Haber Detayı
13 Nisan 2016 - Çarşamba 13:23
 
Kutlu Doğum Etkinlikleri Sürüyor
Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği tarafından Malatya Devlet Hastanesi Konferans Salonunda Kutlu Doğum Haftası kapsamında program düzenlendi.
Sağlık Haberi
Kutlu Doğum Etkinlikleri Sürüyor

Programa Vali Yardımcılarından Abdulkadir Duran, Şamil Horasanlı, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, İl Müftüsü Ümit Çimen,  Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hilmi Ataseven, Yeni Devlet Hastanesi Yönetici ve Başhekimi Erhan Berk, Sağlık Sen İl başkanı Mehmet Bingöl, Battalgazi ve Yeşilyurt İlçe Milli eğitim ve Halk eğitim personelleri ile   hastane personeli katıldı.

 

‘O’NUN GETİRDİKLERİNİ HAYATIMIZA UYGULAMAMIZ LAZIM’

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hilmi Ataseven programın başlangıcında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Peygamberimiz Allah’u Teâla’dan aldığı emirleri bozulmuş insanlığı düzeltmek, girdiği çukurdan kurtarmak, yeni bir medeniyet getirmek üzere vahiy alan,  görevlendirilen ve bize ölçü olarak gönderilen efendimiz Aleyhisselatu Vesselam almak üzere burada toplanmış bulunuyoruz.  Hepiniz hoş geldiniz  ayaklarınıza sağlık.  Efendimizi anlatmak, anlatmak, yaşamak, özellikle de hem bireysel hem de toplumsal manada onun getirdiği öğretileri, bizzat Allahu Teala'dan aldığı görevler ve talimatları hayatımızın her alanında yansıtmak ve yaşatmak üzere bunun için Allahu Teala'ya dualar etsek azdır.  Bu arzularla bu duygularla böyle bir yaşantı içerisinde olmamızı temenni ediyorum.  Bu programları ayın haftanın ya da bir günlüğe sığdırmak bir defa ile onu geçiştirmek doğru olmaz. Bu da Efendimiz Aleyhisselam'a anlamış olmak manasına gelmez.  Bu programlarda geçici de olsa bir gözyaşı akıtmak ya da bir duygu seline kapılıp onu ifade etmek onu anlamışlık manasına gelmez. Kişisel toplumsal olarak onun getirdiklerini hayatımıza uygulamamız gerekiyor.”

İl Müftüsü Ümit Çimen ise Kutlu Doğum Haftasının ana teması olan Hz Peygamber ve Tevhid ve Vahdet konusunda konuşarak, “Kainatın yaratıcısı, insanlara ilk insandan itibaren aramızda seçerek gönderdiği elçiler gönderilmiştir. Bu elçiler seçkin insanlardır. İnsan denen varlığın fıtratını, yaratılışını, yaşamasını, yaratılış gayesini unutmamak üzere, onun ölçülerini anlatmak, hatırlatmak, insanca yaşamak, insan kalabilmenin ölçülerini göndermek üzere elçiler gönderilmiştir. Peygamberlerin vazifesi budur elbette. Bunların en sonuncusu en Seçkin'i Hz Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve sellem'dir. Kendisi de getirdiği kitap Kuranı Kerim'de Allah'ın gönderdiği bütün peygamberlerin ve kitapların özetidir. Allah onun için Kuranı Kerim'de Alemlere rahmet olarak biz seni gönderdik diyor. İnsanlık için o bir numunedir diyor. Modeldir diyor. Onun için Allah Kuranı Kerim'de O yüce bir ahlak üzeredir diyor.  Bizim inancımızda kültürümüzde medeniyetimizde peygamberin yeri çok kıymetlidir.  Biraz önce güller dağıttık muhteşem kültürünün medeniyetin sahibi insanlara insani değerleri götürmüş, bir milletin bir tarihin çocuklarıyız.  Allah Rasûlü'nün ashabından sonra bu coğrafyada Allah'ın dinine onun peygamberine en çok hizmet etmiş bir tarihin bir medeniyetin mensuplarıyız. Biz ona gülü kokusunu şeklini rengini remz olarak seçmişiz.   Bizim kadar kavramların içini dolduran bir millet yoktur.  Ayakları yere batan bir tarihin çocuklarıyız. Biz Peygamberimizi çok severiz.  Milletimiz Mehmet ismini icat etmiştir.  Aslında Muhammed’e Mehmet demişiz. Muhammed ismini vermeyelim diye çocuklarımıza Mehmet’leştirmişiz onu.  Birisi Muhammed ismine kötü laf söyler, Muhammed isminin  sahibi yanlış bir iş yapar diye  ismi Mehmet yapmışız Muhammed'i.  En kıymetli değerinizi bizim topraklar üzerinde sağlıklı huzurlu olmamızı sağlayan olduğumuzu en küçük neferine Mehmetçik demişiz” dedi.

Konuşmasının devamında ise Kutlu Doğum Haftasının Tevhit ve Vahdet konusunu anlattı. Program sonunda  Halk Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından ney ve kum sanatı gösterimi eşliğinde şiir dinletisi yapıldı. Programa katılanlara gülsuyu, gül lokumu, hurma  ve 40 hadisin yer aldığı broşür hediye edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kamu, Hastaneleri, Genel, Sekreterliği, tarafından, Malatya, Devlet, Hastanesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı