Haber Detayı
13 Ağustos 2018 - Pazartesi 09:47
 
Malatya Benim Sevdam
Malatya’da Milletvekilliği görevini 5 dönemdir başarılı bir şekilde sürdüren ve her platformda “Malatya benim sevdam” diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal Politikalar Başkanı Öznur Çalık, “Milletvekilliği gibi önemli bir görevi 11 yıldan beri taşıyoruz. İnşallah, milletimize her zaman layık olmuşuzdur” dedi.
Video Haber Haberi
Malatya Benim Sevdam

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sosyal Politikalar Başkanı ve Malatya milletvekili Öznur Çalık, gazetemiz Malatya Söz’ün konuk oldu. Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Mehmet Yeler’in sorularını içtenlikle cevaplayan Çalık, çok önemli açıklamalarda bulundu. Siyasi hayatındaki başarısı hakkında bilinmeyenleri anlatan Çalık, AK Parti’nin 18 Ağustos’ta yapılacak 6.olağan kongresine de değindi. Uzun zamandan bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en güvendiği isimler arasında yer alan ve Erdoğan’ın yeniden ‘A’ takımında olmasına kesin gözüyle bakılan Çalık, “AK Parti'de, A takımında da olmak, Z takımında da olmak benim için çok büyük bir onurdur” dedi.

“HER İKİ YAŞANTIMDAN DA GURUR DUYDUM”

YELER: “AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, siyasete Eczacılık döneminde atıldı. Eczacı Öznur Çalık, siyasetçi Öznur Çalık oldu. Bu iki durumu karşılaştırır mısınız? Hangi yaşantınız sizin için daha önemli?”

ÇALIK: “İsmimizin önüne hangi sıfatı alırsak alalım, eczacılık mesleği bizim mezara kadar taşıyacağımız bir unvan. Eczacı olmaktan ben çok büyük memnuniyet duymaktayım. Eşimde eczacı. Yaklaşık 30 senedir iki eczaneyi Malatya’mızda çalıştırıyoruz. Eczacılık mesleğini yaparken sağlık alanında milletimize hizmet ederken, ailemizle çok fazla zaman geçiriyorduk. Sonrasında ise siyasete atıldık. Siyaset yaşantımız ile sorumluluk alanımızı genişletmiş olduk. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın prensipleriyle önce Malatya, sonra Türkiye ve Sosyal politikalar başkanı olarak görev yaptık. Yaklaşık 16 yıldır yani partimizin kurulduğu andan itibaren, AK Partinin yönetim kademesinde görev aldık. Milletvekilliği gibi önemli bir görevi 11 yıldan beri taşıyoruz. Eczacı Öznur Çalık olmaktan da çok büyük bir gurur duydum, AK Parti milletvekili ve milletin sorumluluğunu taşıyan siyasetteki Öznur Çalık olmaktan da gurur duyuyorum. İnşallah, milletimize her zaman layık olmuşuzdur.”

 

 

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN ÖĞRENCİSİ OLMAK”

YELER: “Malatya’da 5 dönemdir Milletvekili seçiliyorsunuz. Öncelikle bu başarıyı neye bağlıyorsunuz ve başarınızın arkasında yatan temel ilkeler nelerdir?

ÇALIK: “Başarımın arkasında yatan en temel ilke, büyük ustamız Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrencisi olmaktır. Milletin sevgisiyle sevdalanmak bizim gücümüzün kaynağıdır. Siyasette ilk yola çıkarken Malatya benim sevdam dedim. Türkiye’miz bizim sevdamız, vatanımız ve milletimiz için çalışmak bizim için çok büyük bir onurdu. Parti yönetiminde, milletvekili olmadan ilk birinci olağan kongrede Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptım. 2007 yılında ilk kez milletvekili seçildim ve 11 yıldır milletvekiliyim. Siyasette bu kadar uzun kalmamızın nedenini ise Milletimizin teveccühünü almamızdan geçiyor. Ben böyle düşünüyorum. Ben, milletimizle bir arada olmaktan her daim çok büyük onur duydum. Siyaset, teşkilatsız yapılmaz. Teşkilatlar bizim omurgamızdır. Omurgamızla birlikte milletimizin sesine kulak vererek, 17 yıldır aktif siyaset yaptım. İnşallah, milletimizin bize göstermiş olduğu teveccühle, Cumhurbaşkanımızın prensipleri ile de bu görevi layıkıyla yerine getirmeye gayret ediyoruz. Hangi işi yapıyorsanız yapın! Öncelikle yaptığınız işi sevmeniz lazım. Bize hangi görevi verdiler ve hangi alanı açtılarsa, o görevi layıkıyla yapmaya gayret ettik ve bundan onur duyduk. En iyisini yapamayabilirsiniz ama hiç olmasa en iyisini yapma gayretini hmeniz ve htirmeniz lazım. Biz, iktidar partisi olarak sorumluluklarımızın ve üzerimizdeki yükün ne kadar ağır olduğunu biliyoruz. Bu vesile ile evimize, eşimize, çocuklarımıza zaman gerekli zamanı ayıramıyoruz. Annem 3 yıl önce vefat etti. Onun mezarını ziyarete gittiğimde 10 dakikadan fazla zaman ayıramıyorum. Kızım bana ‘Anne 5 dakika daha dur’ derken, kızıma ‘Toplantılarım olduğunu ve Malatya’da ziyaret edeceğimiz yerlerin olduğunu’ söylüyorum. Bunlar bence büyük fedakârlıklardır. Ama bu fedakârlığı milletimiz için yapıyor olmak benim için çok büyük gurur. Çocuklarımın beni telefonla arayıp da ulaşamadıklarını zaman cevapsız çağrılarını gördüğümde, bir anne olarak tabi ki yüreğimin yaralandığını hissediyorum. Bazen eşim aradığında cevapsız çağrısını gördüğümde ve cevap veremediğimde yüreğim yaralanıyor. Bunlar bir anne, kadın ve bir eş için tabi ki yürekte büyük izler bırakıyor. Ama sonuç itibariyle bu milletin menfaati için çalıştığınızı hissedip, o hissin hizmete dönüştürdüğünüzü görünce de mutlu oluyorsunuz. Biz, Malatya’da 16 yıldır çok büyük hizmetler yaptık. Yolları arşınlayıp dağlara çıktıkça, insanların evlerinde akmayan suların yerine sıcak suların geldiğini gördükçe, barajlarımızı gördükçe, ailemden aldığım zamanın milletimize verildiğini görmek benim yüreğimi bir nebzede olsa tatmin ediyor.”

“HİÇBİR ZORLUKLA KARŞILAŞMADIM”

YELER: “AK Parti’nin birçok kademesinde yer aldınız. MKYK’da ve sonrasında birçok görevler üstlendiniz. Sizce parti yöneticisi bir bayanın karşılaştığı en büyük sorun veya sorunlar nelerdir?”

ÇALIK: “Siyasette kadın olmak çok başka bir şey. Ama ben, Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderle çalışmaktan çok büyük bir onur duydum. Cumhurbaşkanımız, siyasetinin ilk gününden itibaren kadınlara pozitif bir ayrımcılık sağladı. MKYK birinci olağan kongremizde 50 kişilik MKYK üyesinin yüzde 30’u kadındı. Cumhurbaşkanımız sonrasında da hep kadınlarımızla ilgili alanı geniş tuttu ve her zaman mümkün olduğunca genişletti. Meclisteki yüzde 1’lik kadın temsilini bugün yüzde 18’lere çıkartmış durumda. Bizim kadın olarak yaşadığımız zorlukların aşılmasında ki en büyük etken, kadınların yükselişindeki var olan cam tavan sendromunun yıkılmasına vesile olan kişinin adıdır Recep Tayyip Erdoğan’dır. AK Parti’de kadın sayısı, yönetim ve karar mekanizmasındaki kadın sayısı yükseldikçe, diğer siyasi partilerde siyasetteki kadın sayısını arttırmak zorunda kaldılar. Siyasette kadınını zorlukları tabi ki var. Bunları aşmakta Cumhurbaşkanımız ve Teşkilatlarımız bizlere her zaman destek verdiler. Genel Başkan Yardımcısı görevini sürdürürken bir kadın olarak hiçbir zorlukla karşılaşmadım. ‘Kadın, artık siyaset içerisinde çok rahat bir şekilde görev yapabilir, çok rahat hizmet edebilir’ düşüncesi hâsıl olmuş. Bu vesileyle de çevre illerimize kadın milletvekillerimizin çıkmasına vesile olduk ise ne mutlu.  Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Merkezdeki görevlerim esnasında kadın olarak hiçbir zorluk yaşamadım. Cumhurbaşkanımızın baktığı nicelik değil, niteliktir. Ehliyet, liyakat, güvenirlilik ve sadakat bu anlamda niteliklere bakılmasına vesile oluyordu. Bizde inşallah onların bu güvenine layık olmuşuzdur.”

“O TEBESSÜM 16 YILLIK YORGUNLUĞUMU ALDI”

YELER: “Geçtiğimiz günlerde Malatya’da yaşayan 8 çocuklarından 6’ı engelli olarak yatağa mahkum olan Katı ailesinin hayallerine dokunduğunuz ve hayallerini gerçekleştirdiniz! O gün Genel Başkan Yardımcısı, Milletvekili ve bir anne olan Öznur Çalık ne hti?”

ÇALIK:  “O günü yaşadığım zaman ve daha sonrası o günü hatırladığım zaman boğazım düğüm düğüm olur. Rabbim kimseye böyle imtihan vermesin. İlk olarak Katı ailesini ziyaret ettiğimizde babamız bize, ‘Çocuklarımızı sadece arabaya bindirip gezdirmek istiyoruz’ demişti. O zaman biz bu ailenin hayallerini gerçekleştirmemiz için Ankara Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’den araba istemiştik. Oda bize bir araç temin etmişti ve bizde Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzce birlikte aracı aileye teslim etmiştik. Bir baba ile 9 kişiye bakan bir anne yemek konusunda çok sıkıntı yaşıyordu. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde Ahmet Çakır Başkanımız hem evin temizliği, hem de yemekleri için ‘sorumluluğu biz üstleniyoruz’ dedi ve bu hizmeti o aileye kavuşturdu. O zaman Yeşilyurt Belediye Başkanlığını sürdüren Hacı Uğur Polat başkanımızda bu duruma el attı. Fakat o zamanlar babamız, ‘acaba çok şey mi istiyorum’ diyerek hep bir şeylerden çekiniyordu. Bu kadarda alçak gönüllü insanlar. Ev çok küçük ve 8 çocuğun 6 tanesi engelli ve yatalak. Yataklar çok perişandı ve yataklarını değiştirdik o zaman. Bir gün bir isteklerinin olup olmadığını sorduğumuzda, baba utana utana bizden bir şey istedi. Evlerinin ikinci katta olması nedeniyle yatalak çocuklarını zorlukla aşağıya indirip çıkarıyormuş. Seyyar satıcılık yapan babamıza, Devletimiz evde bakım ücreti veriliyordu fakat o ücretle bir ev alabilmenin imkânı yok. O zaman İl Başkanlığı görevini sürdüren Hakan Kâhtalı ve Sosyal Politikalar Başkan Yardımcımız Nusret Aslan, sağ olsun bu konu hakkında çok ciddi çaba sarf ettiler. ‘Bir tane arsa bulduk’ dediler. Arsayı, Selçuk Ecza Deposu 150 bin TL’ye aldı. Evin yapım işlerini de müteahhitler Birliği Başkanı ve o zaman Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa Kırteke, Abdullah Canpolat, ‘Evi de biz yaparız’ dediler. Katı ailesine Engelsiz bir ev yaptık ve o aileyi o eve yerleştirdik. Oraya gittiğimde o çocukların yüzündeki tebessüm, benim 16 yıllık yorgunluğumu aldı. Bir anne olarak, Allah kimseyi evladı ile imtihan etmesin. O anne ve babamızın ellerinden öpüyorum. Onlara bir sözümüz var. Eğer Cumhurbaşkanımız Malatya’ya gelirse, o aileyi evlerinde ziyaret ettireceğiz inşallah.” 

“HAYVANLARI SEVEN, İNSANLARI SEVER”

YELER: “Sayın vekilim son zamanlarda hayvanlara yönelik artan şiddet olaylarını sıkça görüyoruz. Sizinde hayvan sevginizi bilmeyen yoktur. Kedilerinizi sosyal medyada sürekli olarak görüyoruz. Hayvanlarla ilgili Mecliste bir çalışmanız var mı? Varsa eğer şuan hangi aşamada?”

ÇALIK: “Bütün canlılar, bitkiler, hayvanlar onlar bize yüce rabbimizin emanetidir. Onları korumak ve kollamakla mükellefiz. O emanete sahip çıkmak hepimizin boyun borcudur. Her türlü canlıya yapılacak şiddetin karşısında durulması ve kınanması gerekir. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki hassasiyeti hat safhada. Bizim mevcut yasamızda sahipli hayvanlar ile ilgili bir yasal düzenleme vardı. Şimdi sahipli, sahipsiz her türlü canlıya karşı yapılacak şiddetin önüne geçilebilmesi için bir yasal düzenleme çalışması yaptık.  Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, bu konuda bütün altyapıyı hazırlamış vaziyette. Önümüzdeki dönemde hayvanlarımıza yönelik bütün şiddeti ortadan kaldıracak Yasal düzenlemelerin de altyapılarını oluşturacağız. Hayvanları seven insanları sever, insanları seven tüm dünyayı sever. O yüzden Allah yüreğimizdeki canlılara olan sevgiyi daim eylesin. Bizim hepimizin boyun borcu onlara bakmak. Oğullarımın İstanbul’da çok güzel bir kedisi var. Paylaştığımız fotolar çocuklarımızın kedisinin fotoğrafları. Burada Malatya’daki bahçemizde bir köpeğimiz var. Onu da yakında sosyal medyada görürler.”

“İSTER A TAKIMI OLSUN İSTERSE DE Z TAKIMI, HER GÖREV BİZİM İÇİN ONURDUR”

YELER: “AK Parti’nin 18 Ağustos’ta 6. Olağan kongresi yapılacak. Yıllardır MKYK’da görev almış bir vekil olarak, sizi yeniden Erdoğan’ın takımında görebilecek miyiz?”

ÇALIK: “Öncelikle şu konuyu belirmek istiyorum. Cumhurbaşkanının takımında olmak benim için büyük bir gururdur. AK Parti olarak 17’nci yılımızı kutlayacağız. AK Parti'de A takımında da olmak, Z takımında da olmak benim için çok büyük bir onur. Takımın her karesi ve kademesi bizim için bir onurdur. İnşallah şimdiye kadar taşımış olduğumuz bu onurlu görevi takımın neresinde olursa olsun devam ettireceğiz. Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında bir nefes olarak bulunmak bizim için çok büyük bir memnuniyettir.” 

“YEREL SEÇİMLERDE 13 BELEDİYEYİ ALMAK İSTİYORUZ”

YELER: “Son olarak sayın vekilim, önümüzde yerel bir seçim var. Malatya’da 11 belediye AK Parti’de. 2019 Yerel seçimlerde AK Parti olarak hedefiniz nelerdir?”

ÇALIK: “İki tane ilçemiz Hekimhan ve Arguvan Belediyelerimiz bizde değil. Hekimhan Belediyemizi yanlış hatırlamıyorsam eğer 11 oyla kaybetmiştik. O zaman çok üzülmüştüm. 2019 yerel seçimlerinde 11 diğer AK Partili belediyeleri 13’ e çıkartmak istiyoruz. İnşallah 13’de 13 yapmak istiyoruz. Belediyelerimizin tamamını AK Partili yerel yönetimlerle tanıştırmak istiyoruz. AK Partili olmayan ve AK Partili yerel yönetimlerle tanışmayan Arguvan ve Hekimhan’ı da almayı hedefliyoruz. Milletimiz teveccüh ederse, onların kararına boynumuz kıldan ince. Biz, oraları almak için büyük çaba sarf edeceğiz. Rabbim bunu bize nasip eylesin İnşallah” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Malatya, Benim, Sevdam,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Malatya Benim Sevdam
Yorumlar
Haber Yazılımı