Kuraklık Riski Devam Ediyor
Haber
21 Kasım 2020 - Cumartesi 11:16
 
Kuraklık Riski Devam Ediyor
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine bağlı Malatya Ziraat Mühendisleri odası başkanı Fevzi Çiçek, bu yıl yeteri kadar yağış alınmadığına dikkat çekerek; " Bu sadece ekimler için yada kısa süre yağışların yağmasıyla beraber kuraklık riski kalktığı anlama gelmiyor. Meteorolojik anlamda yağışlar var ama tarımsal meteorolojik açıdan, özellikle tarımsal kuraklığı tetiklemesi açısından çok ciddi eksiklerimiz var. " dedi.
Video Haber Haberi
Kuraklık Riski Devam Ediyor

Malatya'da zirai alanda önemli çalışmalara imza atan Ziraat Mühendisleri odası başkanı Fevzi Çiçek, Malatya'da yeteri kadar yağış alınmadığına dikkat çekerek, kuraklık riskinin devam ettiğini ifade etti. 

Kuraklık konusu ile alakalı değerlendirmede bulunan Çiçek; "Kuraklık geçen dönemlerde söylediğim ifadelerde olduğu gibi geçerliliğini koruyor. Geçtiğimiz günlerde bir miktar yağış almıştık ama gerek dönemsel itibariyle, gerekse yıllık bazda yeterli yağışı alamadık. Ancak kışlık ekimlerinde, hububat ekimlerinde, ekim dönemine denk gelmesinden dolayı çiftçiye bir nebze olsun nefes aldırdı. Toprağın tohum yatağının hazırlanmasında faydası oldu. An itibariyle yeniden yağışlar başladı ama bu yağışlar, uzun yıllar ortalamalarının çok çok altında seyrediyor. Gerekse de yıllık bazda yağış eğilimi olarak çok düşük seyrettiği için kuraklık riski bölgemiz için geçerliliğini sürdürüyor. Bu sadece ekimler için yada kısa süre yağışların yağmasıyla beraber kuraklık riski kalktığı anlama gelmiyor. Meteorolojik anlamda yağışlar var ama tarımsal meteorolojik açısından, özellikle tarımsal kuraklığı tetiklemesi açısından çok ciddi eksiklerimiz var. Bu uzun vadeye yayılması durumunda gerek yer altı, gerek akarsu kaynaklarımız, gerekse de kışlık ekim yapılan özelliklede ilimiz için çok çok önemli olan hububat yetiştiriciliği ve temel insan gıda kaynağı olan buğdayda, hayvancılık için yem bitkisinde ciddi anlamda verim düşüklüğüne neden olacağı endişemiz var. Tabi insan eliyle değiştirilecek olay değil bunlar. Tabiatla, iklimle alakalı olduğu için bu riskleri göz önüne alarak tedbirlerin alınması gerekiyor. Bu yönlü ekim yönetim modeli yada çiftçilerimizin desteklenme modeli geliştirilmesi gerekiyor." Dedi.

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kuraklık, Riski, Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı