Haber Detayı
27 Ocak 2017 - Cuma 13:30
 
Kur’an-ı Kerim Dünyaya Ulaştırılacak
Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) işbirliği ile 2015 yılında başlatılan “Hediyem Kur’an olsun” kampanyası Malatya’da da başladı.
Siyaset Haberi
Kur’an-ı Kerim Dünyaya Ulaştırılacak

DİB ve TDV tarafından 10 farklı dilde bastırılan 561 bin 475 adet Kur’an-ı Kerim Dünyada Kur’an okumayan kalmasın düşünce ve amacı ile dünyanın çeşitli ülkelerine gönderiliyor.

Kampanya kapsamında İl Müftülüğünde düzenlenen kampanyaya Vali Mustafa Toprak, İl Müftüsü Ümit Çimen, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, müftü yardımcıları ve İlçe müftülerinin katılımı ile programın tanıtım toplantısı yapıldı.

 Kampanya tanıtım toplantısında konuşan İl Müftüsü Ümit Çimen, “Diyanet işleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın ortaklaşa olarak düzenlemiş olduğu ‘Hediyem Kur'an’ Olsun’ projesinin tanıtımı için bir aradayız. İnşallah okuyan ve okumayı seven şehir Hediyem Kur'an Olsun’ kampanyasını saygıdeğer Valimizin katılımı ve himayelerinde Malatya'da başlatacağız. Bu uzun zamandır, Diyanet İşleri Başkanlığımızca, Müftülüklerimizce, Türkiye Diyanet Vakfınca yurtiçinde ve yurtdışında, ülkemizin dışındaki gönül coğrafyamızda Kuranı Kerim, Kuranı Kerim meali ve dini kitaplar talep edilmektedir. Türkiye Diyanet Vakfı 50 yıllık süreç içerisinde milletimizin değerlerine tarihimize kültür ve medeniyetimizde hizmet etmiş, tarihimizin yüz akı olmuş bir vakfımızdır. Bu 50 yıllık süreç içerisinde milletimizin değerlerine halel getirmemiş bir vakfımızdır. Bu anlamda da yurt dışındaki Kur’an-ı Kerim taleplerini yurtiçindeki taleplere karşılık vermek üzere böyle bir Hediyem Kur'an Olsun projesi hazırladı. 10 dilde mealler hazırlandı. Kur’an-ı Kerim ulaşmayan bulunmayan hiçbir yer kalmasın duygu ve düşüncesi ile bu proje yürütülmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Şimdiye kadar 40 ülkeye Kur’an-ı Kerim ve mealinin ulaştırıldığı bilgisini de veren Çimen, “Bununla birlikte yurt içinde de özellikle de KYK yurtlarında kalan öğrencilerle İmam Hatip Liseleri'ne, İlahiyat Fakültelerine, cezaevlerine, hastanelere, ilimiz ve çevremizdeki kütüphanelere varıncaya kadar Kuranı Kerim ulaştırma gayreti içerisinde olduk. Bizim en önemli değerimiz Yüce dinimiz İslam’dır.  İslam'ın da değer verdiği en önemli kaynağı yüce kitabımız Kuranı Kerimdir. Peygamber efendimizde sizin en hayırlınız Kuranı Kerimi öğrenen ve öğretendir buyuruyor. Bu anlamda inşallah bu projeye Malatya bazında desteğini ülkemizde göstermek için bugün buradayız. Sayın valimizin de desteğiyle Malatya’mızda daha önce düzenlenen Halep'te insanlık ölmesin kampanyasına verdiği destekler gibi bu faaliyetleri de destek vereceğini düşünüyorum. Himayelerinden ve desteklerinden dolayı Sayın Valimize şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

İl Müftüsü Çimen’in ardından konuşan Vali Mustafa Toprak ise, “Bugün Malatya'da hediyem Kur'an olsun kampanyasını, Malatya'da geçmişten bugüne kadar çok ciddi manada okumaya önem veren, okuma üzerine kampanyalar yürüten, okumanın önemi ve gereğini ciddi manada hisseden bir şehir olması hasebiyle, (bu kampanyanın daha önce başlamış olmasına rağmen) bir aşamasını Malatya'dan seslendirelim diye düşündük. Gündeme getirdiği için Sayın hocama çok teşekkür ediyorum. Bizi de bu projenin kampanyanın parçası yaptığı için teşekkür ediyorum. Hakikaten Yüce kitabımızın herkese ulaşması ve herkes tarafından anlaşılması ve okunması gerekiyor. Bu anlamda Kuranı Kerim'in bir kampanya ile birlikte dünyada her bir noktaya ulaşması, her biri eve girmesi ya da ülkemizde İhtiyaç olan her bir noktaya, Diyanet İşleri başkanlığımızca ve Diyanet Vakfı'nın düzenlemiş olduğu kampanya aracılığıyla Malatya'dan da bu katkılarla daha iyi bir noktaya gelecek. Bu katkılarla her bir noktaya ve Kuranı Kerim ulaşsın istiyoruz.

