Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 16:27
 
Maarifname, İl Milli Eğitimin Kültür, Sanat Yüzü
Malalaya İl Mili Eğitim Müdürlüğü, kültür, sanat alanında yenilikler yapmaya devam ediyor. Maarifname Dergisi; Eğitim, kültür, sanat ve edebiyat dergisi formatında yayınlandı. Derginin içeriği ve kalitesi bakımından ulusal düzeydeki kültür, sanat dergilerinden bir farkı yok gibi. Yayınlanır yayınlanmaz beğeni toplayan derginin rutin olarak yayınlanacağı bilgisine ulaşıldı.
Yaşam Haberi
Maarifname, İl Milli Eğitimin Kültür, Sanat Yüzü

Dergi, toplam 104 sayfadan oluşuyor. Tamamı renkli ve kuşe kâğıda basılmış.  İçerik olarak geniş bir yelpazeyi kapsıyor; eğitim konulu akademik makalelerden araştırma inceleme yazılarına, hikâye türünden denemelere, şiirlere ve kısa edebiyat denebilecek yazılara yer verilmiş. Bir kültür, sanat, eğitim kolajı olarak hazırlanmış. Yazıların tamamı alanında uzman öğretmenlere, öğrencilere ait. MEM YA olarak adlandırılan, Malatya Milliği Eğitim Müdürlüğü Yazarlık Atölyesi ve MEM SA olarak adlandırılan Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü Sanat Atölyesi öğrencileri hikâye, deneme ve şiir gibi türlerde yazdıkları, edebi tadı güçlü yazılar okuyucuyu kendine çekiyor. 

Derginin girişi bölümünde “İlk Göz Ağrımız Maarifname” adıyla Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’nın bir yazısı yer alıyor. TATLI, bu tanıtım bölümünde: “Hâlâ gözlerimiz dergi sayfalarında yayınlanan bir yazının satır aralarında güzellikler arıyor, düşler derliyor. Yazının büyüsüne kapılmaya devam ediyoruz. Edebiyat, kültür, sanat, eğitim temalı yazılar bizlerin sesi olmayı, ifadenin güzel örneklerini oluşturmayı, geleceğe umutla bakmayı teyit ediyor. Bu bağlamda Maarifname dergimizin yeni sayısı bizleri heyecanlandırıyor” ifadelerine yer veriyor.

“Yazının hafızasının en güçlü hafızadır. Yazı, bizleri geçmişimize, tarihimize, kültürümüze, düşünüş biçimlerimize ekler. Öyle ki yazma uğraşı, tarih boyunca insanın medeniyet kurmada sarıldığı en önemli daldır: “ deniliyor ve edebiyatı; bu çağın ruhunu sanat, kültürle yoğurmak çağın dilini, görünüşünü, etik ve estetik hâle getirmenin bir aracı olarak tanımlanıyor. Öğrenici ve öğretmenlerin edebiyata, sanata, kültürle daha çok yakınlaşmaya davet ediyor.

Dergide birbirinden güzel 38 ayrı edebi, sanatsal ve bilimsel yazıya yer verilmiş. Derginin editörlüğünü Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Ferman Salmış üstlenmiş.

 

Kaynak: Editör: Onay Ozan
Etiketler: Maarifname,, İl, Milli, Eğitimin, Kültür,, Sanat, Yüzü,
Yorumlar
Haber Yazılımı