Haber Detayı
12 Aralık 2017 - Salı 08:23
 
"Kudüs için Direniş İnsanlık için Diriliştir”
ABD’nin Kudüs karanına bir tepki de Üniversiteli gençlerden geldi.İnönü Üniversitesi Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu, ABD’nin Kudüs ile ilgili kararını protesto etti. Üniversite alanında topluluk adına konuşama yapan Vural Çiftçi, Kudüs'ün insanlığın ortak sorunu haline dönüştüğünü söyledi.
Video Haber Haberi

İnönü Üniversitesi Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu, üniversite alanında Amerika’nın Kudüs’ü İsrail başkenti ilan etmesini protesto etti. Yapılan eyleme Eğitim-Bir-Sen Malatya Şube Başkanı Kerem Yıldırım da katıldı.

“HUZUR VE İSTİKRARINI DA TEHLİKEYE ATMAKTA”

Topluluk adına konuşma yapan Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu başkanı Vural çiftçi, “Yıllardır bütün dünyanın gözleri önünde bir insanlık trajedisinin yaşandığı Filistin'in işgaline duyarsızlık bugün, olayı farklı noktalara taşımış ve şiddetin iktidarını sürenlere insanlığın ortak mirasına göz koyabilecek cesareti vermiştir. Her anlamda ortak yaşama kültürünün sembolü haline gelmiş bu kadim ve kutsal şehri tek tipleştirme girişimi bu şehrin kültürel ve tarihi kodlarına aykırı olmakla beraber yaşadığımız coğrafyanın huzur ve istikrarını da tehlikeye atmaktadır. Bu talihsiz karar hiçbir şekilde Kudüs'ün statüsünü tayin etme mahiyetine sahip olmadığı gibi ekmeğini şiddet organizasyonları üzerinden kazanan ülkelerin kabulü ile de hiçbir geçerliliğe sahip değildir” dedi.

“KUDÜS İNSANLIĞIN ORTAK SORUNU HALİNE GELDİ”

Çiftçi, Kudüs’ün Filistin sorunu olmakta çıktığını, insanlığın ortak sorunu haline geldiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru' selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir. Bizce bugün ortaya çıkan bu hadise Kudüs'ü sadece Filistin sorunun bir parçası olmaktan çıkarmış insanlığın ortak sorunu haline dönüştürmüştür.”

"KUDÜS İÇİN DİRENİŞ İNSANLIK İÇİN DİRİLİŞTİR”

Kudüs sorununun halledilmediği takdirde büyük sorunlara yol açacağını da dile getiren Çiftçi, “ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanlarına çağrı da bulunarak; "Kudüs İçin Direniş İnsanlık için Diriliştir” diyoruz. Bu anlamda ABD başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'de bulunan İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını hukuk dışı, sorumsuz ve kışkırtıcı buluyor bu adımı şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Çiftçi, son olarak Kudüs meselesinin peşini bırakmayacaklarının altını çizerek şöyle konuştu: “  Asla bu meselenin peşini bırakmayacağız. Bu inanç ve kararlılıkla başta Filistin halkı olmak üzere zulme maruz kalan kim olursa olsun yeryüzünde iyi insanlar halkasını çoğaltıp adil ve yaşanılabilir bir dünya için mücadele etmeye sürdüreceğiz. Mevcut dünya sisteminde, yeni inisiyatif alanları ve yeni sorumlulukların ortaya çıktığı bir süreçle karşı karşıya olduğumuzun bilinciyle, yaşanabilir, adil bir Dünya ufkunu muasır bir sisteme taşıma hedefi ile hareket edeceğiz. Küresel örgütlerin karşısında örgütsüzlük nedeniyle zayıf düşüp dağılmaya ve mağlup olmaya geçit vermeyecek ve geleceğin teminatı olacak bir örgütlülüğü tesis ederek, inşa ve ihya yolculuğunda insanlık için iyilik meşalesi olma mücadelesini bütün şer ve karanlık zihinlere karşı sürdüreceğiz.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: "Kudüs, için, Direniş, İnsanlık, için, Diriliştir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı