Haber Detayı
08 Ağustos 2018 - Çarşamba 14:09
 
Kurban Fiyatları Arttı
Canlı hayvan pazarını gezen ve Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın; “Kurbanlık fiyatlarına bakıldığında geçen yıla oranla yüzde 25 dolaylarında bir artış var. Satışlarda çok fazla bir canlılık yok” ifadelerinde bulundu.
Video Haber Haberi
Kurban Fiyatları Arttı

 

Basın mensupları ile sabahın erken saatlerinde Malatya Canlı Hayvan Pazarına giden Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, kurban fiyatları ve satışlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“ARTIŞLAR OLACAKTIR”

Bayrama 1-2 gün kala kurban fiyatlarının daha da artabileceğini dile getiren Akın;“Kurban Bayramıyla ilgili Hayvan Pazarındayız. Şu anda Hayvan Pazarı’nda çok fazla bir canlılık yok. Bayrama yaklaşık 2 hafta kadar bir süre var. Bu süre içerisinde hem yetiştiricilerimizi ziyaret ediyoruz, hem de Hayvan Pazarı’ndaki eksikliklerle alakalı yetkililerle görüşüyoruz. Eksiklikleri en kısa sürede gidermeye çalışıyoruz. Geçen yıl yaşanan bazı sıkıntılar vardı. Bu sıkıntıların birçoğu bu yıl çözüldü. Kurbanlı fiyatlarına gelirsek eğer, Kurbanlık fiyatlarında geçen yıla oranla, yüzde 25 dolaylarında bir artış var. Satışlarda çok fazla bir canlılık yok. Ama bayrama 1-2 gün kala kurbanlık satışlarında mutlaka artışlar olacaktır” dedi.

SAHTE PARA UYARISI

Canlı Hayvan Pazarında kurbanlık alım ve satımı yaparken sahte paraya karşı uyarılarda bulunan Akın;“Biz burada satışlarla alakalı gerek kurban kesecek olanlara gerekse kurbanlık satan arkadaşlarımızı bir kez daha uyarmak istiyoruz. Sahte para, çek, senet gibi işlerde dikkat etsinler. Mutlaka bunları kontrol etmeleri gerekiyor. Ayrıca kurban alacak olan vatandaşlarımız mutlaka küpeli hayvan alsınlar. Hayvanın aşılı ve sevkli olmasına ve hastalıklı olmamasına dikkat etsinler. Çünkü yılda bir defa dini vecibemiz olan kurban kesimini yerine getiriyoruz. Yapacağımız işleri düzgün yaparsak bunun hayır ve hasenatını görürüz. Bağışlar noktasında da en güvenilir devlet kurumlarına bağışlarımızı yapalım. Bilmediğimiz, inanmadığımız, geçmişte bu işleri suiistimal eden dernek, vakıflara dikkat etmemiz gerekiyor. Devletin kurumlarına bağış yaparsak bağışların en azından nereye gittiğini iyi biliriz” şeklinde konuştu.  

 Satışların durgun olduğunu dile getiren Kurban satıcı Ali Tunç ise; “Kurbanlık satışlarında bu yıl biraz durgunluk var. Kurbanlık fiyatlarında yüzde 25 dolaylarında artış var. Önümüzdeki günlerde kurbanlıkların satılacağını düşünüyoruz. Daha da pazara kurbanlık getireceğiz” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kurban, Fiyatları, Arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı