Haber Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 17:51
 
Kiraz’dan “Zam” Değerlendirmesi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, son zamanlarda sıkça ülke gündeminde yer alan zamlar için değerlendirmelerde bulundu. Kiraz; “Adalet, Hukuk ve demokrasinin olmadığı bütün ekonomilerde, ekonomik krizler her zaman baş göstermeye hazırdır” dedi.
Video Haber Haberi
Kiraz’dan “Zam” Değerlendirmesi

Parti binasında ülke ekonomisini değerlendiren CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Krizin sorumlusunun Ülkeyi yönetenler olduğunu söyleyerek, ekonomi politikalarına yönelik eleştirilerde bulundu.

 

 

“SAMANI BİLE İTHAL EDER DURUMDAYIZ”

‘Ülkede üretimin olmadığını vurgulayan ‘ Kiraz;“Ülke maalesef önemli bire ekonomik kriz yaşıyor. Türk Lirası önemli ölçüde değer kaybederken, bir taraftan da Euro, Dolar her geçen gün artmaya devam ediyor. Ülkeyi zaten uzun süredir, tarım ürünlerini ithal eder duruma getirmişsiniz. Bütün unsur ve ham maddesiyle bizleri dışa bağımlı hale getirmişsiniz. Dışa bağımlı bir ülkede, Dolar’ın arttığı bir ortamda siz asla ve asla buradaki üreticiyi suçlayamazsınız. Çünkü kullandıkları ham maddelerden birinden biri mutlaka dışarıdan gelmektedir. Bugün Piyasada bulunan her üründe var. Son dönemlerde hep söylüyoruz, samanı bile ithal eder durumdayız. Buğday, mercimek, belki ekmeğin ham maddesini bile ithal eder durumdayız. Bunları döviz üzeri ithal ettiğimizden dolayı fiyatlarının artması kaçınılmazdır. Ekonomide yaşanan sorunu burada bulunan ve iş yapan esnafa, iş dünyasına ve bu memleket için çalışan hiç kimsenin üzerine atmaya hakkı yoktur. Bir sorumlu varsa, oda bizi yönetenlerdir. Zamların ve ekonomik krizin sorumlusu odur” dedi.

 “TL DÖVİZ KARŞISINDA KAYIP VERİYOR”

‘Türk Lirasının Döviz karşısında eridiğini’ vurgulayan Kiraz;“Asgari ücret bugün döviz karşısında kayıp ediyor. Ocak ayında Bin 600 TL olan bir asgari ücret, bugün baktığımızda ve alım gücü olarak değerlendirdiğimizde 800 TL’ye düşmüş durumdadır. Çünkü döviz karşısında TL bu kadar değer kaybetmiştir. Dolayısıyla Asgari ücrette TL olduğuna göre değer kaybeden bir durumla karşı karşıyayız. Yine aynı şeklide Bin 500 TL olan bir emekli maaşı 700 TL’ye düşmüş durumda. Köylünün emeği olan Kayısı, bugün alım gücü olarak çok daha aşağı durumda. Yani çiftçi, köylü, memur, esnafı yani herkesi ilgilendiren önemli bir kriz ile karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

“EKONOMİ BAĞIMSIZLIĞIMIZ YOK”

Mustafa Kemal Atatürk’ün söz ile eleştirilerine devam eden Kiraz; “Maalesef bu krizde, seçimlerden 2 ay sonra baş gösterdi. Biz şunu söyledik, bu sistemin bu ülkede işlemeyeceğini ifade ettik. Bir tek kişinin her şeyi belirlediği bir ülkede yatırımcı ve güven duymaz. Güven olmayan bir ortamda kriz başlar. Bu krizin en büyük sebebi, demokrasi olmaması, parlamenter sistemin güçlü olmamasıdır. Yasaların çıkartılmasında yaşanan sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. İşveren kendisini güvende hmemektedir. Malına, mülküne çıkarılan yasalarla her an el koyulabilmektedir. Dolayısıyla Adalet, Hukuk ve demokrasinin olmadığı bütün ekonomilerde, ekonomik krizler her zaman baş göstermeye hazırdır. Bu hazır ortamda bir kriz baş göstermiştir. Hepimizin evi, arabası, dükkânı, üzerindeki elbise ve ayağındaki ayakkabı bile değer kaybetmiştir. Çünkü TL, Dolar bazında değer kaybetmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü var; “Ekonomik bağımsızlığı olmayan bir ülkenin siyasi bağımsızlığından söz edilemez” Biz ekonomik bağımsız olmadığımız için şuan siyasi anlamda sıkıntı yaşamaktayız. Çünkü ekonomimiz dışa bağımlı halde.  Bu ülkede yapılan AVM’lerde bile bir kişi dükkân kiraladığında Dolar bazında kiralıyor. Dolar bazında mal alıp satıyorsak, dışarıya bağımlı olmuşuz demektir” şeklinde konuştu.

“KRİZİN KAYNAĞINI BULUN”

‘Krizin kaynağı ne, kaynağını bulun?’ diyerek açıklamasını devam ettiren Kiraz;“Bu nedenlerden dolayı; ‘Ekonomik krizden ve bu nedenlerden faydalanıp zam yapıyorlar’ deme lüksün yok. Bu ekonomik krizi sen yarattın, bu zamların sebebi sensin. Ekonomik krizlerden kurtulmamız için hep söyledik ve bir daha söylüyoruz; demokrasiyi güçlendirdiğimizde, adalet mekanizmasını iyi çalıştırdığımızda, dış ve ülkedeki yatırımcıya güven verdiğimizde, buna uygun yasalar yaptığımızda anında ekonominin şartları ve dinamiklerinin değiştiğini herkes görecektir. Bugün üretim yapanların fiyat artışını sorgulayacağına, Dolar’da ki bu artışa kim sebebiyet verdi, kim bankalardan Dolar’ı alıp bozdurdu, ‘sonradan işlem yanlışlığı var’ denildi.  Bunların tümünün halka açıkça ifade edilmesi gerekmektedir” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kiraz’dan, “Zam”, Değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı