Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 12:00
 
Koruyucu Ailelik Malatya’da Tanınmıyor
Malatya Kadın ve Demokrasi Deneği (KADEM)’de Koruyucu ailelik konulu konferans verildi. Konferansı veren Sosyal Hizmetler Uzmanı Seda İmert; “Koruyucu ailelik çok tanınan bir hizmet modeli değil” dedi.
Video Haber Haberi
Koruyucu Ailelik Malatya’da Tanınmıyor

Koruyucu ailelik konusu ile ilgili KADEM’de konferans düzenlendi.  Sosyal Hizmetler Uzmanı Seda İmert, Koruyucu ailelik hakkında bilgiler vererek; “Niyetimiz çok fazla kişiye ulaşmak, sayı artması talebinde değiliz. Biz kaliteli koruyucu aile aramaktayız” şeklinde konuştu.  

Konu ile ilgili birliler veren İmert şunları söyledi; “Sosyal hizmet uzmanıyım ve sosyal hizmetlerde görev yapıyorum. Arkadaşım Şeyma Güner çocuk gelişim mezunu. Koruyucu ailelik çok tanınan bir hizmet modeli değil. Malatya’da koruyucu aileliğin ne demek olduğunu, böyle bir hizmet modelinin de var olduğu konusunda bilgilendirmeler yapmaktayız. İlçelere gidiyoruz.  İlde devamlı çalışmalarımız oluyor. KADEM’de bir kolumuz olsun istedik. Birilerine ulaşabilelim istiyoruz. Niyetimiz çok fazla kişiye ulaşmak değil, sayı artması talebinde değiliz. Biz kaliteli koruyucu aile aramaktayız. Korunmaya muhtaç çocuk demek; ebeveynlerin herhangi birinin anne veya babanın ya da ikisinin ölmesi, anne ve babanın boşanması, ebeveynlerinin hasta olması, engelli olması nedeniyle çocuklarıyla ilgilenememesi ya da ihmale, istismara uğrayan çocukların devlet koruması altına alınması demektir” şeklinde konuştu. 

“BİZ İSTERİZ Kİ HER ÇOCUK AİLESİNİN YANINDA KALSIN”

Her çocuğun ailesinin yanında kalmasını istediklerinin altını çizen İmert; “Gerçek ailenin çocuğu geri istemesi gerçekten üzücü bir olay. Fakat biz isteriz ki, her çocuk ailesinin yanında kalsın. Koruyucu aile hizmeti çeşitli nedenlerle öz ailesinin yanında bakımı karşılanamayan çocukların kısa veya uzun süreli gönüllü ya da ücretli olarak eğitim, bakım ve yerleştirme sorumluluğunu devlet ile paylaşan aileler veya kişilerdir” dedi.

“ÇOCUKLAR ÇOK GÜZEL ŞARTLARDA YAŞIYORLAR”

“Çocuklarımız neden koruyucu aileye ihtiyaç duyarlar, çünkü yurt bakımında çocuklarımızın her ihtiyacı karşılanıyor. Eskisi gibi maddi sıkıntılarımız yok, çocuklar çok güzel şartlarda yaşıyorlar. Yurtlarımız genelde kapandı ya sevgi evleri veya çocuk evlerimiz bulunuyor. Evlerde çok güzel şartlarda yaşıyorlar. Yiyecekleri, kıyafetleri, gittikleri kurslar her şey çok çeşitli. Bu konuda çocuklarımızın maddi anlamda hiçbir şeye ihtiyacı yok. Ama her çocuk gibi yurt bakımında olan çocuk aileye, sevgiye, anne, babaya ilgiye ve bir sıcak yuvaya ihtiyaç duyar. Maalesef tam anlamıyla karşılayamadığımız noktalar bunlar. Evet, biz ilgileniyoruz, ilgileniyoruz ama bir çocukla anne babanın ilgilenmesi daha farklı. Örneğin altı çocukla üç personelin ilgilenmesi ailenin ilgisiyle aynı değil. Bunlar zaten bir personel oluyor gün içerisinde üç tane bakım personeli değişiyor”

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Koruyucu, Ailelik, Malatya’da, Tanınmıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı