Haber Detayı
07 Kasım 2017 - Salı 09:16
 
Kiraz’dan Bakana Kayısı Yanıtı
CHP İl Başkanı Enver Kiraz kayısı üreticisinin yaşadığı, sulama sorunu, faizli borçlar ve ağaç kesimine ilişkin parti binasında bir basın açıklaması yaptı. Kiraz, Malatya kesilen kayısı ağaçları ile ilgili önlemlerin alınmadığını takdirde önümüzdeki yıl bu rakamın 10 milyonu aşacağını iddia etti.
Siyaset Haberi
Kiraz’dan Bakana Kayısı Yanıtı

CHP İl Başkanı Enver Kiraz İl binasında çiftçilerin yaşadığı sorunları dile getirerek, Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın ifade ettiği ‘200 bin ağaç kesilmiş’  açıklaması ile ilgili de “Sayının 200 bin olması, 1 milyon olmasının ne anlamı var. Sonuçta çiftçi kayısı ağaçlarını kesmede çareyi bulmuş. Ve bu sorunun çözülmesi gerekiyor” dedi.

“ÇİFTÇİ ÇAREYİ KESMEKTE BULMUŞ”

Malatya’da çok sayıda ağacın kesildiğini belirten Kiraz, “Bu kesilmelerin bir sebebi, kuraklıktır. Bu sebeple yazın sulama sorununa dikkat çekmiştik. Bunun sonucunda oluşabilecek hasarları öncesinde dile getirmeye çalışmıştık. Ancak sorun çözülemediği için bu problemden kaynaklı bir takım hastalıklar nedeniyle ağaçlar kesiliyor. Bir diğer neden de fiyatın çok düşük olması. Dolayısıyla çiftçi ürettiğinin karşılığını alamayınca yıllarca süre getirdiği kayısı bahçelerine tek çareyi kesmekte bulmuş gibi gözüküyor. Ziraat odaları başkanları birkaç gün önce bir araya geldi bir milyon ağacın Malatya’da kesildiğini ifade ettiler. En son yine bir ziraat odası başkanı 2 milyon olarak açıkladı” diye konuştu.

“SAYIYI KÜÇÜMSEYEREK İÇİNDEN ÇIKMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Sorunun acilen çözülmesi gerektiğine değinen Kiraz, “İktidar partisi bu anlamda ne yapıyor? Sadece rakamlarla oynuyor. AK Parti yöneticilerine, milletvekillerine şunu sormak istiyoruz. Bir ağaç kesilmesi bile sizin için aslında dert değil mi? Dolayısıyla bu sayının 200 bin olması, 1 milyon olmasının ne anlamı var. Sonuçta çiftçi kayısı ağaçlarını kesmede çareyi bulmuş. Ve bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Bu sorun bugüne gelirken aslında Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi. Yıllardır üst üste biriken sorunların neticesinde kayısı ağaçları çiftçiler tarafından kesilmeye devam ediyor. Bir Gümrük Bakanı’nın Malatyalı olması döneminde bu kadar kayısı ağacının kesilmesi de ayrıca bizi düşündürüyor. Önümüzdeki yıl bu rakam 10 milyonu aşacaktır. Yani tarımın bitme noktasında olduğu bir durumdayız. Ağaçların kesilmesi çiftçiyi yoksulluğa mahkûm edeceği gibi, Malatya ekonomisini de dibe vurduracak. Sayıyı küçümseyerek işin içinden çıkmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

“ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKÜYOR”

Sulama sorunu ve faiz konusuna da değinen Kiraz, şunları söyledi: “Bu sulama sorunu problemi çözülmediği takdirde kayısıya, kayısı ağaçlarına can verilmesi mümkün değil.  Çiftçinin borçları çok birikmiş durumda. Her yıl faizleri ile artan çiftçi borçları kat kat artmış ve çiftçinin belini büküyor. Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlar ve bu borçların acilen silinmesi gerekiyor. Anaparanın da vermiş olduğumuz kanun teklifi doğrultusunda taksitlendirilmesi gerekiyor. Yine TARSİM’den kaynaklı birçok problem var. Bu TARSİM’den kaynaklı sorunlar nedeni ile kayısısına sigorta yaptıramıyor.  Bu yıl bir başka şey de getirdiler ‘Fizyolojik Dökülme’ diye. Bu ‘Fizyolojik Dökülme’ yüzünden çoğu çiftçi mağdur edildi. Bu Fizyolojik Dökülme TARSİM poliçelerinde olmadığı için Fizyolojik Dökülmelerin karşılığını çiftçiler alamadılar.”

“HAYVANCILIĞI BİTİREN BİR DAVRANIŞ”

Kiraz, son olarak ithal et konusunu da dile getirerek, “İthal et ile Malatya hayvancılığı da çökertiliyor. Anlaşmalı bir iki markette satılacağı ifade edilen ithal et ile birlikte Malatya’da artık üretimin yapılamayacağı bir noktaya gidiyor. Zaten uzun süredir hayvancılıkta da önemli sorunların olduğu, hayvancılığın da aslında can çekiştiği bir noktadaydık. Bu da hayvancılığı tamamen bitiren bir davranış. O eti işte buradaki kasaplar satamayacak. Dolayısı ile rekabet açısında da sıkıntı yaşanacak. Hem yerel marketler sıkıntı yaşayacak hem buradaki kasaplar sıkıntı yaşayacak hem de hayvancılık yapan yerel insanlar hayvancılık yapamayacak duruma gelecekler. Kendi uçağımızı üreteceğiz diye başladılar ama bugün geldiğimiz nokta da hayvanı dışarıdan getiriyoruz. Bırakın uçağı kendimiz üretmeyi, hayvanı dışarıdan almaya başladık. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kiraz’dan, Bakana, Kayısı, Yanıtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı