Haber Detayı
01 Kasım 2017 - Çarşamba 09:18
 
Kızılcık Yoğun İlgi Görüyor
Faydası saymakla bitmeyen kızılcık Darende’ de yoğun ilgi görüyor.
Yaşam Haberi
Kızılcık Yoğun İlgi Görüyor

İlçenin özellikle Sayfiye Kılıçbağ Nadir ve Sandıkkaya Mahallelerinde yoğun olarak yetişen kızılcıkları toplayan vatandaşlar, topladıkları kızılcıkları ilçe pazarına getirip satarak aile bütçelerine katkı sağlamaya çalışıyor. Fiyatı 5 lira olan Kızılcık, birçok hastalığa da iyi geliyor.

Darende’de kızılcık satan Mesut Yel yaptığı açıklamada, “Kızılcık doğal olarak bahçe kenarlarında yetişiyor özel dikim yapılmıyor yetişen kızılcıkları vatandaşlar toplayarak satıyorlar yoğun talep olan kızılcık çay yapılıp içilmesi halinde birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Özellikle ishal kesici etkisi vardır ağızda oluşan yaraları iyileştirir bağırsak gazlarına iyi gelmektedir. Mideyi kuvvetlendirir iltihaplı yaralara iyi gelir ayrıca gövde ve dal kabuğunun ateş düşürücü özelliği vardır. Kızılcık özellikle şeker hastaları tarafından daha çok tüketiliyor”  dedi.

Mesut Yel doğal bitkilerin merkezi olan Darende’ de her türlü meyve ve sebzenin yetiştiğine de dikkat çekerek, bölgeye ait şifalı bitki ve yemişlere ilçe dışından da ciddi talebin olduğunu kaydetti. 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Ahmet Çakır
Etiketler: Kızılcık, Yoğun, İlgi, Görüyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kızılcık Yoğun İlgi Görüyor
Yorumlar
Haber Yazılımı