Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 10:28
 
‘Kuzu Kestane’ Cep Yakıyor
Pazarlarda ve manavlarda yer alan ve kış aylarının vazgeçilmesi olan “Kuzu Kestane” 60 Liralık fiyatıyla cep yakıyor.
Yaşam Haberi
‘Kuzu Kestane’ Cep Yakıyor

Özellikle Sinop ve Kastamonu’da yetişen ‘Kestane’ pazarda ve manavlarda ki yerini aldı. Geçen sene çiği 20 TL’den, pişmişi ise 35 TL’den kendine alıcı bulan ‘Kuzu Kestane’, bu yıl ki fiyatlarıyla dudak uçuklatmaya devam ediyor. Gelen zamlardan sonra çiği 40 TL, pişmişi ise 60 TL’den satılan kestaneler, geçen seneye göre iki katına çıktı. Fiyatların pahalılığı yüzünden satışların durgun olduğunu belirten kestane satıcıları, “Fiyatlardan dolayı satışlarımız yavaş ilerliyor” diyerek, fiyatların yüksekliğine sitem etti.   

SATIŞLAR AĞIR İLERLİYOR

Kestane satıcıları, kış ayları vatandaşların en fazla kestane tükettiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Malatya’ya kestaneler, Sinop ve Kastamonu’dan geliyor. Kış aylarının en fazla tüketilen ürünü olan kestane fiyatlarında, son iki senedir bir değişme yoktu. Fakat bu sene çok zamlandılar. Fiyatlar tam iki katına çıktı. Geçen sene çiğ kestanenin kilosu 20 TL’den, pişmiş kestanenin fiyatı ise 35 TL’den satışa sunuluyordu. Fakat bu sene gözle görülür bir artış yaşandı. Bu seneki fiyatlar ise tam iki katına çıktı. Çiğ kestane 40 TL’den, pişmişi ise 60 TL’den satılıyor. Fiyatlardan dolayı insanlar pek rağbet göstermiyor.”

BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Doyurucu özelliğine paralel olarak insanların beslenmesine katkı sağlayan birçok besin öğelerine sahip olduğunu bilinen Kestane’nin faydaları saymakla bitmez. Kestanenin, kavrulduğu takdirde nem oranının azaldığı, şeker miktarının arttığı ve enerji değerinin yüksek olduğunu biliyoruz. Kestanenin kurutulduğunda raf ömrünün uzadığı, besin öğelerinde artış görülür. Damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenlerle şeker hastalarının yememesi gereken kestanenin tespit edilen bir çok faydası olduğu söylenir. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Varis ve basur memelerinin meydana gelmesini önleyerek, karaciğer yorgunluğunu da önler.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘Kuzu, Kestane’, Cep, Yakıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı