Küçük Esnaf Destek Bekliyor
Haber
14 Ekim 2020 - Çarşamba 11:02
 
Küçük Esnaf Destek Bekliyor
Malatya'da faaliyet veren Küçük Esnaf, market zincirlerinden dolayı iş yapamadıklarını ifade ederek; "Böyle giderse artık küçük esnaf diye bir şey kalmayacak. Zincir marketler, bizim belimizi büküyor, esnaf neredeyse siftah etmeden kepenklerini kapatıyor" ifadelerinde bulunuyorlar.
Ekonomi Haberi
Küçük Esnaf Destek Bekliyor

Pandemi süreciyle birlikte küçük esnaf zor günler geçiriyor. Süreçle birlikte vatandaşlar, dışarıdaki satılan ürünlere güvenmeyip, küçük esnaf yerine zincir marketlere daha fazla yöneldi. Buda esnafı iş yapamaz duruma getirdi.

Bunun örneklerinden biride Küçük sebze ve meyve hali. Burada bulunan esnaf, iş yapamamaktan dert yanıyor. Geçimlerini güçlükle sağlayabildiklerini söyleyen esnaf, kiralarını ve vergilerini ödeyemez duruma geldiklerini ifade ediyorlar.  Ayrıca yaşanan sürecin kimsenin elinde olmadığını bir şey olduğunu da dile getiren esnaf, hükümetten esnafa yönelik teşvik ve desteklerin arttırılmasını talep ediyor.  

"ZİNCİR MARKETLER BİZE SEKTE VURDU"

Küçük sebze ve meyve pazarında esnaflık yapan Yusuf Güngör, zincir marketlerin küçük esnafı bitirme noktasına geldiğini ifade ederek şunları söyledi; "Pandemi süreci esnafı çok kötü etkiledi şuan işler yok denilebilecek kadar az.  İşler durma noktasına geldi artık çalıştırdığımız elemanların giderlerini karşılayamıyoruz. Halde eskisi gibi fazla bir kalabalık yok.  Devlet esnafa bu durum la ilgili hiçbir destek vermiyor.  Bizim sektör et sektörü, köylüler hayvanlarını kestiremiyor, köylü elindeki hayvanları kestiremediği için bizlerde dışarıdan alıyoruz bu durum hem köylüyü etkiledi hem de esnafı.  Şuan satış yapamıyoruz, burası bir sebze hali vatandaş buraya gelmek yerine marketleri tercih ediyor bu durum biz esnaflara zarar veriyor.

"EVLERİNE EKMEK GÖTÜREMİYOR"

Pazarda esnaflık yapan Recep Karadağ isimli başka bir esnaf ise; "Pandemi süreci bizi çok etkiledi. Bir dükkânda çalışan dört beş kişi var örneğin bir kasapta üç kişi çalışıyor, vatandaş bizden almayıp marketlerden aldıkları için çalışanlar evine ekmek götüremiyor. Pandemi sürecinde hem maddi hem de manevi olarak her türlü sıkıntıyla karşı karşıya kaldık ama yapabileceğimiz bir şeyde yok bu durum kişiye özel olmadığı için hepimiz bu durumu kabullendik." dedi.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Küçük, Esnaf, Destek, Bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı