Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 09:17
 
Kural Çok Uyan Yok!
Artan nüfusla birlikte yolları her geçen gün biraz daha kalabalıklaşan Malatya’da trafik problemi büyümeye devam ediyor. Yaşanan trafik keşmekeşliği için henüz kalıcı bir çözüm bulunamazken sürücülerin kuralları dikkate almaması da cabası oluyor.
Gündem Haberi
Kural Çok Uyan Yok!

Malatya’da artan nüfus ve araç ile birlikte her geçen gün yollar biraz daha kalabalıklaşıyor. Otopark sorununun devam ettiği Malatya’da sürücülerin kurallara uymaması trafik sorunu daha da büyütüyor. İlimizin en işlek caddelerinde park yasağı olan alana park edilen araçlar nedeniyle yayalar ve seyir halindeki sürücüler zor anlar yaşamaya devam ediyor. Karayolları Trafik Ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Malatya Temsilcisi Mehmet Kutsal, yaşanan sıkıntının çözülmediğini giderek büyüdüğünü söyledi.

 “HER SOKAK OTOPARKA DÖNÜŞMÜŞ”

Trafik sıkıntılarının denetimsizlikten kaynaklandığını dile getiren Kutsal, “Trafikteki uyumsuzluğun çoğunluğu uygulayıcılardan kaynaklanıyor.  Denetim olmadığı için bu durumlar söz konusu oluyor. Trafikte öncelik, mühendislik daha sonra eğitim sonra da denetim geliyor. Mühendisliği yol olarak yaptık. Fakat koyduğumuz kuralları denetimciler uygulamıyor. İnönü Caddesi bir ara parka tamamen yasaktı. Şuan herkes aracını oraya park ediyor. Belediye herkesten para topluyor otopark yapmak için. Yapılan bina inşaatlarından oto park için para topluyor. Fakat inşaatın oto park olmadan ruhsat veriyor.  Yıllardır belediye para topluyor fakat otopark yapmıyor. Belediyenin otopark yapması lazım. Her semte her bölgeye otopark yapması lazım. Ucuz bir şekilde de kullanılması lazım. Her cadde her sokak otoparka dönüşmüş” dedi.

“KURALSIZLIK KURAL HALİNE GELDİ”

Kural için tabela konduğunu fakat denetlenmediğini aktaran Kutsal, şunları söyledi: “Böyle bir belediyecilik anlayışı olmaz. Yasaklar ile ilgili tabela koyuyorsunuz ama denetlemek için birini koymuyorsunuz. Sonra mobeseden vatandaşa ceza yazıyorsunuz.  Kırmızı ışıkta geçenler oluyor hâlbuki bir görevli olsa bu sıkıntı da olmayacak. Geçmeyen insanlarda herkes geçiyor ben niye geçmeyeyim diye düşünceye kapılıyor. Aynı şekilde park yasağı da vatandaşlar bakıyor ki herkes kural ihlali yapmaya başladı kendileri de uygulamaya başladı. Böylece bu problemler katlanarak büyüyor. Kuralsızlık kural haline geldi. Trafik görevlileri daha çok sorumluluk almak zorunda.”

“YÜRÜYECEK YER BULAMAYACAĞIZ”

Kutsal, yaşam alanımızın otoparka dönüştüğünü dile getirerek “Belediye yaşam alanımızı açık otopark haline getirmiş. Her ay 300-400 tane araç trafiğe katılıyor Malatya’da 2-3 sene sonra yürüyecek yer bulamayacağız. Ceza kesmek sorunu halletmez. Önemli olan eğitim, eğitmek. Trafik polislerini cadde boyunca yerleştireceksiniz ve daha fazla sorumluluk ile çalışacaklar. Çoğu trafik polisleri aracın içinde oturuyor. Eğitim sadece okulda olmaz. Trafik polisi de eğitim verebilir. Malatya’yı yönetenler hiç mi gezmiyor, hiç mi görmüyor bu sıkıntıları? Büyük caddelerde iki taraflı park olayı uygulanıyor” şeklinde konuştu.

Parkmetrenin kimseyi icraya veremeyeceğini hatırlatan Kutsal, son olarak “Kamusal alan ve mahkeme kararı var. Kimseyi icraya veremezler, para alamazlar. Parkmetreden dolayı hem vatandaş hem de esnaf sıkıntı çekiyor.”

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Kural, Çok, Uyan, Yok!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kural Çok Uyan Yok!
Kural Çok Uyan Yok!
Yorumlar
Haber Yazılımı