Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 14:23
 
Malatya’da ki Yatırımlar İncelendi
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, DSİ Elazığ 9.Bölge Müdürü İlker Arslan, Bölge Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile birlikte Malatya’da bir dizi incelemelerde bulundular.
Gündem Haberi
Malatya’da ki Yatırımlar İncelendi

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Malatya’da ilk olarak Malatya Yeşilvadi (Beylerderesi) Barajında incelemelerde bulunara,  inşaatta gelinene seviye hakkında bilgi aldı. Aydın, daha sonra Şahnahan (B-C) Sulama Kanalına Karakaya Baraj Gölünden Pompaj ile su takviyesi yapacak 'Pompa İstasyonu' inşaatında ve iletim hattının yapılacağı alanlarda inceleme yaparak, işin koordine edildiği şantiyede projede gelinen seviye hakkında bilgi aldı.

İncelemelerinin ardından açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Malatya'da geçimini tarımla sağlayan vatandaşlar için sulamanın çok büyük önem arz ettiğinin farkında olarak Malatya ilinde barajların sayısını, alternatif su kaynaklarını ve sulama projelerini her geçen gün daha da artırıyor. DSİ Genel Müdürlüğü olarak 2003 yılından bugüne kadar 8 baraj ve 1 gölet tamamlanmış olup, toplamda 216 milyon metre küp biriktirme hacmine ulaşılmıştır.2003 yılından bugüne kadar 7 sulama tesisi tamamlanmış olup, toplamda 251 bin 420 dekar arazi sulamaya açılmıştır. Böylece çiftçilere yıllık 142 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. 2003 yılından bugüne kadar tamamlanan 45 dere ıslahı ile 44 adet yerleşim yeri ve 2 bin 740 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur.  DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Bugünde ekibimiz ile birlikte Malatya Yeşilvadi (Beylerderesi) Barajı inşaatımızda incelemelerde bulunduk” dedi.

“PROJEDE GELİNEN NOKTADA BİLGİLER ALDIK”

Şahnahan sulama kanalı hakkında izlenimlerini açıklayan Aydın, “Malatya Şahnahan (B-C) Sulama Kanalına Karakaya Baraj Gölünden Pompaj ile su takviyesi yapacak 'Pompa İstasyonu' inşaatında ve iletim hattının yapılacağı alanlarda inceleme yaparak, işin koordine edildiği şantiyede projede gelinen seviye hakkında bilgi aldık. İş kapsamında Karakaya Baraj gölünden pompaj ile Battalgazi Şahnahan B-C kanalına 2 metre küp/sn su takviyesi yapılması işinde pompa istasyonu, elektrik kumanda odası ve yükleme havuzu yapılacaktır. İşte batardo olarak sedde, dolgu işleri ile donatı işleri yapılmış, 6 adet pompanın testleri yapılarak montajı tamamlanmıştır. İşte fiziki gerçekleşme yüzde 70 mertebesinde olup elektrik işlerinin tamamlanmasıyla pompa istasyonu ile Battalgazi Şahnahan B-C kanallarının suladığı 40 bin 000 dekar tarım arazisine su takviyesi yapılması sağlanacaktır” dedi.

Kaynak: () - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Malatya’da, ki, Yatırımlar, İncelendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı