Haber Detayı
19 Aralık 2018 - Çarşamba 10:45
 
“Konut Satışları Dibe Vurdu”
Malatya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ali Özgül, bazı bankaların konut kredileri için faiz oranlarını aşağı çektiği bilgilerinin doğru olmadığını belirterek; “Bugün ülkede 1,78’in altında faiz veren banka yok. Konut satışları Malatya’da yaklaşık olarak 7-8 aydır dibe vurmuş durumdadır” söyledi.
Video Haber Haberi
“Konut Satışları Dibe Vurdu”

Malatya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ali Özgül, bankaların konut kredi faiz oranları ile Malatya’daki konut satışları hakkında gazetemiz Malatya Söz’e değerlendirmelerde bulundu.

“EN GÜVENLİ YATIRIM GAYRİMENKUL”

Ekonomik krizin konut satışlarını da etkilediğini vurgulayan Özgül; “Konut satışları Malatya’da yaklaşık olarak 7-8 aydır dibe vurmuş durumdadır. Sıfır dairelerde satımlar yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni de ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve banka faiz oranlarıdır. 200 bin liralık bir mevduata bankalar 6-7 bin civarında bir faiz vermektedir. Parası olan vatandaşların birçoğu faize yönelmiş durumdalar. Ancak belirteyim ki, Ülke ekonomik alanda yükselişe geçtiğinde, faizde olan paralar sıfıra inecektir. Yatırımcıların ve ihtiyacı olanların faizden vazgeçip konut almalarını tavsiye ediyorum. Bugün Fahri Kayahan civarında 4+1 dairenin fiyatı yaklaşık olarak yüzde 40 aşağı çekilmiş ise, ekonomi böyle gitmeyecek. Mutlaka düzelecektir. O zaman yaklaşık yüzde 80 konut fiyatlarının zamlanacağını kamuoyuna söylemek isterim. En güvenli yatırım aracı her zamanki gibi gayrimenkul yatırımıdır. Onun için vatandaşın gayrimenkul almasını tavsiye ederim” dedi.

“YANLIŞ ANLAŞILMA VAR”

Geçtiğimiz günlerde bazı bankaların ‘konut faiz oranlarını aşağı çektiği’ haberlerini değerlendiren Özgül, ‘Yanlış bir anlaşılma var’ diyerek, şunları söyledi; “Ziraat Bankası Cuma günü yaptığı bir açıklamasında, “Konut kredi faizlerini 0,98’e çektiğini’ belirtmişti. Ancak yaptığımız araştırmalarda, Ziraat Bankasının müşteri durumunda olan müteahhit firmalar ile anlaştığı, satılan dairelere 0,98’ini banka, geri kalan faizi de ilgili müteahhit firma karşıladığı duyumlarını aldık. Bugün ülkede 1,78’in altında faiz veren yoktur. BDDK Başkanı da açıkladı 1,78’in altında faiz uygulaması bulunmamaktadır. Ziraat Bankasının açıklaması kamuoyunda yanlış anlaşıldığı kanaatindeyim” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Konut, Satışları, Dibe, Vurdu”,
Yorumlar
Haber Yazılımı