Haber Detayı
10 Şubat 2018 - Cumartesi 11:48
 
“Köye Dönüş Adına Güzel Proje”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, “300 damızlık koyunun hibe olarak verileceğini, veteriner ve yem desteklerinin de sağlanacağı” açıklamasını değerlendiren Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yapılması planlanan uygulamaya gönülden destek verdiklerini söyledi.
Video Haber Haberi
“Köye Dönüş Adına Güzel Proje”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın sunduğu ‘Köye Geri Dönüş Projesi’ne Malatya’dan da destek geldi. Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yapılması planlanan uygulamaya gönülden destek verdiklerini söyledi.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE NETLEŞECEK”

Birlik Binasında konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Akın, “Bunun içeriğine tam anlamı ile ulaşmış değiliz. Ama yüzeysel olarak baktığımız zaman, gerçekten köyde ve kırsaldaki insanların merkeze göçünün önüne geçilebilmesi adına veya orada bulunan nüfus oranının artırılabilmesi adına güzel bir proje. Kendi işinin patronu ol projesi. Bu anlamda şuanda Bakanlığımız, içerik olarak çalışıyor. Yönetmeliktir, uygulama talimatıdır, tebliğ edilmiş, karara bağlanmış ve elimize gelmiş bir bilgi henüz yok. Tarım Bakanlığında bulunan ilgili bürokratlarla da görüştük. Bu projenin içeriğinde, yüzeysel olarak neler vardır diye sorduk. Köyüne, mahallesine dönen ve üretim yapacak olan arazisi olan çünkü arazi burada şart, arazisinin kesinlikle teminat olarak alınması gerekiyormuş. Bu anlamda şuanda 300 baş olarak görülen hayvanı, bir işletme kurmak isteyen, bir iş yapmak isteyen vatandaşların mahallesine tekrar dönmek isteyen insanlara büyük bir fırsat olacak. Bu fırsattan vatandaşlarımızın faydalanmasını isterim. Bu konu ile ilgili bilgi almak isteyen herkese açığız. Birlik olarak herhangi bir ücret almadan her türlü projede de bu arkadaşlarımızı destekleriz. Ama şuan dediğim gibi bize gelen, yaklaşık olarak 100’ün üzerine bu konu ile alakalı sorular var. Gelip birebir görüşen kişiler oldu. Biz, bunları yanlış yönlendirmemek adına sadece dedik ki, arkadaşlar bu bir proje ve sayın Bakanımız bunun müjdesini verdi. Ama henüz elimize resmi bir bilgi ulaşmadı. Bekleyelim, bunlar resmiyete kavuştuktan sonrada sizlere her konuda yardımcı oluruz” dedi.

“ÇOK GÜZEL BİR PROJEDİR”

Projenin sonuna kadar arkasında olduklarını dile getiren Akın, “İşletmede ki sağlık kontrolünden, aşısından, küpesine kadar desteklenebilecek bir proje. Yine sigortası, sosyal güvencesi ve asgari ücret maaşını da, projenin içeriğinde var ve devlet tarafından ödenecek. Geçmişte birçok proje olmuştur ama bu özellikle, küçükbaş hayvancı için yem girdi maliyeti en düşük olan hayvancılık türü. Türkiye’de biliyorsunuz meralarımız küçükbaşa uygun. Bu anlamda da Sayın Bakanımız bu çalışmayı yapmıştır. Küçükbaş hayvancılığının bu konuda desteklenebileceğini de, teminatın dışında direk, hayvan alımlarında yetiştirici, hayvanı direk kendisi almıyor. Hayvanı belirli bölgelere göre Bakanlık ona göre kendisi alıp, sağlık kontrolleri ve bütün aşılarını yaptırdıktan sonra işletmeye sözleşmesini yapıp teslim ediyor. Ve bunların da yavrularını alma taahhütün de bulunuyor. Bunlardan faydalanacak üreticilerin kendisinin o köy veya mahallesinde tapulu arazisinin olması şartı aranıyor, başka bir şart aranmıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: “Köye, Dönüş, Adına, Güzel, Proje”,
Yorumlar
Haber Yazılımı