Haber Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 11:44
 
Kızılay'dan Acil Kan Çağrısı
Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu; "Ramazan ayına girmesiyle beraber bu stok daha da azalmaya başladı. Öyle bir hal aldı ki, ameliyat olacak hastaya kan veremeyecek duruma geldik" dedi.
Video Haber Haberi
Kızılay'dan Acil Kan Çağrısı

Malatya Ticaret Borsası (MTB) üyeleri ve kayısıcı esnafları kan bağışına destek olmak adına bir araya geldiler. Malatya Şire Pazarında kurulan kan alma yerlerinde, kan ihtiyacı olan vatandaşlara destek olmak adına kan bağışında bulundular.

Kan bağışı etkinliğinde bir değerlendirme yapan MTB Başkanı Ramazan Özcan; "biliyorsunuz yaklaşık 6 ay önce Kızılay Malatya Şube'siyle yaptığımız iş birliğiyle, Türkiye'de özellikle kan stokunda azalma meydana geldiği bununla beraber burada yine bir kampanya başlattık. Dünya da Ocak ayı itibariyle meydana gelen Kovid 19 pandemisiyle beraber  insan hayatında bir takım kısıtlamalara gidildi. Bununla birlikte hastanelerimizde ciddi anlamda kan ihtiyacı doğdu. Tabi insan hayatının kısıtlaması ile Kızılay'ın kan stokunda ciddi bir azalma söz konusuydu. Bizde başkanımızla yapmış olduğumuz görüşme de MTB olarak Kızılay kan stoklarını yeniden, acilen toplanması için burada tekrar bir kampanya düzenledik. Bütün esnaf, tüccarlarımıza gerekli bilgilendirmeyi yaptık. Özellikle ülkemizin şuan en çok ihtiyacı olan en önemli şeylerden bir tanesinin Kızılay'ın kan stokunun eski haline dönmesi için bizlerin STK'lar olarak üzerimize yapması gerektiğini ifade etmiştik.  Geçen defa 85 ünite kan buradan temin etmiştik, bugün inşallah 100 ünite kan temin etmek istiyoruz." dedi.

"CİDDİ ANLAMDA KAN İHTİYACI VAR"

Kan ihtiyacının fazla olduğuna dikkat çeken Kızılay Malatya şube başkanı Ramazan Soylu ise; "koronavirüs Kovid 19 Dünya'da çıkan, ülkemizi etkisine aldı ve ciddi sıkıntılar yaşadık. Bu ciddi sıkıntılar içerisinde de özellikle kan bağışında ciddi sıkıntılar yaşadık. Normalde bin 500 stokumuz olması gereken bir durumda stoklarımız tamamen sıfırlandı. Bunun üzerine genel başkanımızın yaptığı çağrıda; kan stokumuzun azaldığını ve bununla ilgili destek açıklaması yapıldı. Bunun üzerine Malatya her zaman olduğu gibi üzerine düşeni yaptı. Özellikle kamu kurum kuruluşlarımız, derneklerimiz, siyasi partilerimiz ciddi manada kampanyalar düzenlediler. Ramazan ayına girmesiyle beraber bu stok daha da azalmaya başladı.  Öyle bir hal aldı ki, ameliyat olacak hastaya kan veremeyecek duruma geldik.  Bu gibi etkinliklerle kan stoklarımız bine yaklaştı. Normalde bunun bin 500 olması gerekiyor. İnşallah en kısa sürede bu sayıya ulaşır ve kan stokunu ortadan kaldırırız. Kan stokunda azalmalar yaşanması üzerine her zaman yanımızda olan MTB Başkanı Ramazan Özcan'a teşekkür ediyorum.  Malatya halkına şunu söylemek istiyorum; Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Çünkü ne zaman lazım olacağı belli değil.   Bizim kan bağışı noktalarımızda hijyen kurallarını alarak, sosyal mesafe kurallarına uyarak kan bağışı alıyoruz. Gelsinler 15dk misafirimiz olsunlar.  Kan stokumuzu eski seviyeye getirelim." şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kızılay'dan, Acil, Kan, Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı