Haber Detayı
29 Ağustos 2019 - Perşembe 15:27
 
Kimseyle Kavgalı Değiliz..!
Selahattin Gürkan ile Malatya kamuoyunda çok konuşulan işçi ücretlerini, AK Parti genel merkezi ile ilişkilerini, geçmiş belediye başkanlarıyla ilişkilerini ve önümüzdeki dönem gerçekleştirmek istediği projelerini sorduk.
Video Haber Haberi
Kimseyle Kavgalı Değiliz..!

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan seçildiği günden buyan Malatya kamuoyunda en çok konuşulan kişi veya olay sıralamasında inanıyorum ki en ön sırada yer alır. Gerek kendinden önceki belediye başkanlarıyla aralarında oluşan polemik, gerekse belediyedeki yeni uygulamalarıyla tüm dikkatleri üzerinde toplayan Gürkan ile gündeme dair röportaj yapalım istedik. Malatya kamuoyunda konuşulan konuları makam odasında zaman sınırlaması fazlada olmadan bir bir sorduk. Okurlar, www.malatyasoz.com internet sitemizde yayımladığımız röportajın video kaydını izler iseler, sanırım röportaj hakkında daha iyi fikir sahibi olurlar diye düşünüyorum.

M. Duran Özkan

 

8 TEMEL YATIRIM YAPIYORUZ

Özkan: 5 aydan beri Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevindesiniz, biz, hem bu 5 ayı değerlendirelim, hem de kamuoyunda çok konuşulan, tartışılan konuları konuşalım dedik. İlk olarak bu 5 aylık sürenizi değerlendirir misiniz? 5 ayda beklediğiniz bir belediye ile karşılaştınız mı? Bu 5 aylık süre gelecek için size nasıl bir ışık tutacak?

Gürkan:Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, her yönetimin yönetim mantığı vardır. Bizim yönetim anlayışımızdaki temel esas, mevcut yapıyı hizmete elverişli ve hizmet üreten bir mekanizmaya dönüşebilmesidir. Diyeceksiniz ki; sizden önceki dönemde bu uygun muydu, değil miydi, hizmet üretemiyor muydu gibi sorularınız olacak. Her kişinin ayrı bir yönetim anlayışı vardır. Bizim yönetim anlaşımız da temel yaklaşım hem sürdürülebilirlik anlamında, hem denetlenebilirlik anlamında, hem optimum anlamında, en az parayla, en az ekonomik güçle, en fazla yararı sağlama anlamında bir yönetim anlayışımız var. Burada bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda prensiplerimizi buradaki arkadaşlarımızla paylaştık ve tasarruf tedbirleri noktasında önce daire başkanlıklarındaki sayıları azalttık. Hem MASKİ'de, hem de belediyemiz de bunu yaptık. Ek mesailerin kaldırılması, danışmanlık hizmetlerin kaldırılması, fazla olan kiralık iş makinelerin kaldırılması noktasında çalışmalar yaptık. Buraya bir anti parantez açmak gerek; 380 araçla çalışan bir MASKİ vardı, biz onu 86'ya düşürdük. Tekrar o 86 aracın ihalesi yapılınca, 'Hani MASKİ araçları iptal edilmişti, neden şimdi ihale yapılıyor' gibisinden bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek anlamında açıklama yapalım. Biz kendimize yetecek, olmazsa olmaz araçları kiralık olarak tuttuk, diğerleri gerek binek anlamında, gerek iş makineleri anlamında iptallerini gerçekleştirdik. Bir taraftan tasarruf tedbirlerini harekete geçirirken, bir tarafta da yönetim organizasyonu ve yeni yönetim anlayışımızı, personel hizmet içi faaliyetleriyle de personelimize anlatmaya gayret ettik. Şuanda belediye olarak biz, sistematik bir yapıya kavuştuk. Bu sistematik yapının ileriki zamanlara tekâmül edecek süreçleri var mıdır? Vardır. Şuandaki aldığımız tedbirler ve yaptığımız uygulamalar verimlilik anlamında belirli bir yol kat etmiş midir? Kat etmiştir.

Hakikaten büyük miktarda borç ödemelerini gerçekleştirdik. Diğer taraftan da hizmetlerin aksamaması, yürütülmesi noktasında da her türlü tedbirleri aldık. Şuan ki hizmetlerimiz de ulaşımla, kültürel hizmetler, alt yapıyla, üst yapıyla yol asfalt olsun hizmetlerimiz devam ediyor. Geldiğimizde ilk etapta kitap fuarını, akabinde tarım fuarını gerçekleştirdik. Milli gençlik yürüyüşünü gerçekleştirdik. Konferanslarımız, panellerimiz devam etti ve akabinde Kayısı festivalini gerçekleştirdik.

Çevre düzenlemesinde şuanda 1100 dönüm bir park yapıyoruz. İncelemelerini yaptık, Eylül ayı içerisinde açılışını gerçekleştireceğiz. Bir taraftan TOKİ, bir taraftan feribot yollarının, ilçe yollarının, grup yollarının asfaltlanması gerçekleştirildi. Pütürge'de 16,5 milyonluk bir yatırım yapıldı, yaklaşık 700 metrelik bir tünelle geçişli olarak kendi cazibesiyle su verilmesi sağlandı. Orada gerçi hayırsever vatandaşların katkısı oldu ama 8,5 milyonunu belediye olarak biz karşıladık. Doğu kol lektörünü bitirdik, ikinci aşama ihalesini hazırlıyoruz. Yaygın, Fırıncılar, Karakaş olmak üzere o bölgenin tümünü içerisine alacak ikinci bir kanalizasyon irsale hattının doğu kolektörüne bağlanması için şuanda ayrı bir çalışma yapılıyor. Bu 4-5 ay süresi içerisinde bunlar yapılırken, bir taraftan da önümüzdeki dönem ne yapacağımız var. Önümüzde lisanslı depo 13,5 milyon dolar'lık bir yatırım olacak ve Eylül ayı içerisinde temeli atılacak. 12 Milyona tekâmül edebilir onunla ilgili çalışmalar yapılıyor fuarın temeli atılacak. Yeni ekmek fabrikasının temeli atılacak. Günde 500 bin tane ekmek üretebilecek bir yapı formatında ekmek fabrikası oluşturulacak. Yemek fabrikası, basın sitesinin temelleri atılacak.

 Şuanda ilk program çevre yolu ve kuşak yolunun dışında yeni mevcut ana artere paralel yol yapılıyor. Oradaki kamulaştırma, enkaz bedellerinin ödenmesi ve ağaç gibi üsteki yapıların ödenmesi noktasında gerekli çalışmalar yapıldı. Biz 5 ay diyelim ama 3 ay içerisinde o yol bitecek ve İstasyon ile Sivas yolu birbirine bağlanacak. 40 yılda ilk defa böyle bir yol yapılacak. Şuanda başlandı ve çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu beş aylık süre içerisinde hem yapmış olduğumuz tasarruflar, hem de yapacağımız yatırımla birlikte düşünüldüğü zaman bu kısa zaman içerisinde 8 temel yatırım yapıyoruz. Millet bahçesi temeli Eylül ayı içerisinde atılacak. Bir taraftan da gerek buğday pazarı ile ilgili, gerekse şirepazarı ile ilgili çalışma yapıyoruz. Orada bir kooperatifleşme sürecine girilecek ve oradaki talepleri alacağız. Boztepe'de bunlar için tahsis ettiğimiz bir yere hem şire pazarının, hem buğday pazarının aynı alan içerisine modern bir alana kavuşturtması noktasında ki çalışmalarımız da devam ediyor. Diğer taraftan sportif alanlarımızın çoğaltılması noktasında, üniversitelerimize yeni yatırımların yapılması noktasında, yeni Adliye Sarayının Malatya'ya kazandırılması noktasında, Altay kışlasının küçük sanayiye hitap edebilecek 1100 dönümlük alanın alınması noktasında çalışmalarımız devam ediyor.

FESTİVALLER KESİNTİSİZ DEVAM EDECEK

Özkan: Film festivali, kitap fuarı gibi fuarları önümdeki dönemlerde görecek miyiz? Film festivalini özellikle?

Gürkan: Film festivali ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Vali beyle yapmış olduğumuz çalışmalar ve görüşmelerle yeni bir komite oluşturuyoruz. O komite, Valilik ve diğer belediyeler ile birlikte bunu gerçekleştirme noktasında gayretlerimiz olacak. Biz seçim öncesinde şunu ifade ettik, biz film festivalini, kayısı festivalinin içerisinde bir pencere, alt başlık olarak ifade etmiştik. Daha sonra sanat camiası ile yaptığımız iştişare sonucu kayısı festivalinin dışında ayrı bir festival şeklinde gerçekleştirilmesi fikri kabul gördü.

Özkan: Kitap fuarını tek yanlı olmasından çıkartıp her kesme hitap eden bir fuar haline dönüştürecek misiniz?

Gürkan:Kitap fuarımız çok renkli bir kitap fuarıydı. Biz çiçek bahçesi yapacağız. Her çiçek, görüş, düşünce, fikir olacak. Davet ettiğimizi her yazarın gelmesini arzu edeceğiz. Bu anlamda bizim bir önyargımız, barikatımız söz konusu olamaz.

 Özkan: Daha önce Battalgazi Belediye Başkanlığı görevini yürütüyordunuz. Büyükşehir olmadan önce de Battalgazi Belediye başkanıydınız, 3 dönem başkanlık yaptınız. Şimdi de büyükşehir belediye başkanısınız. İki başkanlığı karşılaştırıp değerlendirdiğiniz zaman ikisi arasındaki fark nedir? Büyükşehir yasasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gürkan:Büyükşehir belediye başkanlığında yasal anlamdaki mevzuatlardan kaynaklanan sorunlar var. Bu ilçede de vardı, büyükşehirde de var. Siz bunları ikili ilişkilerde çözmek veya minimize etmek gibi sorum ve yükümlülüğünüz var. Ha ilçe tabi daha küçüktür, büyükşehir bütün ilçeleri içine alan ve şemsiye mahiyetinde büyük bir kuruluştur. Dolayısıyla buranın yükümlülüğü ve sorumluluğu daha büyük ve daha ağır. Amma yönetim anlayışı açısından baktığınızda hepsi aynıdır. Biz Battalgazi'de 15 yıl belediye başkanlığı yaptık. Sistemi siz kendinize göre dizayn etmişsiniz ve kurumsallaşmış bir yapı oluşturmuş, sizin genel anlamda mevzuat hükümleri, hukuka göre yapılandırılmış bir belediye olarak karşınıza çıkmış ve o şekilde devam etmiş. Hakikaten de çok güzel hizmetler yapıldı. Türkiye rol model olacak büyük hizmetler yapıldı. İkinci bir örneği yoktur. Bu benim sözüm mü değil, kimin sözü? Alman belediyeler birliği başkanın, milletvekillerimizin, bakanlarımızın, başbakanımızın sözü. Orada hakikaten çok güzel kalıcı ve yüz yıllara sahi olacak hizmetler üretildi. İnşallah temennimiz ve dileğimiz odur ki, büyükşehirde de yüz yıllara sahi hizmetler üretilmesi. Geçmiş yılların nasıl belediye başkanı olursunuz, günün, gelecek günlerin, yılların, yüz yılların nasıl başkanı olursunuz onun vizyonu içerisindeyiz. Tarihi miras noktasında kilise ile ilgili şuanda bütün projeler sıfırdan yeniden yapılıyor, ayağa kaldırılıyor. Ayrıca tescil edilmesi gereken çok güzel ceviz ağacı var. Bunlarla ilgili arkadaşlara gerekli talimatı verdim. Yeni tescil edilmesi gereken gerek kültürel varlılar olsun, gerek tabiat, gerek somut, gere soyut kültürel varlıklarımızın ayağa kaldırılması ve envanter kapsamı içerisinde değerlendirilmesi noktasındaki çalışmalarımız devam ediyor. Dolayısıyla bizler, belediye başkanlığını bir emanet olarak görüyoruz. Bu aldığımız emaneti yerine getirme sorumluluğu ve yükümlülüğü içerisindeyiz.

Özkan: Fuar alanı ile ilgili nereyi düşünüyorsunuz?

Gürkan:Fuar alanı ile ilgili çalışmalar şuan Mişmiş parkın bulunduğu alanda devam ediyor. Öyle tahmin ediyorum ki, ihalesi Eylül ayı sonuna yetişecek.

BİZİM İŞÇİ ÜCRETLERİNİ DÜŞÜRME DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL

Özkan: İşçi ücretleri, mesailer konusunda uygulamalarınız çalışanlar tarafından çok hoş karşılanmadı ya da onlar bu konuda biraz rahatsızlar. Alanda da bu konu çok konuşuluyor. Siz bu konu ile ilgili neler söylemek istersiniz, neden böyle bir karar aldınız? Ücretlerde ve mesai saatlerinde düşüşler ve bazı daire başkanları ile ilgili uygulamalarınız hakkında neler söylersiniz?

Gürkan: Ya biz kendimizi anlatamadık ya da anlaşılamayan bir tablo var. Belediye başkanlarının, işçi ücretlerini düşürme gibi bir yetkisi yoktur. Belediye başkanı ne yapmıştır? Sosyal destek zammı dediğimiz zammı ilk geldiğimizde tedbir olarak bunu kaldırdık. Memurlarla ilgilidir bu. Ama belirli bir aşamaya geldikten sonra geçtiğimiz günlerde dedik kissosyal destek zammını yüzde 40 oranında verelim. Güçlendiğimiz zaman daha da yükselterek devam edeceğiz.  Sosyal yardımlarla ilgili bir durum çıktı, 'Efendim sosyal yardımları kesildi' diye. Hiç kimsenin sosyal yardımları kesilmesi söz konusu değildir. Güncellenen bir listenin o arada zamana tekamül etmesi ve kısa bir süre inkıtaa uğraması bu tür spekülatif durumun ortaya çıkmasına neden oldu. Şuna da biz, ekmek yardımlarını da, sosyal yardımları da yapıyoruz.İşçi ücretlerine geldiğimiz de bizim işçi ücretlerini düşürme diye bir şey söz konusu değil. Aksine benim aldığım bilgiye göre de binin üzerinde işçinin ücretinin arttığını biliyorum…!Buradaki mesel şu:Mesai yerine vardiya usulü çalışma. Bizim ihtiyacımız yoksa neden fazladan mesai verelim.  Vardiya usulünü belirleyelim, vardiya usulü çalışalım dedik. Tabi ki, itfaiye ve benzeri yerlerde mesai kavramı devam ediyor. Ama gereksiz, personel çoğunluğunun olduğu yerde tekrar bir kişiye vermek yerine mevcut kişilerin optimum şekilde yarar sağlaması anlamında vardiya sistemine geçilmiştir. 'Ben fazla çalışma ücretini almadım' anlayışı doğru bir yaklaşım değil. Mesai nedir? 8 saatte yapmanız gereken işi yetiştiremediğiniz zaman dersiniz ki, biz size fazla mesai ücreti ödeyelim buraya devam edin. Ama bizim böyle bir ihtiyacımız söz konusu değil. Personel sayımız yeterinden çok daha fazla durumda. Dolayısıyla personelin maaşını düşürme gibi bir durum söz konusu değil. Çalışma barışı dediğimiz ve sosyal barışın uygulanması anlamında ve çalışanlara eşit işe, eşit ücret verilmesi mantığı içerisinde bir yol belirledik. Buraya geldiğimizde ücret skalalarını istediğimizde MASKİ'de 70'e yakın, bizde de 70 küsur bir ücret skalaları vardı. Battalgazi Belediyesinde ben 5 temel skala belirlemiştim. Mühendistir, teknikerdir, Üniversite mezunudur, operatör, asgari ücretli çalışan gibi skala düzenlemiştik. Ama siz 120-150 çeşit skala ile işçilerde adaleti sağlayamazsınız. Biz bunları ne yaptık? Tahsilini esas alın, esiş işe eşit ücreti uygulamayı esas alın dedik. Tabiri caize adil ve adaletli olmanın temel esası olan ve çalışma barışının idame edilmesinin olmazsa olma gerekçelerini ortaya koyduk. Personelleri topladım ve bu konu ile ilgili şikâyetler varsa biz iletin, şikâyetler için komisyonlar kurduk, yanlış varsa onu düzeltme noktasında da talimat verdim. Çalışanın hakkının alnının teri kurumadan verilmesi bizim temel felsefemizdir. Bu anlamda da şimdiye kadar bize ve bizzat bana gelen şikâyet oldu onu da ilgili yere talimat verdim düzeltilmesi noktasında gerekli çalışmalar yapılıyor.

Özkan: Bu konu ile ilgili mahkemeye başvuru oldu mu? Özellikle daire başkanları konusunda?

Gürkan: Türkiye hukuk devletidir. Mahkemeye başvuracaktır. Biz demişiz ki, 26 tane daire başkanlığı Malatya için fazla. Tasarruf tedbirleri uygularken, daire başkanlıklarının arttırılmasına gerek yok biz onu 15'e indirdik. MASKİ'deki daire başkanlıkların sayısını da yüzde 40 oranında düşürdük. Dolayısıyla bu yönetimin yaklaşım modelidir. Ha yarın belki ihtiyaç duyar açarız da. Bu nedenle daire başkanlıklarından düşünce bu arkadaşların ek ödemeleri kesiliyor. Bu tasarruf tedbirleri kapsamında meclisimizin almış olduğu bir karardır. Kişilerin hukuka gitmesi kadar normal bir şey yoktur.

KAVGALI GÖRÜNTÜMÜZ YOKTUR

Özkan: Geçmiş dönem belediye başkanlarının kadrolarıyla uzlaşmadığınız konuşuluyor. Birde geçmiş belediye başkanlarını çok eleştiriyorsunuz;özellikle borç konusunda. Önceki belediye başkanlarıyla aynı partidesiniz,onlarda sizde Ak Partiden seçildiniz, bu bir çelişki değil mi? Aranızda kavgavarmış gibi bir durum var? kavgalı mısınız?

Gürkan: Bizim belediye başkanlarımızla hiçbir kavgalı görüntümüz yoktur. Burada emeği geçen bütün başkanlarımıza teşekkürle yâd etmişizdir ve biz borçla ilgili de bir açıklama yapmadık..! Sadece meclisteki bir soruya bir cümle ile ifade ettik..! Diğer taraftan farklı haber kaynaklarına aktarılması noktasında bir sözümüz olmadı. Tabi bu her gün gündeme geliyormuş gibi bir şey oldu. Neticede buradaki aldığımız tabloyu ki, çoğu geçmiş belediye başkanlarımız aldıklarını çoğu basın toplantısı ile ifade etmiştir. Biz basın toplantısı falan yapmadık belki o konuda en nezaketlisi biz davranmışız.Meclisteki bir soruya cevap verilmiş hepsi bu kadar; dolayısıyla, bir başkasına nispet yapma gibi bir düşüncemiz olmamıştır. Biz buraya geldik, aldık.Bizim yönetim anlayışımız budur. Geçmiş arkadaşlarımızda kendi yönetim anlayışları içerisinde hizmet etmişlerdir. Devlette devamlılık esastır. 'Ben bu borcu kabul etmek istemiyorum' demek gibi bir lüksümüz yoktur.  Benden önce olan arkadaşta, ondan önce olan arkadaşta borçlanmıştır. Neticede devlette devamlılık esastır; bunu, bu şekilde değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Özkan: CHP il meclis üyeleri yada yönetimi tarafından açıklanan 1,7 milyonluk borcun gerçek olmadığı, borcun çokta düşük olduğu daha önceki belediye başkanımızla yaptığımız röportajda ifade edildi. Siz o rakamın arkasında mısınız?