Kuranı Kerim'in bildiğiniz gibi bir bedeli yok. Hediye olarak takdim ediliyor. Bir değerle eşit bir halde anlamlandırılmıyor. Dolayısıyla Yüce kitabımızın bu noktada dünyada her bir noktaya ulaşması için üzerinde üzerimize düşen görevler var. Biz de bu görevi bu kampanyanın bir parçası olarak Diyanet İşleri başkanlığımız ve Diyanet Vakfı'nın bu kampanyasına Malatya'dan da dokunarak katkı sağlayarak bu yüce görevi yapmış olacağız. Kuranı Kerim yüce kitabımız, önemli emirleri, buyrukları, içerikleri üzerinde barındırıyor. Dolayısıyla bizim inancımızın temel direği olan Kuran'ı Kerim'i anlamamız anlatmamız ve anlaşılması okunması içinde tüm dünya üzerinde İhtiyaç olan alanlara da o anlayabilecekleri dilde de tercümesini yaparak hem orjinal arapçasıyla hemde ulaşacağı yerlere ulaştırılması gerekiyor” diye konuştu.

 

Halep’te insanlık ölmesin kampanyası ile Malatya’dan önemli bağışların sağlandığına da dikkat çeken Vali Toprak, şöyle devam etti: “Yaklaşık bir buçuk ay önce Halep'te insanlık ölmesin adı altında Diyanet Vakfı ile Diyanet İşleri başkanımızın ortaklaşa düzenlemiş olduğu kampanya çerçevesinde Malatyalı kardeşlerimizde çok önemli bağış ve katkılarını ortaya çıkardılar. Tırlara yüklenen malzemeler Cilvegözü sınır kapısında ilgili yetkililere teslim edilmek üzere buradan göndermiştik. Malatya halkı Bu anlamda güzel insanları Alicenap insanlar. Birbirine saygılı, ölçülü, yaşayan, okuyan ve okutan bir halk. Bu kampanyalarında geçmişine baktığımızda valiliğimiz ya da Malatya'daki değişik noktalar tarafından okumaya yönelik çok ciddi kampanyaların yapıldığını da görüyoruz. Bundan daha esinlenerek okuyan şehir Malatya'dan hediyem Kur'an ı Kerim olsun kampanyasından hedeflediğimiz gibi önemli bir nokta ve katkıya ulaşacağına da inanıyorum. Sizlere de kampanyanın tanıtılması noktasında göstereceğiniz hüsnü teveccühten dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Şu ana kadar hediyem olsun kampanyası çerçevesinde 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla 561 bin 475 adet Kuranı Kerim bastırıldı. Yurt içinde birçok kuruma 72 bin adet hediye olarak gönderilmiştir. Yine bu kampanya çerçevesinde Balkanlardan, Kafkaslardan Afrika'ya toplamda 40 ülkeye Kazakça Azerice İngilizce Fransızca Rusça gibi farklı dillerde 145 bin adet meal gönderildi. Diğer dinlerde de 200 bin adetlik baskı çalışmaları ise devam ediyor.

Bu kampanyaya okuyan şehir olan Malatya'dan hediyem Kur'an olsun kampanyasına Kuran bağışında bulunmak isteyen hayırseverlerin, SMS yoluyla büyük harflerle KURAN yazarak Tüm GSM operatörlerine 43 33 mesaj atmaları gerekiyor. 12 TL karşılığında SMS gönderilirse bir adet Kur'an hediye edebilirler. Ayrıca www.hediyemkuranolsun.com  adresinden online bağış yaparak, ya da vakıf şubeleri ile müftülüklerde bağış makbuzu ile yardım yapabilirler.” 

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Faruk Ünlü
Etiketler: Kur’an-ı, Kerim, Dünyaya, Ulaştırılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı