Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 09:15
 
Maden Ocağına “Hayır” Eylemi
Akçadağ ilçesine bağlı Dedeyazı Mahallesi Kolan mezrasına yakın bir yerde yapılmak istenen maden ocağına, tepkiler çığ gibi büyüyor. Maden ocağının kurulmasını istemeyen mahalleli, eylem yaptı.
Gündem Haberi
Maden Ocağına “Hayır” Eylemi

Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Dedeyazı Mahallesinin kolan mezrasının yüz metre yakınına yapılmak istenen Maden ocağı yapımı, mahalleli engeline takıldı. Bölgede yaşayan mahalle sakinleri, maden ocağının yapılacağı yerde eylem gerçekleştirdi. İş makinelerinin önüne geçerek, ‘Madene Hayır’ sloganları atan mahalle sakinleri, ortaya çıkan gürültülerle huzurlarının kaçtıklarını iddia etti.  İzinsiz yapılan bu eyleme Jandarma müdahalesi gecikmezken,  mahalle sakinleri ise uzun süre alanı terk etmedi. Yaşam alanlarının da kısıtlandığını ileri süren mahalle sakinleri, eylemlerinin her gün süreceğini belirtti.

“YAŞAM MÜCADELESİ VERİYORUZ”

Dedeyazı Dayanışma Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu, çoğunluğunu ise kadın ve çocukların oluşturduğu eylemde açıklamalarda bulunan Derneği üyesi Yunus Emre, şunları söyledi: “Yaşam alanlarımızı işgal eden ve suyumuzu kurutan bir maden bir maden işletmesiyle yaşam mücadelesi veriyoruz. Ne tozdan nefes alabiliyoruz, nede gürültüden evlerimizde otura biliyoruz. Köylüyüz üretemiyoruz. Tarım arazilerimiz tozdan ve susuzluktan verim alınamayacak hale geldi” diye konuştu.

“HUZURU BAŞKA YERDE ARAYIN DİYORLAR”

Yaşam alanlarının işgal altında olduğunun altını çizen Emre, “Bizler istiyoruz ki çoluk çocuk, koyun kuzu, tütün, buğday bu topraklarda beraber büyüye bilsin. Su hayattır, umuttur. Umut bu topraklarda her zaman var olmalıdır. 300 yıllık mezramızın yolu kapatılarak geçişimiz engellenmiştir. Kısacası huzuru başka yerde arayın, suyunuzu başka yerde bulun denilmektedir. Burada devletimize çağrımızdır. Ya topraklar bize yaşam alanı bırakmayan bu demir madenine tahsis edilsin ve üretenler kaderine terk edilsin,  ya da bu topraklar üreten mahalleliye geri verilsin. Aksi taktir de mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör: Onay Ozan
Etiketler: Maden, Ocağına, “Hayır”, Eylemi, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Maden Ocağına “Hayır” Eylemi
Maden Ocağına “Hayır” Eylemi
Yorumlar
Haber Yazılımı