetemiz Malatya Söz’ü ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, önümüzdeki günlerde yapacakları kurultay ve gündem ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Genel başkanlığa aday olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin, Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili “İnsanlardan zorla imza alıyor, delegelere baskı yapıyorlar" açıklamasını değerlendiren Ağbaba, “Muharrem İnce, böyle bir cümle kullanmışsa yanlış söylemiş. Biz, kimseye ne imza verin ne de vermeyin diye bir baskı yapmadık. Hatta burada aday olmayı kolaylaştıran tüzük değişikliğini Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gerçekleştirdi” dedi.

“TÜRKİYE’DE DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

Şubat ayında yapacakları kurultayı değerlendiren Ağbaba, “Şuan herkes görüyor ki Cumhuriyet Halk Partisi’nde  lider ile ilgili, genel başkanlık ile ilgili problem yok. 2019 seçimlerine giderken herkese düşen görev 16 Nisan ruhunu, adalet yürüyüşündeki ruhu, ayakta tutmak ve o sayıyı arttırmak olmalı. Birbirimize laf etmek ile ne Cumhuriyet Halk Partisi’ne, ne Cumhuriyet’e ne de demokrasiye katkıda bulunmayız.  Yapılacak kurultayın Türkiye’de dönüm noktası olacağını görüyoruz. Bu kurultay, partimizde hem yenilenme hem yeni bir heyecanla önümüzdeki döneme yol olacak. Şuan bütün eleştirileri, tartışmaları doğru bulmuyoruz. Partimiz, birlik ve bütün içerisinde bir kongre gerçekleştiriyor. Kemal Kılıncdaroğlu dünya demokrasi tarihine geçecek bir olay gerçekleştirdi. Bir adalet yürüyüşü gerçekleştirdi. 432 kilometre yürüdü ve ardından bir tane pet şişe dahi bırakmadı. Her türlü küfre, hakarete rağmen hiç kimseye cevap vermeden bütün dünya örnek olacak, dünya tarihine geçecek yürüyüş gerçekleştirdi. Bu ruhla, heyecanla kurultayımızı gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“KİMSEYE BASKI YAPMADIK”

 Kongre ile ilgili kimseye baskı yapılmadığını vurgulayan Ağbaba, “Kaç aday olacağını bilmiyoruz. Aday olmak için 2 kişi adaylığını açıkladı. Bir de Genel başkanımız var zaten. Cumhuriyet Halk Partisi’nde herkese hoşgörü ile yaklaşan, partide demokrasiyi hakim kılan yönetim var şuanda. Muharrem İnce, böyle bir cümle kullanmışsa yanlış söylemiş. Biz kimseye ne imza verin ne de vermeyin diye bir baskı yapmadık, baskımız da yok. Hatta burada aday olmayı kolaylaştıran tüzük değişikliğini Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gerçekleştirdi. Herkes aday olabilsin diye imza sayısını düşürdü. O neden ile böyle bir sözün söylenmesi yakışık değil” dedi.

“GAZİLİK UNVANI ASKERLERE VERİLMELİ”

AK Partili vekiller tarafından gündeme gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gazi unvanı verilmesi teklifine de değinen Ağbaba, şöyle devam etti: “Neden gazilik unvanı verilecek bilemiyorum. AK Parti’de politika yapanlar, maalesef Cumhurbaşkanını insanüstü görüyorlar, görmeye çalışıyorlar. Dokunmak ibadettir diyen her türlü eleştirilerden muaf tutulan biri olarak gösteriyorlar, göstermeye çalışıyorlar. Türkiye’nin tartışma konusu bu değildir. Gazilik unvanı verilecekse Afrin’de gazi olanlara verilmelidir. Bunlar şuan doğru bir tartışma değil. Afrin bir siyasi partinin operasyonu değildir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye Cumhuriyetinin yönetmiş olduğu bir operasyondur.”

“AKIL ALIR GİBİ DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Afrin şehidi Musa Özalkan için düzenlenen cenaze töreninde yaptığı konuşmasını da eleştiren Ağbaba,  “Dünkü fotoğrafı görünce içim acıdı.  AK Parti Genel Başkanı şehit cenaze başında şehidi, siyaset konusu yaparak, elini tabuta koyarak açıklama yapıyor. Oradan bile bir şey çıkarmak, siyasete dönüştürmek akıl alır gibi değil. Afrin, Türk Silahlı Kuvvetleri orda kendine yönelik, Türkiye’ye yönelik bir tehdit gördü. Umarım kısa sürede, askerimiz kayıp vermeden bu operasyon biter. İnşallah daha fazla şehit gelmeden bu operasyonun tamamlanmasını umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

“DEĞERLER UNUTULMAMALI”

Ağbaba, Uğur Mumcu'nun 25. ölüm yıl dönümüne de değinerek şunları söyledi: “Bugün hem Uğur Mumcu’nun hem Gaffar Okan’ın ölüm yıldönümü. Bu hafta da biliyorsunuz Muammer Aksoy, İsmail Cem gibi değerli insanları da kaybetmiştik. Türkiye tarihi, faili meçhuller tarihi. Uğur Mumcuları, Gaffar Okanların katilleri hala bulunmadı. Onlar unutulmamalı, değerleri unutulmamalı.”

  “CEMAAT ÜLKESİ YAPTILAR”

Malatya’nın FETÖ’den sonra başka cemaatlere teslim edildiğini ifade eden Ağbaba, “Yıllar önce Uğur Mumcu, bu gerçekleri yazmıştı. Türkiye’nin tarikatlara, cemaatlere teslim edildiğini yazmıştı. Geldiğimiz nokta aynı. Şimdi de Türkiye’yi, Malatya’yı başka cemaatlere teslim ediyorlar. Başka cemaatlere bölüştürüyorlar. Malatya Büyükşehir Belediyesi de aynı şekilde. Farklı farklı tarikatlara parseller, binalar teslim ediliyor. Malatya’yı bir grubun yönettiği söyleniyor. Malatya’da sadece bir grup yaşıyormuş gibi sadece onlara veriliyor. Merkezdeki binalar, ücretsiz bir şekilde tahsis ediliyor.   rehber aldıkları kişiler, Türkiye’de olan kişiler değil. Mısır’da, Suudi Arabistan’da vahabi zihniyeti. Bu topraklardaki hiçbir insanın ismi geçmiyor.  Türkiye’yi cemaatler ülkesi yaptılar” ifadelerini kullandı.

“İPTAL EDİLMESİ LAZIM”

Son olarak valilik ile il milli eğitim arasında imzalanan protokolü de eleştiren Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü: “Milli eğitim ile Valiliğin protokolü vardı. 4-5 yaşındaki çocuklara ana eğitim verilecek. Milli eğitim kendi makamını da çocuklara teslim etsin. Kendi makamlarını da cemaatlerdeki insanlara teslim etsin. Masada kimin eğitim vereceği belli değil. Hangi hoca, hangi eğitimi almış, hangi denetim de belli değil.  Son derece tehlikeli bir durum ile karşı karşıyayız. Genelgenin iptal edilmesi lazım. Kabul edilmez bir durum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Kimseye, Baskı, Yapmadık”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Kimseye Baskı Yapmadık”
Yorumlar
Haber Yazılımı