Gürkan: Bize mecliste soru yönergesi geldiğinde biz arkadaşlarımızla aldığımız rakamı orada ifade ettik. Kadro noktasında da bir ifademiz olmuştu. Şuan da genel sekreterimiz eski genel sekreterimiz,  bütçe daire başkanımız yine eskiden gelen bütçe daire başkanımızdır, özel kalemdekiler ha keza aynı şekilde. Netice devlet kurumunda sil baştan olmaz ki. Kurumsal bir yapı vardır ve kurumsal hafızanın korunması gerekir. Dolayısıyla bazı insanlar sizin yönetim anlayışınızı istemeyebilirler. Özellikle ücret noktasında politikanızı benimsemeyebilirler. Bizim kimseye işten ayrıl dediğimiz olmadı. Onlar kendileri ayrılmış olabilirler onlara bir şey diyemem yoksa bizim kimseye bir şey dediğimiz yok.

AK PARTİ GENEL MERKEZİNDEN BİZE ZİNHAR EN UFAK BİR TELKİN OLMAMIŞTIR

Özkan: AK Parti Genel Merkezi tarafından uyarıldığınız yönünde kamuoyunda bir dedikodu var. Sürekli diyorlar ki, ' Selahattin başkanı çağırdılar, uyardılar, Selahattin Başkan'da geri adım attı' bu doğru mu?

Gürkan: AK Parti demokratik bir partidir. AK Parti hukuk anlamında hukuk kurallarına uyan bir partidir. Yani, bize geri adım atma gibi bir durum söz konusu olmamıştır..! Sohbet anlamında nasıl belediyenin durumu, yönteminiz nasıldır diye bir yöntem anlamında anlatılmış olabilir ama AK Parti genel merkezinde bu anlamda bize zinhar en ufak bir telkin olmamıştır..! 'Biz size nasıl yardımcı olabiliriz anlamında, bilgi verme anlamında ifadeler olmuştur..!Ama diğer anlamda böyle bir şey söz konusu değildir..!Çoğu zaman basına baktığımda ben şaşırıyorum. 2 milyon civarında bir ihale yapıldı, bu 20 bin liraya yapıldı gibi bir spekülatif ifadeler çıktı. Biz orada şunu dedik: Güngör caddesi ile ilgili asfalt yapılacak. Bende dedim ki, bu asfalt yapılırsa buranın kanalizasyonu yapılmış mı? Yapılmamış. O zaman kanalizasyon işleri yapılmadan asfalt dökülmesi yazık olur dedik. İhale edilmesi de 80-90 günü bulur dedik. Ne kadara mal olur 2 milyona mal olur. Peki bizim borumuz, bacamız, musluğumuz, insanımız var mı? O zaman biz yapalım dedik. Mantığı çok zorlayacak bir yaklaşım değil. O anlamda böyle bir ihale söz konusu değildi. Onu da biz kanal 23' de ifade ettik. Yanlış anlaşılma veya spekülatif bir yaklaşım oldu. Orada var olan malzemeyi kullandık, yeni mal almadık o anlamda ifade ediyorum.

FAALİYET RAPORLARI DA GAYET ALENİ VE AÇIKTIR

Özkan: CHP Malatya il başkanı geçen gün, ' 4 yılda 254 kişiye 11 milyon 459 bin TL gibi bir harcama yapıldığını' açıkladı. Geçekten böyle bir rakam var mı?

Gürkan: Bu konuda mecliste, CHP grubu tarafından verilen bir soru önergesi vardı. Ben o günkü meclis toplantısına dâhil değildim, daha sonraki meclis toplantısında önerge tekrar edildi. Bu arkadaşlarımız, faaliyet raporlarını değerlendirmişler. Faaliyet raporları da gayet aleni ve açıktır. Faaliyet raporları ne ise odur. Bu raporlarda ilgili belediye ve kurum tarafından yayınlamak ve sitesinde de yayınlamaya zorunludur. Şuanda bizim sitemizde de geçmiş yılların faaliyet raporları da, bundan sonra yapılacak olan faaliyetlerinde raporları yayınlanacaktır. Zannedersem o raporlardaki bir değerlendirme hadisesidir. Orada da uygulama nasıl yapılmış onu bilemiyorum. Şehitlere verilen yemekler mi? Veya farklı mı değerlendirildi bilemiyorum. Yani faaliyet raporları ilgili yönetim tarafından tasdik edilmiş, meclisten geçmiş raporlardır. Harcamalar faaliyet raporlarında belirlidir. Bu raporlar meclis kararı ile alınır ve her meclis üyesine kitapçık halinde verilir.  Bizler göreve geldiğimizden bu tarafa özel kalem harcamalarımızı çok sadeleştirdik. Biz huzur haklarını da kaldırdık. Biz makam araçlarını, hizmet araçlarını da kaldırdık. Dolayısıyla bu bir geçiş sürecidir. Bu geçiş sürecinde herkes fedakârlık edecek.

Özkan: Geçmiş dönemde bir internet sitesindençıkan sizden önceki belediye başkanının bir cümlesi var, oda ben yanlış anlaşıldım, cümlem şu şekilde diyor; 'belediye borçları halkı çok ilgilendirmez, halk daha çok hizmet ister, hizmete bakar' dedi. Siz ne dersiniz?

Gürkan: Az önce dedik devlette devamlılık esastır. Belediye bir devlet kurumudur. Kurumsal bir yapısı vardır. Netice itibariyle biz seçilirken vatandaşa, taahhütle geliyoruz. Biz bunları, bunları yapacağız diyoruz. Burası ağlama duvarı değil..! Buraya geldik biz yapamıyoruz diyemeyiz..! Bir tarafta asfalt çalışmaları, bir tarafta içme suları ile ilgili çalışmalar, bir tarafta sulama suları ile ilgili çalışmalar. Yapmış olduğumuz çalışmaları kalem kalem yazsak yüzlerce kalem çıkıyor. Yol asfaltımızın sadece şuanda 20 yerde şantiyesi var. Çiftlikle, Sivas yolu arasındaki 13 km'lik yolun yapılması, daha sonra Sivas yolunun Akçadağ'a ve Ankara asfaltına bağlanması, Adana asfaltına bağlanması ile ilgili önerimizi de ilgili birimler ve bakanlık nezdinde uygun görüldü ve şuanda o uygulama çalışmaları da yapılıyor.   

BORÇ KONUSUNDA BİR KONUŞMAMIZ OLMADI

Özkan: Önceki Belediye Başkanları ile bira araya geliyor musunuz? CHP'nin borç ile ilgili açıklamalarına Ahmet Çakır cevap verdi, bir diğer belediye başkanı ise sessizliğini koruyor. Onlarla bu konuları görüştünüz mü?

 Gürkan: Ahmet Başkanımızla tabiat parkının çalışmalarını, incelemelerini yapmak üzere birlikte gittik. Diğer belediye başkanımız Hacı Uğur Polat'la da, eski başbakanımız Binali bey geldiğinde de beraberdik. Yani genel anlamdaki çalışmalar noktasında fikir anlamında ifadeleri oluyor ama borç konusunda bir konuşmamız olmadı.

ESENLİK BİR ŞİRKETTİR, YERİ GELİNCE YENİ MAĞAZA AÇAR, YERİ GELİNCE DE KAPATIR

Özkan: Esenlik 7 şubesini kapattı. Bundan sonra şube kapatacak mı? Esenlik'in borcu açıklanmıştı, Esenlik'in ekonomik anlamda herhangi bir problemi var mı? Önümüzdeki süreçte Esenliki ne bekliyor bir problem çıkar mı?

Gürkan:Esenlik bir şirkettir, yeri gelince yeni mağaza açacak, yeri gelince de kar etmeyen mağazalarını da kapatacaktır. Nitekim bizim İstanbul'da, Elbistan'da, Adıyaman'da marketlerimiz var. Bunların kapatılması gerektiği yönünde kararlar var. Kaldı ki, bizim oraya değil de, buraya hizmet etmek gibi bir sorum ve yükümlülüğümüz var. Yasal anlamda da bu tür iktisadi teşekküllerin, dışarıdaki zararları kamu zararı olarak değerlendirilir. Dolayısıyla, bizim Maraş'taki, Adıyaman'daki, mağazamız zarar ediyorsa kapatırız. Kapatılma bunlar. Ayrıca butik dediğimiz, küçük marketler vardır orada da yapılan ciroyla masraflar çok uçuk olunca onların kapatılması olur. Ama önümüzdeki haftalarda da mağaza açılışımız olacak. Yani bir taraftan kapatılırken, bir taraftan da açılacak. Esenlik kendi ve kuruluş amacı doğrultusunda Malatya'ya hizmet etmekte mükellef bir şirketimizdir. Bu şirket, Malatya halkına hizmet etmeye devam edecektir.

Özkan:Belediye başkanı olarak 5 yıl için hedeflediğiniz projeler neler?

Gürkan: bir cümle olarak söylemek gerekirse,  Malatya'yı mazisine layık istikbale hazırlamaktır. İlk yola çıktığımızda bizlere sorduklarında 'En büyük projeniz nedir?' dediklerinde biz sosyal entegrasyon projesi dedik. Malatya'da birliğini, beraberliğin, kardeşliğin, insanların birbirlerine saygılı olduğu sosyal, kültürel anlamda aktivite ve faaliyetlerin yoğun olduğu, herkesin güveli olarak sokaklarda gezdiği, temiz sokaklarda, yeşil sokaklarda gezebildiği, eğlenebildiği, pikniğini, alışverişini yaptığı çarşılarıyla, pazarlarıyla, pasajlarıyla, meydanlarıyla, mekânlarıyla yaşanılabilir modern bir şehircilik anlayışını Malatya ve Malatya insanına tanıştırılması için çalışma yapacağız. Bizim bu konuda yapmış olduğumuz alan taramasında, ulaşımla ilgili ağırlıklı bir problem olduğu, oto parklarla ilgili sıkıntıların olduğu şeklinde sıkıntıları gidermek hedefindeyiz. Bununla ilgili millet bahçesine 250 oto park, diğer tarafa 150-200 oto park çalışmaları yapılıyor. Oto parkların teşvik edilmesi, yeni alternatif yolların açılması noktasında, kuzey ve güney kuşak yollarının biran evvel bitirilmesi noktasında, 2. Üniversitemizin daha oturabilecek kampüs ve yeni alanlarının oluşturulması noktasında, organize sanayimizin genişletilmesi noktasında, mevcut küçük orta ölçekli sanayimizin daha modern bir sanayi sitesine kavuşması noktasında, kayısının değerine uygun bir şekilde lisanslı depoculukla kayısı üreticisinin korunması noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Malatya'nın istikbaline hazırlanmasında emin adımlarla ilerliyoruz.

 

 

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kimseyle, Kavgalı, Değiliz..!,
Yorumlar
Haber Yazılımı