Haber Detayı
01 Şubat 2018 - Perşembe 09:18
 
Kütüphaneler Doldu Taştı!
Malatya’da öğrenciler ve vatandaşlar, yarıyıl tatillerini kütüphanede kitap okuyup ders çalışarak geçiriyor. Kütüphanelerin dolup taştığını söyleyen Kütüphane Müdürü Muzaffer Tekin, “Çalışanların oturduğu sandalyeleri bile okuyuculara veriyoruz” dedi.
Video Haber Haberi
Kütüphaneler Doldu Taştı!

Malatya’da 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı sömestr tatiline giren öğrenciler ve vatandaşlar, tatillerini kitap okuyup ders çalışarak geçiriyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren kütüphaneye gelen ziyaretçiler boş zamanlarını kitap okuyarak, ders çalışarak, bilgisayar odasında eğitici ve öğretici videolar izleyerek geçiriyorlar. Okul çağında olmayan çocuklar ise, oyuncak kütüphanesinde aileleriyle birlikte vakit geçiriyor.

“YOĞUNLUK 2-3 KATINA ÇIKTI”

Malatya merkez kütüphane müdürü Muzaffer Tekin, ‘Yarı yıl tatilinde bu sayı 2-3 katına çıkıyor’ diyerek, şunları söyledi: “15 Tatilin girmesi ile kütüphaneler girişleri yoğunlaştı. Zaten kütüphanelerimiz yoğundu. Bizim burası merkez kütüphane ve bize bağlı 4 tane daha şubemiz var. Malatya merkezde 5 kütüphane olarak hizmet vermekteyiz. Özelikle okullar açılınca, kütüphaneye gelen kullanıcı sayımız artıyor. 15 Tatilin girmesi ile beraber, kişilerin zaman bulmasından dolayı, bize ilgileri artmakta. Özellikle Sadrettin Konevi ve Sabancı il halk kütüphanemizde, ders çalışma salonları olduğundan dolayı oraya büyük bir rağbet var. Sabahtan okuma salonlarımız doluyor. Onun dışında kitap alım-verim işlemleri bayağı arttı. Normalden 2-3 kat daha fazla bir artış oldu. Burada sadece merkezde, ödünç verme hizmeti yapıyoruz. Çocuk ve yetişkin bölümü olarak iki bölümümüz var. Biz, bu bölümlerden sadece ödünç kitap verme işlemi yapmaktayız. Burada bulunan kütüphanelerimizde vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz hem kitap okuma, hem internetten faydalanabilme işlemlerini ücretsiz gerçekleştirebilmekteler. Ben bazen gidip geliyorum ve görüyorum. Oralar şuan dolup taşıyor. Oturacak hiçbir boş yer bulamazsınız. Yani o kadar dolu ki personelin sandalyesini bile istiyorlarmış. Kütüphanelerimiz dolu ama yinede bütün vatandaşlarımızı kütüphanelerimize bekliyoruz. Biz, hizmet vermeye talibiz. Bu anlamda öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız boş zamanlarını değerlendirebilir, kütüphanelerimize üye olabilirler” dedi.

“ÇOCUKLARA YÖNELİK KİTAPLARIMIZ VAR”

Kütüphanelerde çocuklara yönelik kısımların mevcut olduğunu söyleyen Tekin, “Buranın üst katında çocuk bölümümüz var. Çocuklara yönelik okul öncesi kitapları, 3-4-5-6 yaş gurupları için kitaplar, boyama kitapları, resimli kitaplarımız var. Aileleri ile gelen çocuklara bizim uzman arkadaşlarımız yardımcı oluyorlar. Yaş guruplarına göre ne okuması gerektiği konusunda destek oluyorlar. Bunları ücretsiz veriyoruz ve 15 gün boyunca evinde kalıyor. Eğer kitaplarını bitiremez ise, arayarak süresini kütüphaneye gelmeden de uzatabiliyor” ifadelerinde bulundu

E- KİTAP UYGULAMASI İLE KİTAP CEPTE

Ücretsiz E-Kitap projesi için harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, kitapları daha fazla bireye ulaştırmayı amaçladığı projesini tamamladı ve yaklaşık 20 bine yakın kitap bu uygulama ile okuyucularına internet üzerinden ulaşabilecek. Bu kapsamda açıklamasını sürdüren Tekin, üyelikle bu hizmetten yararlanabileceğini söyleyerek, şunları ifade etti; “Bunların dışında, kütüphaneye üye olanlar bir şifre veriyoruz. O şifre ile Bakanlığımızın başlattığı bir e kitap uygulaması var. Oradan o şifre ile girip, cep telefonlarına, bilgisayarlarına E-kitap indirebiliyor ve ücretsiz okuya biliyorlar. Bunun için en yakın kütüphaneye gidip üye olmaları gerek. Şuan 20 bine yakın kaynak, elektronik ortama aktarıldı. Bu sayı çok artacak, milyonları bulacak ileride ve verdiğimiz şifre ile hepsinden ücretsiz faydalanabilecekler” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Kütüphaneler, Doldu, Taştı!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Kütüphaneler Doldu Taştı!
Yorumlar
Haber Yazılımı